Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aukcja obrazów w Rynku Sztuki w Łodzi. Chagall zmłotkowany

Łukasz Kaczyński
Podczas niedzielnej aukcji dzieł w Rynku Sztuki przy pełnej sali na 2,2 tys. zł wylicytowano "Wioskę", wdzięczną litografię czołowego awangardzisty XX wieku Marca Chagalla.

Nie była to jednak najwyżej zlicytowana praca. Tą okazała się "Sanna" Czesława Wasilewskiego, urodzonego w Warszawie, a zmarłego w Łodzi samouka (kwestia jego wykształcenia nie jest jasna), znanego z przygotowania tzw. podmalówek dla Wojciecha Kossaka.

Wasilewski nawiązywał do jego stylu, nie porzucając swej indywidualności. Płótno z 1922 roku sprzedano za 22 tys. zł.

- Na rynku sztuki da się odczuć ożywienie. Dochodzi też do specjalizacji, gościmy kolekcjonerów zainteresowanych danym artystą lub tematyką - mówi Wojciech Niewiarowski, szef domu aukcyjnego. Prace Dwurnika, Wyczółkowskiego, Lebensteina i inne obiekty sprzedano łącznie za ponad 58 tys. zł. Właściciela nie znalazła m.in. akwaforta "Kąpiąca się" impresjonisty Renoira.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki