MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będą dyskutować o rodzinach i o kościelnych „rozwodach”. Konferencja w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi

Matylda Witkowska
Krzysztof Szymczak
Abp Grzegorz Ryś zaprosił do Łodzi watykańskiego specjalistę od stwierdzania nieważności małżeństwa. Kościelny „rozwód” to marzenie wielu rozwiedzionych mieszkańców regionu.

Dziś w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbędzie się dwudniowa konferencja na temat małżeństwa i ważności sakramentu małżeństwa. Gościem konferencji będzie mons. Pio Vito Pinto z Watykanu, bliski współpracownik papieża Franciszka i specjalista ds. procesów stwierdzenia nieważności małżeństwa oraz autor ich reformy.

Konferencja „Małżeństwo i rodzina na synodalnej ścieżce papieża Franciszka” przeznaczona jest dla osób, które zajmują się duszpasterstwem rodzin, a także dla wszystkich, których interesują kwestie związków niesakramentalnych i stwierdzania nieważności małżeństwa.

Problem ten dotyczy nie tylko kanonistów i duchownych, ale coraz szerszej grupy świeckich. W regionie łódzkim w 2018 r. przeprowadzono 3,6 tys. rozwodów. Ślubów było zaledwie trzy razy więcej.

Trend rozwodowy jest jednak zmienny. W 2018 r. liczba rozwodów w stosunku do 2017 r. spadła o jedną piątą, jednak rok wcześniej wzrosła o prawie 10 proc.

Dwie trzecie zawieranych obecnie małżeństw to śluby wyznaniowe. Wiele osób, które rozwiodły się przed sądem cywilnym, chce uporządkować też sprawy w Kościele. Świadomość, że jest to możliwe, rośnie.

Do sądu kościelnego archidiecezji łódzkiej wpływa rocznie ok. 120 pozwów o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

- Ta liczba w ostatnich kilku latach się nie zmienia - mówi ks. prof. Grzegorz Leszczyński, wikariusz sądu biskupiego w Łodzi.

Ks. Leszczyński podkreśla, że najczęstsze przyczyny, dla których stwierdza się obecnie nieważność, to problemy natury psychicznej małżonków.

- Są to różnego rodzaju zaburzenia psychiczne oraz różne uzależnienia - wyjaśnia.

Szanse na uzyskanie korzystnego dla małżonków wyroku są duże. Tylko w 2017 r. na 116 rozpatrzonych przez łódzki sąd kościelny wniosków w 76 przypadkach stwierdzono nieważność. W diecezji łowickiej na 41 spraw aż w 34 stwierdzono nieważność.

Mieszkańcy Łódzkiego mogliby porządkować kościelne sprawy nawet częściej. W diecezji warszawskiej w 2017 r. złożono 455 wniosków, w lubelskiej 276, w katowickiej - 288.

Rozwiedzionym, którzy chcą uporządkować sprawy kościelne, porad prawnych udziela łódzka kancelaria kanoniczna Salomon. Adwokaci kościelni wyjaśniają przepisy prawa kanonicznego dotyczące małżeństw i stwierdzenia ich nieważności. Zainteresowanie jest duże. Od początku roku tylko w Łodzi kancelaria przeprowadziła 130 konsultacji, w których badano, czy dane małżeństwo może być nieważne.

Michał Pełka, adwokat kościelny z kancelarii Salomon, podkreśla, że jest klika powodów, dla których ludzie starają się stwierdzić nieważność swojego małżeństwa. - Po pierwsze, zależy im na życiu sakramentalnym, a zamierzając wejść w kolejny związek pozbawiają się możliwości przyjmowania sakramentów świętych. Po drugie, odczuwają presję ze strony obecnego życiowego partnera, któremu zależy na związku sakramentalnym lub presję ze strony rodziny - wylicza.

Jedna konsultacja kosztuje 200 zł, cały proces wraz reprezentacją przed sądem kościelnym - od 3,5 do 4,5 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki