Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bałucka zagadka uliczna

Agnieszka Magnuszewska
Agnieszka Magnuszewska
Przebieg ulicy Tokarzewskiego odzwierciedla historię Bałut. Ostatecznie podzielono ją po wojnie. Ulica zanika aż pięć razy

Przebieg kilku ulic na Bałutach, jest sporą zagwozdką. Drogi kończą się i za kilkadziesiąt lub kilkaset metrów znów zaczynają, ale już nie zawsze jako jezdnie. Mają postać chodników między blokami lub ścieżek. Doskonałym przykładem jest ulica Tokarzewskiego, która na mapie kilka razy pojawia się i znika.

- Do tego „podąża na przekór” innym ulicom, bo przecina siatkę przecznic na skos - mówi Miłosz Wika pochodzący z Bałut. - Przechodnie często pytają, jak dojść do przychodni na Tokarzewskiego lub do siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Trudno im pomóc, bo ulica ciągle zmienia swój przebieg i prowadzi między bałuckimi blokami. Raz ma asfaltową nawierzchnię, raz gruntową, a gdzie indziej wyłożona jest kocimi łbami. Innym razem to zwykła wydeptana ścieżka na trawniku.

Przebieg drogi odzwierciedla historię Bałut, bo ulica Tokarzewskiego to jedna z najstarszych ulic tej dzielnicy. - Jak można zobaczyć na stronie internetowej: Atlas Miasta Łodzi, w średniowieczu prowadziła ona ze starego traktu (ul. Łagiewnicka) do wsi Bałuty. Wieś znajdowała się wówczas między ulicami Młynarską a Marynarską, a droga biegła do niej po skosie. I tak zostało - mówi Miłosz Wika.

Tajemnicza przeszłość kamienicy przy Zielonej 18 w Łodzi [ZDJĘCIA]

Ulica Tokarzewskiego pojawia się i znika aż pięć razy. Na dawnych mapach Łodzi występuje pod nazwą „Przy Kielma”, bo łączyła ulicę Łagiewnicką z ulicą Kielma (Marynarska). Historyczny przebieg drogi zmieniono i „poszatkowano” po wojnie. Obecnie ulica Tokarzewskiego rozpoczyna się przy Łagiewnickiej i kończy tuż za siedzibą Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, gdzie na początku XX wieku znajdowała się bałucka rzeźnia. - Tokarzewskiego pojawia się ponownie przy ulicy Młynarskiej, przecina ulicę Franciszkańską i dalej wybrukowana kocimi łbami zanika jako piesza ścieżka wśród socrealistycznych bloków - mówi Miłosz Wika.

Kolejny odcinek ulicy Tokarzewskiego kończy się przy ulicy Złotniczej, a następnie ulica pojawia się między ulicami Marynarską a Marysińską jako gruntówka i... ponownie znika.

Ostatecznie kończy się przy ulicy Obrońców Westerplatte. - Jej ukośny przebieg to dowód na chaotyczne osadnictwo na dawnych przedmieściach Łodzi. Bałuty były największą stutysięczna wsią w Europie, w której często drewniane domy stawiano przypadkowo, bez wytyczonej linii zabudowy - mówi Miłosz Wika. - Podobny skośny przebieg ma dawna ulica Starosikawska. To zapewne pozostałość średniowiecznego traktu, który wiódł Starosikawską, dalej obecną Sucharskiego, Bracką i Zmienną wzdłuż muru cmentarza żydowskiego do wsi Moskule i Sikawa.

Nietypowy przebieg na również pobliska ulica Okopowa, którą w 1913 roku zwano Nowym Światem. Zanika między blokami, gdzie ma postać chodnika i dojazdu do Biedronki.

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 21 marca - 27 marca 2016 roku

Fot. miłosz wika
============06 Zdjęcie Podpis 8.5 (7542069)============
b W jednym miejscu ulica Tokarzewskiego jest tylko ścieżką wydeptaną na trawniku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bałucka zagadka uliczna - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki