Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barszcz Sosnowskiego może być groźny nawet w sierpniu. Sanepid ostrzega przed bolesnymi oparzeniami

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Obszarami występowania barszczu Sosnowskiego są głównie łąki, pola uprawne, pobocza dróg, wzdłuż brzegów rzek, jezior, potoków, czasem w ogrodach, parkach oraz lasach.
Obszarami występowania barszczu Sosnowskiego są głównie łąki, pola uprawne, pobocza dróg, wzdłuż brzegów rzek, jezior, potoków, czasem w ogrodach, parkach oraz lasach. Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Na początku sierpnia nadal kwitnie barszcz Sosnowskiego i jest szczególnie groźny w upalne dni. „To niebezpieczna roślina. Dotknięcie jej kończy się zwykle poparzeniami” – przestrzega co roku Główny Inspektorat Sanitarny. Na mapie serwisu barszcz.edu.pl znajduje się ok. 3,5 tys. zgłoszonych stanowisk barszczu Sosnowskiego i olbrzymiego w naszym kraju. Poparzenie rośliną goi się bardzo długo. Gdzie można natrafić na barszcz Sosnowskiego i jak go rozpoznać? Jakie objawy daje poparzenie?

Spis treści

Pierwsze doniesienia o barszczu Sosonowskiego w 2023 roku

Trujący barszcz Sosnowskiego kwitnie przede wszystkim w czerwcu i w lipcu, podaje GIS, jednak już w maju można obserwować pierwsze okazy. 19 maja autorzy serwisu barszcz.edu.pl przekazywali w mediach społecznościowych doniesienia o barszczu w Nowym Sączu. Niestety, w wielu miejscach w Polsce roślina jest aktywna także na początku sierpnia.

Dodają, że objawy po kontakcie (bezpośrednim lub pośrednim) z sokiem barszczy mogą (choć nie muszą) nastąpić znacznie wcześniej niż po 1-2h, lub znacznie później (nawet po 24-48h). Wszystko zależy od szeregu zmiennych, jak np. nasłonecznienie, temperatura, wrażliwość danej osoby).

To potężna roślina, która osiąga nawet do 4 metrów wysokości, a średnica jej łodygi dochodzi do ok. 10 cm. Warto zwrócić szczególną uwagę na włoski znajdujące się na łodygach i liściach. To one produkują toksyczną substancję.

Barszcz Sosnowskiego ma białe kwiatostany i wielkie liście. Przypomina wyrośnięty koper włoski i dlatego jest mylony z tą rośliną.

Poparzenie barszczem Sosnowskiego może być bardzo groźne

Inwazyjne gatunki barszczy ze względu na zawartość toksycznych substancji, prowadzącą do dotkliwych oparzeń chemicznych, przypominają również Lasy Państwowe. Poparzenia spowodowane barszczem Sosnowskiego mogą być naprawdę niebezpieczne, gdy obejdziemy się z nimi niewłaściwie. „Szczególnie, podczas wakacyjnej słonecznej i upalnej pogody, która potęguje wydzielanie i działanie toksyn”.

Barszcze szczególnie intensywnie kolonizowały doliny rzek, ale masowo pojawiają się już w wielu różnych typach siedlisk - od ruderalnych, po łąki i śródleśne polany. W przypadku zaobserwowaniu barszczu, jego stanowisko najlepiej jest zgłosić odpowiednim służbom, na obszarze lasów może to być lokalne nadleśnictwo.

Barszcz Sosnowskiego należy do gatunków inwazyjnych. Jak wyjaśnia Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy na swojej stronie, „to rośliny, zwierzęta, patogeny i inne organizmy, które nie są rodzime dla ekosystemów i mogą powodować szkody w środowisku, gospodarce, lub też negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka”.

RDOŚ tłumaczy, że gatunki inwazyjne mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, powodując alergie lub poparzenia. Sztandarowym przykładem jest tu właśnie barszcz kaukaski.

Co zrobić w przypadku poparzeń barszczem Sosnowskiego?

  • Nie należy drapać miejsca poparzenia.
  • Przemyć obficie wodą.
  • Nie wystawiać na działanie słońca przez 48 godz.
  • Zrobić zdjęcie rośliny w celu pokazania lekarzowi.
  • Skontaktować się z lekarzem.

Sok rośliny zawiera duże stężenie furanokumaryn – związków stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Mogą one powodować poparzenia (fotodermatozy) wszystkich trzech stopni, a także inne objawy ogólnoustrojowe. Wysokość roślin dochodzi do 5 metrów.

Główny Inspektorat Sanitarny wylicza, że oprócz oparzeń, związki zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać:

  • podrażnienia dróg oddechowych,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • zapalenie spojówek.

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego i skąd się wziął?

GIS: Charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami koloru białego oraz wielkimi liśćmi,

  • jedna z największych roślin zielonych,
  • osiąga wysokość do 4 m,
  • łodyga około 10 cm średnicy,
  • na łodygach i liściach rośliny znajdują się charakterystyczne włoski produkujące toksyczną substancję,
  • często mylony z koprem lub arcydzięglem.

Barszcz Sosnowskiego zaczął występować w Polsce jako uprawa w PGR-ach do sporządzania kiszonki dla bydła. Barszcz pojawia się m.in. na obrzeżach nieuprawianych pól, poboczach dróg, rowach melioracyjnych, nieużytkach oraz dolinach rzecznych. Oprócz barszczu Sosnowskiego w Polsce występuje równie niebezpieczny barszcz Mantegazziego.

RDOŚ: W Polsce barszcze kaukaskie występują w każdym województwie, a liczba ich stanowisk z roku na rok wzrasta. Rośliny te mają dużą zdolność do regeneracji, są odporne na środki do zwalczania chwastów i bardzo łatwo się rozmnażają. Pojedyncza roślina wytwarza przeciętnie kilkadziesiąt tysięcy nasion, które mają zdolność do kiełkowania nawet przez 5 lat. Wszystko to sprawia, że walka z barszczami jest niezwykle trudna i wymaga systematycznych działań realizowanych przez kilka kolejnych lat.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Barszcz Sosnowskiego może być groźny nawet w sierpniu. Sanepid ostrzega przed bolesnymi oparzeniami - Strefa Agro

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki