Przestrzenie Sztuki – Taniec to dwuletni program dedykowany artystom niezależnym działającym w obszarze szeroko pojętego tańca. Jego adresatami są przede wszystkim osoby nieposiadające stałego miejsca do pracy twórczej i prezentacji swoich dokonań. Program zapewnia więc przestrzeń do tworzenia prezentacji dla lokalnych środowisk artystycznych. W jego ramach prowadzona jest także działalność edukacyjna i animacyjna angażująca społeczności lokalne.
Niedawno rozstrzygnięty został konkurs na Operatorów programu Przestrzenie Sztuki – Taniec Edycja 2024-2025 realizowanego Narodowy Instytut Muzyki i Tańca z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po raz pierwszy w historii programu będzie on realizowany w trybie dwuletnim. Do konkursu zgłosiło się wiele instytucji z różnych stron Polski. Komisja powołana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zadecydowała o wyborze 5 operatorów programu, którymi zostali: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku Centrum Kultury w Lublinie Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca, Białostocki Teatr Lalek, Białostocki Ośrodek Kultury - jako jeden operator Kielecki Teatr Tańca Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark.
W ramach konkursu każdy z operatorów przedstawił swój autorski program merytoryczny. Instytucje mają dużą elastyczność w doborze realizowanych działań . W każdym roku muszą jednak ogłosić co najmniej 10 otwartych naborów dla artystów i ich projektów.
A jak każdy z 5 operatorów planuje realizować program Przestrzenie Sztuki - Taniec w swoim mieście i regionie?
Przestrzenie Sztuki – Taniec Bytom otwierają się na wszystkich artystów z Polski, najważniejszy jest dla nich pomysł. Szukają nowych wyrazów środków artystycznych, innowacyjnych pomysłów, odważnych, poszukujących, rozwojowych i kreatywnych działań. Są realizowane przez Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, który łączy i przenika dziedziny teatru, tańca, i ruchu, będąc instytucją miasta Bytomia, mieszczącą się w post-industrialnej dzielnicy na terenie byłej kopalni Rozbark. Jednym z atutów, który pozwala rozwijać naszą działalność jest siedziba instytucji – wyjątkowy budynek Cechowni kopalni. Misją Rozbarku jest przybliżanie widzom sztuki tańca poprzez różne formy od festiwali i rezydencji, po programy edukacyjne i społeczne, mające za zadanie animować środowisko lokalne, tworząc jednocześnie jedno z ważniejszych miejsc na tanecznej mapie Polski. Kontynuowana jest tu idea BYTOMIA TAŃCZĄCEGO, w którym najważniejsze jest przebudzenie energii i zmotywowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz stworzenie wspólnej przestrzeni kulturotwórczej. Dlatego też Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark propaguje sztukę tańca współczesnego, wzbogacanego o różne formy teatralne i ruchowe – w tym działalność artystyczną zespołu, spektakle gościnne oraz działania edukacyjne..
Więcej szczegółów https://teatrrozbark.pl/przestrzenie-sztuki/
Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku operator Przestrzeni Sztuki – Taniec Gdańsk już ogłosił otwarty konkurs na dwie rezydencje choreograficzne dla indywidualnych osób twórczych oraz małych grup związanych z Trójmiastem. Rezydencje odbędą się w Gdańsku na przełomie sierpnia i września.
Gdański program zakłada działania wokół zrównoważonych aspektów sztuki tańca i choreografii.Chce sprawdzić w praktyce, na czym może polegać ekologiczne myślenie i tworzenie na polu sztuk performatywnych. IKM w Gdańsku podkreśla, że sztuka i kultura nie mogą pozostać obojętne na zmianę kierunku myślenia: z nadprodukcji i nadkonsumpcji do świadomego tworzenia i uczestnictwa. Ze względu na ekologiczny profil programu Przestrzenie Sztuki – Taniec, operator zachęca do aplikowania osoby związane z Trójmiastem.
Jesienią w Stacji Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury publiczność będzie mogła uczestniczyć w pokazach spektakli tanecznych i choreograficznych, ruszy też Akademia Zrównoważonej Produkcji – dla producentów sztuk performatywnych. W listopadzie odbędzie się premiera spektaklu tanecznego dużego formatu, a osoby profesjonalnie zajmujące się tańcem będą mogły wziąć udział w coachingach choreograficznych. Oprócz tego będą odbywać się międzypokoleniowe warsztaty Roztańczone Rodziny oraz projekcje i prelekcje w ramach cyklu Kino Tańca. O wszystkich naborach skierowanych do osób zajmujących się tańcem i produkcją sztuk performatywnych można dowiadywać się ze strony IKM oraz mediów społecznościowych programu Przestrzenie Sztuki – Taniec.
W regionie lubelskim operatorem ProgramuPrzestrzenie Sztuki - Taniec jest Centrum Kultury w Lublinie, które razem z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca realizuje program od 2020 roku. To, co wyróżnia Centrum Kultury, to przede wszystkim mocno rozwinięte działania regionalne, aktywizujące mieszkańców małych miast oraz wsi z województwa lubelskiego. Swoją bogatą ofertę edukacyjno-artystyczną instytucja kieruje w dużej mierze do grup dziecięcych i młodzieżowych w Lublinie i regionie. Celem działań tego operatora jest wspieranie środowisk amatorskich (podnoszenie kompetencji miękkich u młodych osób, rozwijanie ich talentu itp.) poprzez organizowanie zajęć z zawodowymi tancerzami czy spotkań z profesjonalnymi pedagogami. Podejmowane inicjatywy przyczyniają się do budowania dialogu między nimi, co wpływa pozytywnie zarówno na ich rozwój osobisty jak i artystyczny.
Program Przestrzenie Sztuki – Taniec Kielce realizowany przez Kielecki Teatr Tańca, stawia szczególny akcent na rozwijanie współpracy środowisk instytucjonalnych ze środowiskami artystów niezależnych. Sprzyja temu 29-letnia historia i specyfika KTT jako instytucji artystycznej powstałej właśnie na gruncie pracy artystów niezależnych. Obecnie Kielecki Teatr Tańca z powodzeniem łączy działania ustrukturyzowanej miejskiej instytucji kultury ze współpracą z twórcami i wykonawcami niezależnymi.
Dzięki współtworzeniu wydarzeń tanecznych z innymi ośrodkami i liderami z Kielc, regionu oraz całej Polski Kielecki Teatr Tańca buduje trwałe zainteresowanie sztuką tańca przekonując, że taniec jest wspaniałym narzędziem do integracji, samodoskonalenia, rozrywki oraz otwartości społecznej.
W tegorocznej edycji Przestrzeni Sztuki – Taniec Kielecki Teatr Tańca proponuje projekty takie jak: premiera kameralna, premiera dużego formatu, nauczyciel w podróży, prezentacja spektakli w regionie świętokrzyskim, rezydencje choreograficzne, warsztaty dla seniorów, recenzja dla tańca, małe granty dla szkół tańca z Kielc i regionu świętokrzyskiego i inne.
Szczegóły na https://ktt.pl/przestrzenie-sztuki/rok-2024/
Tymczasem Przestrzenie Sztuki – Taniec Białystok to wielość podmiotów współpracujących w ramach jednego lokalnego programu. Funkcję operatora pełnią tu wspólnie trzy instytucje: Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca, Białostocki Teatr Lalek oraz Białostocki Ośrodek Kultury. W ramach programu operator współpracuje z siedmioma partnerskimi ośrodkami kultury w regionie, a także ze szkołami, organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami komercyjnymi, tworząc wspólną sieć kooperacji na rzecz rozwoju sztuki tańca. Kluczowymi elementami programu jest szeroki zasięg geograficzny planowanych wydarzeń oraz silny komponent edukacyjny. Istotnym aspektem bieżącej edycji programu są również prezentacje spektakli tanecznych w ośrodkach partnerskich, wzbogacone o dodatkowe działania, takie jak warsztaty, spotkania i dyskusje, które razem tworzą zestaw działań promujących sztukę tańca na poziomie lokalnym. Białystok jako centrum działań programowych, już po raz czwarty gości Program Przestrzenie Sztuki -Taniec, który umacnia tu swoją obecność i wobec braków instytucjonalnego wsparcia dla sztuki tańca, przejmuje centralną rolę w animowaniu życia tanecznego w regionie. Nic więc dziwnego, że tak aktywny operator ogłosił już… 9 otwartych naborów do swoich projektów w ramach Przestrzeni Sztuki - Taniec.
Zachęcamy do śledzenia stron oraz fb wszystkich 5 operatorów a także do uczestnictwa w naborach organizowanych w poszczególnych regionach. Warto skorzystać z ogólnopolskiego Programu Przestrzenie Sztuki – Taniec, który jest szansą i zaproszeniem dla tancerzy, choreografów, reżyserów, a także producentów, animatorów, edukatorów z talentem, pasją i własną inicjatywą.
Program Przestrzenie Sztuki – Taniec jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?