Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aż 39 proc. pracowników z wykształceniem średnim i wyższym ma nadwagę lub otyłość. Brzuchy za szybko nam rosną

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Aż 39% pracowników z wykształceniem średnim i wyższym ma nadwagę lub otyłość - wynika z badania „Żywieniowe nawyki pracujący Polaków 2022” zrealizowanego przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi i firmę Dailyfruits. Nadwaga to problem 27% ankietowanych, a z otyłością zmaga się 12%. Mimo to 65% respondentów badania uważa, że odżywia się zdrowo. Jako niezdrową swoja dietę oceniło jedynie 30 proc. ankietowanych.

Porównując wyniki tegorocznej edycji badania z tymi sprzed dwóch lat widać, że ankietowani przytyli, nie poprawili jakości swojej diety, ale wzrosło ich przekonanie o jej zaletach prozdrowotnych. Przykładem jest spożycie owoców. Aż 88% respondentów deklaruje, że ważne jest dla nich, aby dieta była bogata w owoce, ale niestety 48% respondentów nie je ich codziennie.

Analizując wyniki badania z 2022 roku w podziale na płeć widać, że wśród kobiet 22% ma nadwagę, a otyłość 8%. Dwa lata temu odpowiednio 17 i 6 proc. Wśród mężczyzn nadwagę ma 37 proc., a otyłość 20 (dwa lata wcześniej odpowiednio 40 i 17). Dodatkowo, co potwierdziło badanie, masa ciała rośnie z wiekiem - w coraz starszych grupach respondentów badania przybywa osób z nadwagą i otyłością. W wieku 55 plus aż 48 proc. ma nadwagę, a 25 proc. jest otyłych.

Do przejadania przyznaje się 41 proc. pracowników Często zbyt duże posiłki zjada 36 proc. przebadanych kobiet i 48 proc. mężczyzn.
Wyniki badania potwierdzają, że nie wszyscy mają świadomość iż otyłość jest jednostką chorobową, która przyczynia się do rozwoju kolejnych, m.in. cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia i układu kostno-stawowego. Aż 2/3 polskich pracowników uznaje swój stan zdrowia za dobry lub bardzo dobry choć 34% spośród nich ma nadmierną masę ciała.

Tylko 44% respondentów badania modyfikuje swoje nawyki żywieniowe pod okiem specjalisty dietetyka lub lekarza. W zmianie nawyków żywieniowych ankietowanym utrudniają realizację celu niechęć do rezygnacji z ulubionych chociaż niezdrowych smaków, łatwiejszy dostęp do niezdrowych przekąsek w pracy, za dużo pracy i obowiązków oraz brak siły woli, by wytrwać w powziętych postanowieniach.

- Blisko co druga osoba modyfikuje swoje praktyki żywieniowe głównie z chęci poprawy zdrowia i samopoczucia (sprawności fizycznej, wyników badań), także kontroli masy ciała i samej zmiany. Blisko połowa jest zadowolona z osiąganych rezultatów, przy czym częściej są to pracownicy korzystający z profesjonalnej pomocy – komentuje dr Krzysztof Puchalski, socjolog zdrowia z Instytutu Medycyny Pracy.

Badania zrealizowano na próbie 1091 respondentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aż 39 proc. pracowników z wykształceniem średnim i wyższym ma nadwagę lub otyłość. Brzuchy za szybko nam rosną - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki