Będą konsultacje społeczne ws. placu Wolności w Łodzi?

Agnieszka Magnuszewska
Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
Prawie cały klub radnych PO podpisał się pod wnioskiem o zwołanie konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji Starego Rynku, placu Wolności, Parku Staromiejskiego oraz ulic Nowomiejskiej i Legionów. Miasto zamierza pozyskać na ten cel 50 mln zł unijnego dofinansowania, wykładając z własnej kieszeni 12 mln zł.

- Mamy wyjątkową okazję by w sposób spójny zaprojektować teren, który wymaga natychmiastowej interwencji - podkreśla Urszula Niziołek-Janiak, radna PO.

- Do tej pory projekt przebudowy placu Wolności nie wiązała się z modernizacją Parku Staromiejskiego, a propozycje rewitalizacji Starego Rynku nie korespondowały z Manufakturą - dodaje Bartosz Domaszewicz, radny PO.

Dlatego radni złożyli wniosek o zorganizowanie konsultacji w innej formie niż dotychczas. - Polegałyby one na planowaniu partycypacyjnym. To dokładne planowanie rozwiązań funkcjonalnych i estetycznych przy współpracy z architektem - wyjaśnia Niziołek-Janiak. - Ważne by brali w nim udział mieszkańcy. Bo na przykładzie konkursu urbanistycznego "U źródeł Piotrkowskiej" widać, że zaproponowane w nim rozwiązania nie spotkały się z akceptacją sporej części mieszkańców.

Konsultacje takiego typu prowadzono już kilka razy w Warszawie. - Opracowany tam projekt koncepcyjny był dosyć szczegółowy. Ale i tak na jego podstawie trzeba dopiero zrobić projekt budowlany - wyjaśnia Niziołek-Janiak.

Wstępnie konsultacje dotyczące rewitalizacji Starego Rynku, pl. Wolności, Parku Staromiejskiego oraz ulic Legionów i Nowomiejskiej miałyby zostać zorganizowane między marcem a majem przyszłego roku. Oczywiście jeśli wniosek radnych klubu PO poprze prezydent Hanna Zdanowska.

- Na pewno projekty skonsultowane z mieszkańcami mają większą szansę na pozyskanie środków unijnych - zaznacza Mateusz Walasek z klubu PO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 38

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Doświadczony
Szkoda mi czasu na pisanie elementarza. Doprawdy - nie masz pojęcia o czym piszesz i mam wrażenie, że Ci to nie przeszkadza.Inwestycje można robić w wielu kierunkach. Gdybyś miał okazję poznać którąś z dużych korporacji od środka, wiedziałbyś co oznacza inwestycja w kadry, ile jest tam szkoleń, ile one kosztują, jak się kupuje i za ile fachowców. W dobie gospodarki opartej na innowacyjności, skupienie się jedynie na drogach to bzdura kompletna. Wie o także Unia i jest tam masa pieniędzy na te cele. Zobacz tylko, jak mało Polska to wykorzystuje. Twoja mentalność odpowiada mentalności naszych, łódzkich władz. A ile może być warta wiedza? Spójrz na beznadziejne decyzje typu remont trasy WZ. Wydatek wielu set milionów złotych bez perspektywy na zwrot materialny czy społeczny. I jeszcze to co piszesz o budżetowych wydatkach kontra inwestycje - Boże - słyszysz i nie grzmisz. Itd., itd. itd. Kończę. I tak tego nie zrozumiesz. A na koniec przypominam - głównym tematem tego forum jest sprawa konsultacji społecznych. Jestem tu optymistą. W Łodzi jest dość mądrych ludzi, by toczyć jasną, otwartą dyskusje na temat przyszłości miasta, co oznacza m.in. kierunki wydawania pieniędzy. I nie rozumiem, czemu najważniejsze decyzje zapadają w gabinetach, a mieszkańcom podrzuca się ochłapy typu budżet obywatelski czy Plac Wolności
G
Gość
To ty słoik Łódzki jesteś i wpadasz do miasta się odchamić w niedziele ...........
.....
To o czym piszesz, to nie INWESTYCJE, to wydatki budżetowe. Na to nie ma kasy z UE. Na to idą pieniądze z budżetu co roku z zupełnie innej puli. Żeby zmienić Łódź trzeba zainwestować./// A swoją drogą, jak chcesz uzbroić teren przy skrzyżowaniu autostrad, kiedy nie leży ono na terenie Łodzi, a autostrady na terenie Łodzi nie będzie jeszcze dobre dwa lata??
...
Jakby biurowce stały puste, to by nowych nie budowano. Przestań bredzić człowieku.
...imbecyl to twój stary
niestety zmajstrował DEBILA!
G
Gość
To źle zakładasz i obrażasz mnie .........uczciwa praca za marne grosze proszę Cię śmieszny jesteś....biurowce stoją w Łodzi puste a buduje się kolejne..........zamiast rewitalizacji parków i placów czy budowy kolejnych pomników należy te pieniądze inaczej zainwestować..Ludzie chcą pracy ale za godne stawki...........
D
Doświadczony
Nie masz pojęcia tym co piszesz. Każda złotówka wydana czy to dworzec, czy na WZ, czy na Piotrkowską może być wydana gdzie indziej. Nie spotkałem ze strony władz przedstawienia szerokich, alternatywnych wizji rozwoju miasta - tzw. zrównoważonego rozwoju. Żadna Piotrkowska kamieniami nie przyciągnie ludzi. Wybij sobie to z głowy. Pociągi - aby mogły przez Łódź jeździć pociągi tak, jak sobie marzysz, potrzeba - ogromnej dodatkowej ilości pieniędzy na kolejne budowy , powodu do takiej jazdy i odpowiedniej zamożności społeczeństwa, by było je na to stać. Popatrz na łódzkie lotnisko - może tam znajdziesz kawałek odpowiedzi. Jest takie powiedzenie ; lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć. Są pieniądze. Gdyby je np. przeznaczyć na zbrojenie terenów inwestycyjnych przy najważniejszym skrzyżowaniu w Polsce, gdyby budować drogi w tamtym kierunku, gdyby rzetelnie zainwestować w kulturę, edukację, naukę, gdyby wspierać lokalnych przedsiębiorców, itd. - wtedy moglibyśmy liczyć i na napływ inwestorów i na własny rozwój organiczny i na budowę środowiska fachowców, ludzi twórczych w szerokim tego słowa rozumieniu. Tacy ludzie potrzebują dobrego otoczenia - społecznego, przyrodniczego, intelektualnego, estetycznego itd. A tu masz przykład ECI - wydane 300 milionów, w kolejnych latach trzeba będzie wydawać po kilkanaście - zabijając resztki łódzkiej kultury, bo to z jej budżetu ma być utrzymywane. Wydane ogromne środki, powstał piękny obiekt i co - dramat. Nie ma gospodarza, nie ma pomysłu jak to sensownie wykorzystać, bo zabić resztę kultury dla tego budynku - bez sensu. Mądrzy ludzie słuchają słów krytycznych i bez obrazy na nie odpowiadają. a inni.....
s
sir
Tylko liczny udział ludzi w konsultacjach może pogodzić sprzeczne interesy tych, co tam mieszkają, restauratorów, turystów i reszty łodzian. Tylko, żeby się nie skończyło na ankietce i spotkaniu w UMŁ. Sporo się ostatnio wydarzyło na Rynku, na Legionów. Sam zmieniłem zdanie o przeznaczeniu rynku. A i projekty z konkursów słabe, nie dla ludzi. Niby PO, a miewa dobre pomysły.
h
herr od
Na pewno projekty skonsultowane z mieszkańcami mają większą szansę na pozyskanie środków unijnych - zaznacza Mateusz Walasek z klubu PO. Tak ? A skąd to radny Walasek wie ?
..
Przetarg był ustawiony. Nie zaklinaj rzeczywistości. Ceny prac budowlanych od kilku lat praktycznie się nie zmieniają. Jeśli trzeba było aktualizować kosztorys to chyba w dół.
.
Zakładam, że Ty wolisz ukraść niż uczciwie pracować. Ale uwierz. Są ludzie, którzy szukają uczciwej pracy. Dlatego każdy nowy hotel, biurowiec, magazyn logistyczny jest dla nich szansą.
.
1) Nie wiem, czy ty jesteś taki gł..i czy tylko takiego udajesz. Dworzec Fabryczny ochrzcili najgorszą inwestycją, ci co by chcieli mieć podobny u siebie, ale to Łódź będzie miała najnowocześniejszy dworzec w Polsce, a niestety to się Warszawie i klice z Gdańska nie podoba.Dworzec będzie najbardziej funkcjonalny, dający do tego możliwość połączenia podziemnego z Dworcem Kaliski. Przez Łódź dzięki temu będą jeździły najważniejsze pociągi we wszystkich kierunkach. Trzeba być głupcem żeby mieszkać w Łodzi i na tą inwestycję pluć.
2) Piotrkowska - jak nie widziałeś nawierzchni na Piotrkowskiej przed jej wymianą to sory - chyba byłeś ślepy. Nawierzchnia w katastrofalnym stanie co nie przystoi najważniejszej ulicy w trzecim co do wielkości mieście w Polsce. Czy odnowiona Piotrkowska przyciągnie inwestorów - NIE. Przyciągnie natomiast LUDZI, co z kolei poprawi koniunkturę i da nowy impuls to rozwoju Piotrkowskiej.
3) Trasa W- Z inwestycja słaba. Dużo błędów, ale kilka pozytywów: a) Budowa Dworca, b) likwidacja przejść podziemnych, c) połączenie połączenie obu części Piotrkowskiej, Sienkiewicza, Kościuszki przedzielanych wcześniej tą PRL -owską autostradą.
g
gość
ty pierdoło o tym przetargu nic nie wiesz to snuj głupich wymysłów... 12 mln. które miało miasto to resztki z Piotrkowskiej, za te pieniądze i przy takim zakresie robót to 50 % wartości tej inwestycji... przeglądałem te trzy oferty, i wiem że nie był ustawiony, tylko ZDiT dał plamę bo ten przetarg nie powinien być ogłoszony! Zamawiający ma obowiązek raz na pół roku aktualizować kosztorys inwestorski, ale to mają gdzieś...
D
Doświadczony
Co za emocjonalne pomieszanie z poplątaniem. Co mają rzetelne konsultacje społeczne, których się domagamy, z tym co piszesz? Czy nie przyszło Ci do głowy, że można wydać lepiej i na rzeczy bardziej przydatne np. 2 miliardy złotych niż na zakopywanie dworca ( niedawno otrzymała ta inwestycja tytuł najgłupszej w Polsce). Co do wydatków miasta mają inwestycje robione przez zewnętrzne podmioty (np. hotele, szpitale, wyższe uczelnie) Czemu się pieklisz, gdy podatnicy żądają wpływu na sposób wydatkowania środków w dużej mierze pochodzących z ich podatków. Trzecia władza wymienia oświetlenie i nawierzchnię Piotrkowskiej - w ciągu ok. 20 lat. Absurd. I zawsze słychać tą sama demagogię. Trasa WZ - za ok 700 milionów złotych - trikiem konsultowana. Słyszałeś opinię na jej temat jednego z najlepszych urbanistów na świecie, który niedawno odwiedził Łódź? Wydatek na miarę Arabii Saudyjskiej. A my wiemy, że komunikacyjnie albo niewiele poprawi, ale może tez być gorzej. Jeśli myślisz, że wymiana nawierzchni na Piotrkowskiej przyciągnie inwestorów, toś w wielkim błędzie i wiem, że piszesz o rzeczach, o których nie masz pojęcia. Bardzo potrzeba w Łodzi ludzi myślących jak dobrzy gospodarze, zamiast demagogów.
G
Gość
to mało jeszcze hoteli jest w Łodzi .........za taką stawke na godzine nie dziwne że młodzi nie chcą pracować......lepiej wyjechać albo coś ukraść zwłaszcza że teraz stawkę zwiększyli..czy studentów w Łodzi jest tez mało nie sadzę ale praca dla nich "call center" albo w innym badziewie za grosze...a co do osiedlania się to chyba na polach namiotowych///////////////
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie