Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bareja by się uśmiał. Zakaz odśnieżania sztucznego boiska w Konstantynowie Łódzkim!

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Fot. Facebook KAS Konstantynów
Otrzymaliśmy list od Jakuba Światłowskiego, prezesa KAS Konstantynów Łódzki, który spotkał się z absurdalną decyzją zarządcy sztucznego boiska.

Oto treść tego listu:
Jestem prezesem Konstantynowskiej Akademii Sportu, nasz klub występuje w Łódzkiej Klasie Okręgowej. W moim mieście Konstantynowie Łódzkim jest murawa ze sztuczną nawierzchnią, niestety jako chyba jedyni w Polsce nie mamy możliwości trenowania na niej podczas zimy kiedy pojawią się opady śniegu (murawa nie jest odśnieżana – decyzja zarządcy).

Zarządca naszego obiektu nie chce podjąć nawet próby odśnieżenia boiska ze względu na „OPINIE OD WYKONAWCY USŁUG PIELĘGNACYJNYCH” z roku 2017. Chciałbym również dodać że nasza murawa powstała w roku 2009 i zawodnicy z okręgu Łódzkiego wiedza w jakim jest stanie.
Poniżej wklejam ustalenia wykonawcy usług pielęgnacyjnych z dnia 23.11.2020 :

“Korzystanie z boiska o sztucznej nawierzchni zimą, przy zmarzniętej i zasypanej śniegiem „trawie” wpływa negatywnie na jego jakość i możliwość długiego czasu eksploatacji. Warunki zimowe czyli zmarznięta nawierzchnia która przy oblodzeniu nie tylko warstwy zewnętrznej ale i zmrożeniu granulatu wypełniającego sprawia że nawierzchnia jest twarda, co może być przyczyna kontuzji a na pewno nie zapewnia komfortu gry. Grając na tak zmrożonym boisku używane jest obuwie tzw. „korki” co przy dużym zaangażowaniu zawodników może skutkować wyrwaniem sztucznej trawy, która w przeciwieństwie do naturalnej – nie odrasta i nie regeneruje się. Wyrywając włókna niszczymy nawierzchnie boiska . W warunkach oblodzonej nawierzchni jest to pewne.

Usuwanie śniegu z powierzchni boiska wiąże się z usuwaniem wraz z śniegiem warstwy wypełnienia gumowego (granulatu), co po pierwsze zanieczyszcza otoczenie boiska a po drugie naraża właściciela na koszty. Granulat wraz z śniegiem jest przenoszony poza pole gry co obniża jego ilość na płycie boiska. Przy odśnieżaniu można usunąć z powierzchni do 10 ton granulatu. Wykorzystując do odśnieżania pług wirnikowy przy zbyt „dokładnym”, niskim zbieraniu śniegu, istnieje ryzyko rozerwania nawierzchni oraz wyrywania włókien wraz z zmrożonym lodem. Natomiast nawet ustawienie wysokości zbieranego śniegu na około 1-2 cm nie gwarantuje nam że nie uszkodzimy sztucznej trawy. Dwa centymetry zbitego śniegu i lodu na powierzchni boiska sprawia że boisko nie jest bezpiecznym placem gry, a używane obuwia z wkrętami w stu procentach będzie wpływało na dewastację nawierzchni .

Odśnieżanie ręcznym sprzętem, łopatą lub zgarniaczem z całą pewnością będzie powodowało wyrywanie sztucznej trawy wraz z śniegiem i kawałkami lodu.

Granulat wypełniający sztuczna wykładzinę ma na celu poprzez swoja sprężystość wynikającą z jego warstwy, wpływać na komfort i bezpieczeństwo gry, przy zmarzniętej nawierzchni te warunki nie występują.

Podsumowując - jakiekolwiek prace mechaniczne na powierzchni boiska zimą, mogą skutkować usuwaniem granulatu z jego powierzchni oraz uszkodzeniem nawierzchni.”

Reasumując – eksploatacja Naszego boiska ze sztuczną trawą w opisanych warunkach i przy deklarowanych zamiarach odśnieżania przez kluby płyty boiska w sposób ręczny – będzie niosła daleko idące negatywne konsekwencje.

1.Bezpośrednie uszkodzenia źdźbeł trawy – poprzez swój stan wieloletniego użytkowania – podatna na zniszczenie/ wyrwanie... bezpowrotne uszkodzenie murawy..

2. Usuwanie z murawy granulatu, który służy wzmocnieniu źdźbeł trawy chroniąc przed wyrywaniem i ubijaniem... tworzeniem ubitych powierzchni –tzw. “ klepiska”...

3. Usuwanie dużej ilości granulatu – który w wyniku czasochłonnej i pracochłonnej pracy poprzez odsiewanie “ może być TYLKO częściowo “ odzyskany”- ale ilość ok. 10 ton – jest olbrzymia ( koszt 1 tony granulatu zielonego EPDM z pierwotnej produkcji to – w zależności od producenta koszt 7.500 zł – 8500 zł... dla odzwierciedlenia podaję że planujemy “ dosypać w 2021 roku – w zależności od możliwości finansowych i opinii końcowych ekspertów 12- 18 TON! Pozwoli to na wypełnienie 2- 4 milimetrów obszaru pomiędzy źdźbłami trawy.. Pozostaje jeszcze kwestia – zastosowanej technologii tzw. – “ powrotu przesiewanego – odzyskanego z pobocza – granulatu na płytę boiska” .

4. Bezpieczeństwo trenujących zawodników na tzw. “ zmrożonej sztucznej trawie” – KONTUZJE.

5. Bezpieczeństwo prowadzenia treningów i meczów w sezonie wiosennym po – takim zimowym użytkowaniu.”

Jakub Światłowski wysłał do właścicieli innych obiektów zasadne pytania :

1. Czy w Państwa miejscowości w zimę są odśnieżane boiska i dzieje się tak zawsze po opadach śniegu ?

2. Czy wynajmują Państwo murawę ze sztuczną nawierzchnią podmiotom zewnętrznym (kluby z innych miejscowości)?

3. W jaki sposób odśnieżacie Państwo boisko?

4. Czy według Państwa jako zarządcy odśnieżanie specjalistyczną maszyną, traktorem z pługiem lub łopatami może doprowadzić do takich uszkodzeń jakie są wyżej wskazane i czy zdarzyło się to u Państwa na obiekcie?

Użytkownicy boiska w Konstantynowie Łódzkim (łącznie ze mną) są zdania, że raczej nie ma tam już CZEGO zepsuć oraz uszkodzić gdyż wieloletnie zaniedbania doprowadziły do tego, ze to boisko jest zwykłym betonem.

Oto komentarz Janusza Matusiaka, prezesa UKS SMS Łódź: - Przy takim podejściu zarządcy to wydaję się, że powinien na zimę zwijać tą nawierzchnię i chować do ciepłego i przytulnego pomieszczenia aby się nie przeziębiła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki