Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bank Żywności w Łodzi: Ile jedzenia trafia na śmieci?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Niemal co trzeci z nas wyrzuca żywność - przeważnie wędliny, pieczywo oraz warzywa. Pracownicy łódzkiego Banku Żywności będą w sklepach Tesco uczyć, jak nie marnować jedzenia

Federacja Polskich Banków Żywności już wie, ile jedzenia zamiast na nasze stoły trafia do koszy na śmieci. Opublikowała właśnie raport „Nie marnuj jedzenia 2016”. Dane są bardzo niepokojące, już prawie 1/3 z nas przyznaje się do wyrzucania jedzenia, a rocznie do koszy i na wysypiska śmieci w całym kraju trafia prawie 9 mln ton jedzenia. Oznacza to, że każdy z nas rocznie wyrzuca prawie 52 kg żywności, a co czwarty żywność wyrzuca regularnie.

Wędliny, pieczywo, warzywa

Federacja Polskich Banków Żywności opracowała listę najczęściej wyrzucanych produktów. Otwierają ją wędliny, do marnowania których przyznało się 43 proc. uczestników badania. Na drugim miejscu znalazło się pieczywo, które wyrzuca 36 proc. badanych. Niewiele mniej, bo 32 proc. osób, nie zjada warzyw, a 27 proc. owoców, przez co lądują one na śmietniku. Kolejne 23 proc. odpowiedzi dotyczy jogurtów, a co piąty z nas nie jest w stanie zjeść wszystkich zakupionych ziemniaków. Dalsze lokaty zajęły: mięso (17 proc.), mleko (13 proc.), ser (12 proc.), ryby i dania gotowe (po 8 proc.), jaja (4 proc.).

To lista ogólnopolska, ale reprezentatywna także dla mieszkańców woj. łódzkiego. Tak wynika z doświadczeń pracowników Banku Żywności w Łodzi.

- Problem marnowania żywności w naszym województwie możemy ocenić na podstawie naszej współpracy z dwiema sieciami marketów, czyli Tesco i Makro - mówi Paweł Drobnik z Banku Żywności w Łodzi. - Od każdej z sieci otrzymujemy ok. tony żywności miesięcznie. Tesco przekazuje nam głównie pieczywo, warzywa i owoce. Od Makro dostajemy przeważnie nabiał i wędliny, a te produkty należą właśnie do najczęściej marnowanych w kraju. Trafia do nas żywność z krótkim terminem przydatności do spożycia, a przekazujemy ją do jadłodajni, organizacji pozarządowych, schronisk dla osób bezdomnych.

Pracownicy i wolontariusze Banku Żywności w Łodzi starają się przekonywać mieszkańców Łodzi i województwa, by nie wyrzucali jedzenia.

Jutro w hipermarkecie sieci Tesco przy ul. Widzewskiej w godz. 12 - 16 będzie można spotkać przedstawicieli Banku Żywności w Łodzi. Zainteresowani dowiedzą się, jak zrobić zakupy, by nie wyrzucać jedzenia. Będzie można skorzystać z porad dietetyka.

Na bakier z datą ważności jedzenia

Dlaczego Polacy marnują jedzenie? Główna przyczyna, na którą wskazało aż 38 proc. badanych) to przegapienie terminu przydatności do spożycia. Kolejne 15 proc. odpowiedzi to zbyt duże zakupy.

Za marnowaniem żywności stoją także zbyt duże porcje posiłków, na które wskazało 13 proc. ankietowanych. Kolejne przyczyny to: niewłaściwe przechowywanie żywności (11 proc.), zakup złego jakościowo produktu (9 proc.), niesmaczny produkt lub danie (6 proc.), brak pomysłów na wykorzystywanie resztek (3 proc.) oraz brak listy na zakupy (2 proc.).

Częściowo może to wynikać z tego, że tylko co drugi z nas sprawdza datę ważności artykułów spożywczych. Co szóstemu z nas zdarza się natomiast kupić coś z krótką datą ważności, a następnie to wyrzucić.

Bogaci nie sprawdzają dat ważności

Jedzenie wyrzucają głównie osoby bardziej zamożne i zajmujące wysokie stanowiska. Ten problem w o wiele mniejszym stopniu dotyczy osób starszych i uboższych. Poza tym badani deklarują, że wyrzucają mniej jedzenia niż w 2005 r.

Przedstawiciele Federacji Banku Żywności uważają, że świadczy to o skuteczności kampanii zachęcających do prawidłowego postępowania z żywnością.

- Wyrzucanie jedzenia to bardzo ważny problem pojawiający się na co dzień w każdym polskim domu - podkreśla Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności. - Chcemy uświadomić i edukować Polaków, jak w prosty sposób ograniczyć wyrzucanie wędlin, warzyw, owoców i resztek z obiadu.

Kilogramy wyrzuconego jedzenia

W całej Unii Europejskiej rocznie marnuje się 88 mln ton jedzenia, czyli 173 kilogramy w przeliczeniu na każdego mieszkańca. To aż jedna piąta całej produkcji we wszystkich krajach Unii! Oznacza to ogromne straty - 143 mld euro rocznie. Na gospodarstwa domowe przypada 98 mld euro rocznie, gdyż odpowiadają one za prawie 47 mln ton wyrzucanego jedzenia.

Najwięcej jedzenia marnują Brytyjczycy, drugie miejsce zajmują Niemcy, a trzecie przypada Francuzom. Tuż za podium znaleźli się Holendrzy, a piąte miejsce należy do Polaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki