Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ASP w Łodzi prowadzi rekrutację na kierunek food design

Maciej Kałach
Słuchacze studiów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych będą się spotykać m.in. z Robertem Makłowiczem
Słuchacze studiów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych będą się spotykać m.in. z Robertem Makłowiczem Janusz Wojtowicz
ASP w Łodzi ma za sobą pierwszą edycję studiów food design. W drugiej projektować kulinaria nauczy m.in. Robert Makłowicz.

Food design, czyli projektowanie kulinariów, Akademia Sztuk Pięknych uruchomiła przed rokiem jako dwusemestralne studia podyplomowe. Uczelnia stwierdziła, że kierunek jest sukcesem i prowadzi rekrutację na kolejną edycję studiów.

- Do współpracy podczas tegorocznej edycji zaprosiliśmy m.in. Roberta Makłowicza, Agnieszkę i Marcina Kręglickich, właścicieli sieci restauracji etnicznych, czy Jacka Szklarka, prezesa Stowarzyszenia Slow Food Polska - mówi Jarosław Skotnicki, rzecznik łódzkiej ASP.

Z programu na rok akademicki 2014/2015 wynika, że Makłowicz poprowadzi warsztaty winiarskie, zaś Kręgliccy - warsztaty inspiracyjne w restauracji. Z poprzedniej edycji zostaje w gronie wykładowców m.in. łódzki restaurator Paweł Zyner (przedmiot: tworzenie i zarządzanie projektem kulinarnym), zaś Piotr Bikont, krytyk kulinarny, opowie o dziennikarstwie dotyczącym jedzenia.

O prestiżu kierunku świadczy obecność w siatce zajęć samej rektor ASP. Prof. Jolanta Rudzka-Habisiak poprowadzi wykłady z projektowania innowacyjnego obiektu jako elementu dekoracji stołu.

Bywa, że za prestiż trzeba sporo zapłacić i tak jest w przypadku food design. Cena rocznych studiów to 5 600 zł. Kto je wybiera? - Ubiegłoroczną edycję ukończyło 40 osób i byli to głównie restauratorzy, blogerzy kulinarni i miłośnicy gotowania - mówi rzecznik ASP.

- Wiele osób pochlebnie wypowiadało się na temat formy egzaminu końcowego, którym był gotowy do wdrożenia projekt - nowe rozwiązanie np. dla branży gastronomicznej.

Jak zapowiada Skotnicki, w drugiej edycji programu studiów większy nacisk ma zostać położony na warsztaty w restauracjach i na akcentowanie związków "sztuki kuchni" z szeroko rozumianą kulturą.

Rekrutacja na studia podyplomowe ASP trwa do pierwszych dni października. Kulinaria to jeden z 14 kierunków. Tegoroczna nowość to tkanina - konstrukcja, dekonstrukcja, rekonstrukcja (konserwacja tkanin).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki