Każdy ubezpieczony, który skończył 40-lat, do końca roku może bezpłatnie i bez skierowania wykonać panel badań profilaktycznych. Górna granica wieku dla pacjentów nie została określona. Do tej pory w Łódzkiem z tej profilaktyki skorzystało 124 tys. mieszkańców Łódzkiego, w większości panie.
Te badania możesz wykonać:
To, które badania otrzymamy w pakiecie, zależy od wyników ankiety, którą wypełnimy. Pakiet badań dla pań może zawierać:
*morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
* stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
* stężenie glukozy we krwi
* próby wątrobowe (ALAT, ASPAT, GGTP)
* poziom kreatyniny we krwi
* badanie ogólne moczu
* poziom kwasu moczowego we krwi
* krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)
* pomiar ciśnienia tętniczego
* pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Dodatkowo mężczyźni mogą mieć zbadany poziom PSA (antygenu swoistego dla stercza), które jest podstawowym badaniem przesiewowym wczesnych postaci raka prostaty.
- PSA to bardzo ważne badanie, także dla osób tuż po czterdziestce. W tym wieku określamy poziom wyjściowy tego hormonu – mówi Michał Matyjaszczyk kierownik przychodni POZ w ICZMP. - Norma jest bardzo szeroka, warto wiedzieć z jakiego poziomu startujemy, by móc później łatwo stwierdzić czy wzrósł. Warto odebrane wyniki zanieść do swojego lekarza rodzinnego i skonsultować, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się nam, że są w porządku.
Dlaczego te badania są ważne
* morfologia krwi - pozwala wykryć nowotwory krwi takie jak przewlekła białaczka limfocytowa, ostra białaczka szpikowa, chłoniaki czy szpiczaka,
* badanie moczu - pozwala monitorować choroby układu moczowego, choroby nerek, pozwala zdiagnozować infekcje,
* stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy - mogą pomóc zdiagnozować hipercholesterolemię, czyli podwyższony cholesterol, który zwiększa ryzyko zaburzeń w układzie krążenia.
Profilaktyka 40 plus w Łódzkiem
Z Programu Profilaktyka 40 PLUS w całej Polsce skorzystało już 3,3 mln osób. W Łódzkiem z badań skorzystało 124 tys. mieszkańców regionu, co plasuje nasz region na 12.miejscu w Polsce. Przebadało się 74 tys. pań i 50 tys. panów.
Tak skorzystasz z badań
Wystarczy wypełnić ankietę o swoim zdrowiu w swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub w aplikacji mobilnej mojeIKP. Znajduje się ona w zakładce „Profilaktyka”. Ankietę można wypełnić też w poradni poz. W Łódzkiem takich placówek jest ponad 155, najczęściej są to laboratoria i poradnie POZ, znajdziesz je **
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania#mapa**
Po wypełnieniu ankiety otrzymamy e-skierowanie na darmowy pakiet badań. Wszystkie badania z pakietu musisz wykonać w jednej placówce, która rozpocznie realizację e-skierowania. Po zrobieniu badań najlepiej umówić się na wizytę do swojego lekarza POZ i skonsultować z nim wyniki.
Przebadaj się jeszcze raz
W Programie Profilaktyka 40 PLUS można – po roku - ponownie wykonać badania. Pacjenci, którzy przebadali się w ubiegłym roku, mogą badania powtórzyć w tym. Drugie skierowanie dostaną automatycznie w ciągu tygodnia po upływie roku od zrobionych badań. Nie muszą ponownie wypełniać ankiety. Otrzymają skierowanie na taki sam pakiet badań jak za pierwszym razem.
E-skierowane na badania profilaktyczne znajdziemy na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP. Możesz się zapisać na powtórne wykonanie badań bezpośrednio w tej samej przychodni co poprzednio lub w innej przychodni przez infolinię lub Internetowe Konto Pacjenta.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?