Atlas Arena bez czynszu. 6,5 mln zł

  Atlas Arena bez czynszu. 6,5 mln zł

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Przez dwa lata łódzka Miejska Arena Kultury i Sportu - spółka, która zarządza Atlas Areną, nie będzie musiała płacić czynszu miastu.
  1/2
  przejdź do galerii

  Przez dwa lata łódzka Miejska Arena Kultury i Sportu - spółka, która zarządza Atlas Areną, nie będzie musiała płacić czynszu miastu. ©Dziennik Łódzki/archiwum

  Przez dwa lata łódzka Miejska Arena Kultury i Sportu - spółka, która zarządza Atlas Areną, nie będzie musiała płacić czynszu dzierżawnego do kasy miasta. W sumie chodzi o 6,5 mln zł. Za tę kwotę miasto chce "kupić" w spółce udziały.
  Tak zwane wniesienie niepieniężnego aportu do MAKiS to ratunek dla tej spółki. Mimo że spółka organizuje i wynajmuje halę na kilkadziesiąt koncertów rocznie (w tym takich gwiazd, jak: Depeche Mode, Eric Clapton, Leonard Cohen czy Sting) - ciągle przynosi straty. Nierentowność była brana pod uwagę od chwili utworzenia MAKiS i objęcia przez nią zarządzania Atlas Areną (w 2009 roku). Warunki dzierżawy były tak podyktowane, że do przetargu na administrowanie Atlas Areną stanęła tylko - powołana specjalnie w tym celu - miejska spółka MAKiS. Od 2009 roku spółka musiała płacić 240 tys. zł miesięcznie za dzierżawę hali (3,9 mln zł rocznie). Od lutego 2013 roku ma płacić 275 tys. zł. Do tego dochodzi podatek od nieruchomości - milion złotych rocznie.


  MAKiS co roku nie ma z czego zapłacić tego czynszu. Rosną odsetki od niezapłaconych kwot. Tymczasem straty spółki - czyli długi wobec miasta - i tak musi pokrywać... miasto. Pod koniec kwietnia MAKiS miał jeszcze niepokryte straty z 2011 roku. Dlatego już kilka razy nad spółką wisiało widmo likwidacji.

  - Dziś bierzemy pieniądze z jednej naszej kieszeni, żeby wkładać je do drugiej naszej kieszeni - mówi obrazowo Bartosz Domaszewicz, przewodniczący komisji finansów Rady Miejskiej w Łodzi. Radny jest przekonany o tym, że miasto powinno objąć udziały w spółce MAKiS.

  Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje w środę Rada Miejska.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ciekawe ile dostali w łape??

  m.k (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

  a zwykły obywatel musi placic 40% wiecej czynszu i 1200% wiecej za karnet za rok na parkowanie,a złodzieje z magistratu napewno wzieli w łape i odpuscili 6 baniek z nierentownej atlas areny i jak...rozwiń całość

  a zwykły obywatel musi placic 40% wiecej czynszu i 1200% wiecej za karnet za rok na parkowanie,a złodzieje z magistratu napewno wzieli w łape i odpuscili 6 baniek z nierentownej atlas areny i jak tu zyc w tym beznadziejnym miescie ,w którym rzadzą ludzie z mózgiem wielkości fistaszka zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  stadion, stadion

  hcemy stadionu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

  A najlepiej dwóch.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja bym się na miejscu tych koszmarnych dzieciaków z Rady Miasta nie wymadrzał

  ?????????????????????????????? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 12

  Żeby nie popełnili jak zwykle błędu, bo potem się okaże, ze przez głupie decyzje będzie trzeba oddać pieniądze unijne, albo vat.
  Taki stan rzeczy miał czemus służyć i maił docelowo opłacać się...rozwiń całość

  Żeby nie popełnili jak zwykle błędu, bo potem się okaże, ze przez głupie decyzje będzie trzeba oddać pieniądze unijne, albo vat.
  Taki stan rzeczy miał czemus służyć i maił docelowo opłacać się miastu.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo