Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bakteria New Delhi w Szpitalu Powiatowym w Radomsku

mk
pixabay.com
Obecność opornej na antybiotyki bakterii New Delhi stwierdzono u jednej z pacjentek Szpitala Powiatowego w Radomsku. Kobieta została już odizolowana od pozostałych pacjentów oddziału wewnętrznego, w placówce wdrożono procedury wymagane w przypadku zagrożenia epidemiologicznego.

U pacjentki przyjętej na oddział wewnętrzny Szpitala Powiatowego w Radomsku stwierdzono nosicielstwo superbakterii New Delhi. O zagrożeniu epidemiologicznym został już poinformowany Państwowy Inspektor Sanitarny. Jak zapewnia Zbigniew Solarz, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi, w placówce wdrożono już konieczne procedury, które mają zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i personelowi.

Pracownicy szpitala podkreślają, że pacjenci są bezpieczni. By bakteria się nie rozprzestrzeniała, w placówce muszą być jednak przestrzegane zasady reżimu sanitarnego.

- Pacjentka, u której stwierdzono nosicielstwo bakterii, została przyjęta kilka dni temu w związku z inną jednostką chorobową. Gdy badania wykazały obecność New Delhi, o sytuacji od razu został poinformowany sanepid. Badania prowadzone są obecnie u wszystkich pacjentów na oddziale - mówi Przemysław Drozdek z kancelarii szpitala, i uspokaja: - Pacjentka jest odizolowana w osobnej sali, ale rodzina może ją normalnie odwiedzać, oczywiście przy zachowaniu szczególnej ostrożności i zasad higieny. Chodzi o każdorazowe mycie rąk i zakładanie fartuchów. Reżim sanitarny dotyczy także personelu.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Jak poinformowała nas córka pacjentki, kobieta leczona była tylko w radomszczańskim szpitalu od końca maja. Po tygodniowym pobycie w szpitalu została (27.06.2019) wypisana.Wówczas bakterii u niej nie stwierdzono. Ze względu na jej stan konieczne były wizyty na pogotowiu. W końcu (02.07.2019) pacjentka została ponownie przyjęta do placówki - na oddział wewnętrzny.W trakcie hospitalizacji wykonano ponownie badania które wykazały bakterie New Delhi.

Przemysław Drozdek podkreśla, że nie ma powodu do niepokoju ani tym bardziej paniki, bo w szpitalu zachowane są wszelkie środki ostrożności, a obecność bakterii coraz częściej stwierdza się w wielu szpitalach, także w województwie łódzkim. W 2018 roku były 154 takie przypadki (a całej Polsce ponad 2 tysiące).

New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae NDM - pałeczki zapalenia płuc, która należy do grupy bakterii jelitowych. Bakteria jest odpowiedzialna za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Często doprowadza do sepsy. W Polsce choroba pojawiła się w 2011 roku w Warszawie. New Delhi to szczep oporny na karbapenemy, czyli grupę antybiotyków tzw. ostatniej szansy, stosowanych w zakażeniach opornych na inne antybiotyki.

Śmierć zarażonego New Delhi

W styczniu w jednym z łódzkich szpitali zmarł mężczyzna zakażony superbakterią New Delhi, nosicielem był też inny pacjent. U mężczyzn (obaj po 60. roku życia) bakterię wykryto dzięki badaniu przesiewowemu. W listopadzie ubiegłego roku nosicielstwo New Delhi stwierdzono u jednej pacjentki przyjętej na oddział wewnętrzny Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Kopernika w Piotrkowie Tryb.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki