Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Basen Anilany jednak bez dachu. Bo i tak nie nadawałby się na zimę

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Tak jeszcze rok temu MOSiR wyobrażał sobie wygląd Anilany.
Tak jeszcze rok temu MOSiR wyobrażał sobie wygląd Anilany. mat. prasowe
Basen Anilany jednak nie będzie miał zapowiedzianego dachu. Urzędnicy są zdania, że nie warto budować dachu działającego przez pół roku

Zmieniły się plany magistratu odnośnie do zamkniętego od kilku lat basenu Anilany. Jak się dowiedzieliśmy, urzędnicy zrezygnowali z montowania zadaszenia z poliwęglanu. Nie chcą inwestować w dach, który nie będzie całoroczny.

Przebudowa basenu Anilany. Zobacz, jak ma wyglądać wyremontowany obiekt [WIZUALIZACJE]

Do ostatecznych wniosków urzędnicy doszli po wizycie w Drzonkowie. Tamtejszy MOSiR posiada właśnie taki basen z dachem z poliwęglanu i możliwością rozsunięcia jednej ze ścian. Jednak czynny jest on tylko, gdy temperatura powietrza nie spada poniżej 10 stopni. W naszym klimacie w zależności od pogody są to miesiące od kwietnia lub maja do września. - To niewiele dłużej niż basen odkryty. Do tego latem pod takim dachem jest bardzo gorąco - usłyszeliśmy teraz w magistracie.

Basen Anilany w Łodzi jest zamknięty od trzech lat. MOSiR: "Pływalnia jest modernizowana etapami"

Dlatego urzędnicy chcą zrezygnować z zadaszenia obiektu. Trwają właśnie prace przy zmianie projektu. Jednocześnie chcą też poprawić jakość niecek. Do tej pory w projekcie były zwykłe niecki z kafelków i basenowej folii, teraz mają być dużo bardziej wytrzymałe niecki ze stali kwasoodopornej. Z tego samego materiału koło basenu mają powstać brodziki dla dzieci.

- Chcemy otworzyć obiekt w połowie przyszłego roku - zapowiada Eryk Rawicki, dyrektor łódzkiego MOSiR.

Prace remontowe trwają od początku roku. Spora część zaplanowanych działań została już wykonana. Rozebrana została trybuna i zniwelowane nierówności terenu. Wyremontowana została kanalizacja oraz budynek zaplecza szatniowego ze stacją filtrowania wody.

- Prace się wydłużają, bo Anilana była kiedyś basenem przeciwpożarowym. Przy okazji prac natrafiamy na przykład na znajdujące się pod ziemią instalacje - wyjaśnia Rawicki.

Pływalnia Anilany ożyje jeszcze przed wakacjami

Basen Anilany jest nieczynny od trzech lat i mniej więcej tyle samo mówi się o jego zadaszeniu. Imponujące wizualizacje przedstawiły władze miasta przed wyborami samorządowymi jesienią 2014 roku. W pierwszym etapie miała zostać odnowiona niecka, trybuna i przygotowane fundamenty pod zadaszenie. Prace miały być skończone w połowie 2015 roku. Potem obok miał powstać rodzinny aquapark z basenem rekreacyjnym, głębokim z trampolinami i dwiema zjeżdżalniami.

Dyrektor MOSiR: W basenie Anilany wykąpiemy się za rok

Pomysł dachu, który pozwalałby korzystać z basenu tylko przez pół roku, krytykowała też inicjatywa Anilana Basenem Całorocznym. Domagała się obiektu całorocznego.

Magistrat zamyka baseny w Łodzi, żeby zwiększyć dochody Fali?

Basen Anilana


Przez lata służył sportowcom i mieszkańcom Widzewa

Został otwarty w 1951 roku jako jedyny w Łodzi basen o wymiarach olimpijskich. Służył nie tylko rekreacji, ale też treningom pływaków i waterpolistów. Na zimę był przykrywany balonem, podobnie jak nieistniejący już basen Olimpia

Został zamknięty ze względu na zły stan wody

W 2013 roku został przejęty przez MOSiR i od tego czasu jest nieczynny. Ze względu na awarię filtrów niemożliwe było utrzymanie odpowiedniej jakości wody.

Był to jedyny odkryty basen w tej części Łodzi

Mieszkańcy Widzewa od kilku lat narzekają, że mają dalej do basenów niż mieszkańcy innych dzielnic. Odkryte pływalnie są na Polesiu (aquapark Fala) oraz na Bałutach (Wodny Raj, Promienistych). Z Widzewa trudno tam dojechać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki