Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artyści z Teatru Kasba Arghya z Kalkuty wystąpią w Łodzi

Dariusz Pawłowski
materiały prasowe
Duże zainteresowanie przedstawieniem "Mahabharata" Teatru Kasba Arghya z Kalkuty (Indie) sprawiło, że artyści wystąpią w Łodzi dwa razy.

Teatr Kasba Arghya gościć będzie w środę 4 lutego w łódzkim Teatrze Chorea (Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3). Bilety na spektakl, który zacznie się o godz. 18 są już wyprzedane, dlatego na godz. 20 zaplanowano dodatkowy występ artystów z Indii.

"Mahabharata" to produkcja teatralna oparta na głównym hinduistycznym poemacie epickim. Dzieło o tym samym tytule to pomnik literatury hinduskiej, opowiadający o historii starożytnych Indii; o życiu, miłości i sile. To najdłuższy epos na świecie - zawiera 100 tysięcy ślok (200 tysięcy wersów). W dzisiejszej formie zostało zredagowane pomiędzy II a VII wiekiem naszej ery.

Spektakl, wyreżyserowany przez Manisha Mitrę, jest zbudowany z obrazów przeplatanych kilkoma frazami i cytatami z poematu w języku angielskim i w sanskrycie. Jak wyjaśniają organizatorzy wydarzenia, narracja oparta na działaniach fizycznych została opracowana i rozwinięta poprzez fuzję różnorodnych form tradycyjnego tańca indyjskiego, takich jak: Kathakali, Bharanatyam, Kathak i tradycyjnych form teatralnych, jak: Kutiyattam i Yakshagana. Cały spektakl osadzony jest na fundamencie tradycyjnej hinduskiej muzyki i rytmów. Widowiska trwa godzinę i czterdzieści minut, bilety kosztują 20 i 25 zł.

Grupa teatralna Kasba Arghya ma swoją siedzibę w Kalkucie. Jej dyrektorem jest Manish Mitra, reżyser i twórca teatralny, specjalizujący się w pracy z tradycyjnymi indyjskimi formami teatralnymi.

Praca teatru Kasba Arghya skupiona jest na badaniu tradycyjnych elementów kultury Indii - teatralnych, muzycznych i tanecznych, i na ich podstawie rozwijaniu nowoczesnego języka teatru. "Artyści zespołu Kasba Arghya nieustannie pracują nad zgłębianiem etnicznych źródeł własnej kultury. Aktorzy teatru są świetnie wyszkolonymi specjalistami w dziedzinie tradycyjnych indyjskich form tańca, m.in: Kathakali, Kutiyattam i Kalari Payattu.

W swojej pracy, poprzez trening fizyczny, dążą do zrozumienia ciała aktora działającego na scenie i zasad jego scenicznej obecności. Starają się też stworzyć własną, oryginalną metodę scenicznej fizycznej narracji i teatralnego obrazowania" - wyjaśniają organizatorzy pokazu.

Artyści z Indii wystąpią również w Teatrze Kana w Szczecinie i w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki