Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badanie statystyczne GUS. Jak spędzają czas rodziny z Łodzi i województwa łódzkiego. Badanie budżetu czasu ludności w woj. łódzkim

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Nowe badanie statystyczne
Nowe badanie statystyczne Pixabay
Urząd Statystyczny w Łodzi wylosuje 1809 rodzin z Łodzi i naszego województwa i poprosi je, by opisały, jak spędziły dwa dni: jeden powszedni i jedną sobotę lub niedzielę. W ten sposób przeprowadzone zostanie badanie budżetu czasu ludności, które odbywa się co dziesięć lat.

Badanie budżetu czasu ludności w woj. łódzkim

Badanie trwa 52 tygodnie, w całym kraju zostanie wylosowanych 27 tys. rodzin, w tym 1809 w województwie łódzkim. Specjalny dzienniczek będą wypełniać wszyscy członkowie danego gospodarstwa domowego, łącznie z dziećmi, które skończyły 10 lat. Wylosowany zostanie jeden dzień powszedni i jedna sobota lub niedziela, którą trzeba będzie dość szczegółowo opisać w dzienniczku, który rodzinie wręczy ankieter GUS.

- Ankieter zapyta m.in. o liczbę członków rodziny, rok urodzenia, źródła dochodu i poprosi o wypełnianie dzienniczka albo w formie elektronicznej albo papierowej - mówi Katarzyna Szkopiecka, kierownik Łódzkiego Ośrodka Badań Regionalnych. - Preferowana jest forma elektroniczna.

Jak wypełnić dzienniczek?

Dzienniczek zawiera 10-minutowe przedziały czasowe, w których należy podawać czynność główną, czyli odpowiedzieć na pytanie: co się robiło, a także ocenić, czy czas poświęcony na czynność główną był w przeważającej mierze:- przyjemny - ani przyjemny, ani nieprzyjemny – nieprzyjemny. Wymienia się także czynność towarzyszącą i określa, czy któraś z nich była wykonywana na smartfonie, komputerze, tablecie lub podobnym urządzeniu. Wskazuje się też miejsce pobytu w danym czasie i środek transportu, którym się poruszało.

Czemu służy badanie?

Statystycy proszą o szczegółowy opis czynności: np., ile czasu zajmuje przygotowanie od wstania z łóżka do wyjścia do pracy lub szkoły, sama droga tam i z powrotem.

- Wyniki badania służą do wyceny wartości czasu pracy w gospodarstwie domowym, są pomocne w szacunkach dla rachunków narodowych i do sporządzania ogólnonarodowego bilansu czasu pracy - wylicza Katarzyna Szkopiecka. - Znajdują także praktyczne zastosowanie np. w orzecznictwie sądowym podczas zasądzania alimentów na rzecz osób trudniących się pracą domową.

Czy badanie jest obowiązkowe?

Ankieterów i inne osoby powiązane z badaniem obowiązuje zachowanie tajemnicy statystycznej. Oznacza to, że wyniki są anonimowe. W przeciwieństwie do spisu powszechnego lub rolnego udział w tym badaniu nie jest obowiązkowy, ale statystycy proszą, by wylosowane osoby zgodziły się poświęcić na nie dwa dni. Wskazują, że dzięki temu uczestnicy badania będą mogli spojrzeć na własny sposób zarządzania czasem w dni powszednie i wolne, ocenić poziom zadowolenia z wykonywanych czynności, a także określić poczucie przeciążenia w codziennych obowiązkach, życia pod presją czasu.

Zmiana zasad ws. zwolnień lekarskich. Od 1 stycznia 2023 roku ZUS wprowadza nowe zmiany na korzyść pracownika. Jak będą przebiegać kontrole? Komu przysługuje zwolnienie lekarskie? Co się zmieni? Sprawdź!

Zwolnienie lekarskie L4 na nowych zasadach. Zmiany w chorobo...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki