Aukcja obrazów w Rynku Sztuki w Łodzi. Chagall zmłotkowany

Łukasz Kaczyński
Podczas niedzielnej aukcji dzieł w Rynku Sztuki przy pełnej sali na 2,2 tys. zł wylicytowano "Wioskę", wdzięczną litografię czołowego awangardzisty XX wieku Marca Chagalla.

Nie była to jednak najwyżej zlicytowana praca. Tą okazała się "Sanna" Czesława Wasilewskiego, urodzonego w Warszawie, a zmarłego w Łodzi samouka (kwestia jego wykształcenia nie jest jasna), znanego z przygotowania tzw. podmalówek dla Wojciecha Kossaka.

Wasilewski nawiązywał do jego stylu, nie porzucając swej indywidualności. Płótno z 1922 roku sprzedano za 22 tys. zł.

- Na rynku sztuki da się odczuć ożywienie. Dochodzi też do specjalizacji, gościmy kolekcjonerów zainteresowanych danym artystą lub tematyką - mówi Wojciech Niewiarowski, szef domu aukcyjnego. Prace Dwurnika, Wyczółkowskiego, Lebensteina i inne obiekty sprzedano łącznie za ponad 58 tys. zł. Właściciela nie znalazła m.in. akwaforta "Kąpiąca się" impresjonisty Renoira.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie