Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą znowu szukać miejsca pochówku "Warszyca"

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
materiały IPB Łódź
Wznowiono prace poszukiwawczych mogił ofiar zbrodni niemieckich i komunistycznych na terenie dawnego poligonu na Brusie w Łodzi. Czy uda się znaleźć miejsce pochówku „Warszyca”?

W prowadzonych wcześniej na terenie Brusa poszukiwaniach nacisk położono na odnalezienie mogiły rozstrzelanego i prawdopodobnie pochowanego na poligonie kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” i jego podkomendnych - Henryka Glapińskiego „Klingi”, Ksawerego Błasiaka „Alberta”, Alberta Ciesielskiego „Montwiłła”, Stanisława Żelanowskiego „Nałęcza” i Mariana Knopa „Własowa”. Jednak pomimo wielu prób i starań, ich szczątków do dziś nie odnaleziono. Badacze uważają, że dwie przyczyny. Miejsce to wskazał Henryk Szwed, prokurator którego nazwisko widnieje na protokole wykonania kary śmierci na „Warszycu”. Być może Szwed skłamał podczas wizji lokalnej bojąc się odpowiedzialności karnej.
-

Możliwym jest też, że nieświadomie wprowadził w błąd, bowiem w 1947 r. „mała”strzelnica jeszcze nie istniała, a więc mógł on pomylić strzelnice na mocno zmienionym terenie – zauważają badacze IPN.

Poszukiwania mogił prowadzono za pomocą wykopów szeroko płaszczyznowych, wykopów sondażowych oraz odwiertów świdrem. Pierwsze nieudane próbne wykopy wykonano już w styczniu 1994 r. w okolicach małej strzelnicy. W maju 1997 r. wykonano 52
odwierty na obszarze wskazanym przez świadka, położonym na zewnątrz południowego wału dużej strzelnicy. Nie natrafiono jednak na ślady wskazujące mogiły zbiorowe. Do poszukiwań powrócono dopiero po zakupieniu terenu poligonu w 2008 roku przez Urząd Miasta Łodzi W latach 2008-2016 dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Łodzi, teren ten został przebadany przez archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego przy współpracy Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Łodzi. W pierwszym sezonie badań, kierowanym przez prof. Mariana Głoska, założono 11 wykopów. W jednym z wykopów natrafiono na grób masowy, z którego wyekshumowano szczątki 42 mężczyzn. Dzięki odnalezionym przy nich artefaktom (obrączka z grawerem, bilety okresowe) udało się ustalić tożsamość 4 ofiar „Intelligenzaktion”:Władysława Krzemińskiego,.urzędnika magistratu łódzkiego, Stanisława Sapocińskiego–dziennikarza, HenrykaSzulca - radnego miejskiego oraz TomaszaWilkońskiego–dyrektora Zjednoczonych Zakładów Włókienniczych K. Scheiblera i L. Grohmana.
Niestety nie udało się wówczas odnaleźć grobu „Warszyca”. W 2009 r.oku otwarto 39 wykopów. Przebadano teren na zachód od kulochwytu dużej strzelnicy. Odkryto tutaj kolejny grób ze szczątkami 4 osób z otworami w czaszce od broni strzeleckiej wyprodukowanej w 1945 r. Zlecone w ramach śledztwa IPN badania antropologiczne i genetyczne nie potwierdziły, że jedną z tych ofiar mógł być „Warszyc”. Teraz poszukiwania miejsca jego pochówku zostaną wznowione.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki