Autostrada A1. Nowy odcinek jezdni betonowej na autostradzie w województwie łódzkim

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Udostępniono kolejny odcinek betonowej jezdni na autostradzie A1, tuż za granicą z województwem śląskim. Tym samym kierowcy mogą już korzystać z ponad 10-kilometrowego fragmentu jednej jezdni od granicy woj. łódzkiego i śląskiego do Grabowej w woj. śląskim.CZYTAJ DALEJ >>>Żródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
Udostępniono kolejny odcinek betonowej jezdni na autostradzie A1, tuż za granicą z województwem śląskim. Tym samym kierowcy mogą już korzystać z ponad 10-kilometrowego fragmentu jednej jezdni od granicy woj. łódzkiego i śląskiego do Grabowej w woj. śląskim.

Wcześniej, 22 października, udostępniono 8-kilometrowy odcinek jezdni autostrady, na który składały się 2 km w województwie łódzkim na styku obu województw oraz sąsiadujące z nim 6 km w województwie śląskim.

Kierowcy mają już do dyspozycji następujące odcinki nowej jezdni A1:

  • ok. 14 z ok. 15,8 km odcinka Tuszyn - Piotrków Trybunalski Południe,
  • ok. 10 z ok. 16,8 km odcinka Kamieńsk - Radomsko,
  • ok. 7 km odcinka Radomsko - granica woj. łódzkiego i śląskiego,
  • ponad 10 km z 17-kilometrowego odcinka granica woj. łódzkiego i śląskiego - Częstochowa Północ (od granicy obu województw do Grabowej w woj. śląskim).

Łącznie do dyspozycji kierowcy mają ponad 40 km nowej jezdni. Łączna długość ułożonej już nawierzchni jezdni wynosi prawie 65 km, ale udostępnienie kolejnych kilometrów uzależnione jest od kwestii związanych z technologią wykonania oraz organizacji robót i ruchu. Na przykład na odcinku Piotrków Trybunalski Południe - Kamieńsk ułożono już 7,5 km nawierzchni betonowej, ale nie można z niego jeszcze korzystać ze względu na czas konieczny dla „dojrzewania” betonu i prace m.in. przy obiektach inżynierskich.

Radomsko - Kamieńsk: Jezdnia byłaby już gotowa, ale trzeba było wymienić grunt

Podobnie jest na na odcinku Tuszyn - Piotrków, gdzie w obrębie przyszłego węzła Piotrków Trybunalski Południe gotowe są dwie jezdnie o łącznej długości blisko 1,5 km, jednak będzie można je udostępnić dla ruchu dopiero po oddaniu do użytkowania całego węzła, co zaplanowano na wiosnę 2021 roku. Na odcinku Kamieńsk - Radomsko jezdnia betonowa gotowa jest na długości 16 km, czyli niemal na całym odcinku, jednak kierowcy mogą korzystać na obecną chwilę z 10-kilometrowego fragmentu. Dlaczego? Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w jednym miejscu (na długości niespełna 200 metrów) konieczna okazała się bardzo skomplikowana wymiana gruntu, uniemożliwiająca przejazd przez cały ten odcinek po nowej jezdni. Po zakończeniu prac, co nastąpi jeszcze w tym roku, kierowcy będą mogli przejechać całą jego długością. Przypomnijmy, że docelowa długość pięciu budowanych odcinków przyszłej A1 to 81 km.

Po dwa pasy w każdym kierunku

Na oddanym do dyspozycji kierowców fragmencie nowej, betonowej jezdni, tak jak poprzednio, wydzielono trzy pasy ruchu. Dwoma z nich ruch odbywał będzie się w kierunku Częstochowy, pozostałym w kierunku Łodzi. Taka organizacja ruchu obowiązywała będzie prawie do końca roku, kiedy to nastąpi kolejne udogodnienie polegające na udostępnieniu kierowcom kolejnego pasa ruchu na tej jezdni. Wtedy kierowcy będą dysponowali czteroma pasami, po dwa w każdym kierunku. Taka sama organizacja ruchu zostanie wprowadzana na łódzkim odcinku A1 od węzła Tuszyn do Piotrków Trybunalski Południe.

Co się dzieje na budowie A1?

Zaawansowanie prac na budowie odcinka A1 pomiędzy granicą woj. łódzkiego i śląskiego a węzłem Częstochowa Północ przekroczyło 60 proc. Październik i listopad upłynął głównie na wyposażaniu nowej jezdni w elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego - montażu barier ochronnych, betonowaniu głowic pali, montażu podwalin i słupów ekranów akustycznych oraz wykonywaniu oznakowania jezdni tak, aby jak najdłuższy odcinek nowej jezdni udostępnić do ruchu.

Sprowadzamy coraz więcej używanych aut. Golf nie jest liderem

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
smerf

Jakoś to idzie ,gdyby budowali specjaliści z Rydza czekali byśmy 100 lat

Dodaj ogłoszenie