Będą zwiedzać Łódź szlakiem skrzynek elektrycznych

  Będą zwiedzać Łódź szlakiem skrzynek elektrycznych

  Matylda Witkowska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Będą zwiedzać Łódź szlakiem skrzynek elektrycznych

  ©Grzegorz Gałasiński

  Łódzkie skrzynki energetyczne będą ozdobione wizerunkami zabytków i połączone w szlak dla turystów. Magistrat właśnie ogłosił konkurs.
  Będą zwiedzać Łódź szlakiem skrzynek elektrycznych

  ©Grzegorz Gałasiński

  Stojące na ulicach Łodzi skrzynki energetyczne bywają niszczone przez wandali lub szpecone naklejkami. Ale nawet jeśli są czyste, nie zdobią miasta. Łodzianie postanowili to zmienić i w ramach budżetu obywatelskiego postanowili ozdobić je historycznym graffiti. Magistrat właśnie ogłosił konkurs na wykonanie tego zadania.

  Poszukiwane są organizacje pozarządowe zajmujące się kulturą lub turystyką. Zwycięzca konkursu ma umieścić na 30 skrzynkach graffiti nawiązujące do Łodzi, a następnie przygotować szlak turystyczny i jego promocję.  Zgłoszenia przyjmowane są do końca marca, szlak ma być gotowy do połowy listopada. Na projekt nazwany „Upiększmy Łódź i dajmy turystom powód do pochwał” miasto ma prawie 29 tys. zł.

  Czytaj:Inna twarz fabrycznego miasta, czyli co w Łodzi zwiedzają turyści [ZDJĘCIA]

  Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądał szlak. Na pewno będzie on opisany w internecie. - Zobaczymy na ile efekt będzie atrakcyjny. Wtedy zdecydujemy, jak ten szlak promować - mówi Bartłomiej Wojdak, dyrektor biura promocji i turystyki łódzkiego magistratu.

  Czytaj:Moto Rajd 2015 czyli zwiedzanie Łodzi z Forum Łódzkich Motocyklistów [ZDJĘCIA]

  Pomysł zdobienia skrzynek chwali Jarosław Janowski, łódzki przewodnik, a także działacz Zrzeszenia Łódzkich Odkrywców Metali. Podkreśla, że w ten sposób często zdobione są skrzynki w Niemczech.

  - Każdy sposób pokazania tego, co w Łodzi jest ładne, należy pochwalić - ocenia Jarosław Janowski. Jego zdaniem obrazki z ładnymi zabytkami będą przechodniom rzucać się w oczy.

  Czytaj:Łódź - ostatnie nieodkryte miasto. Prezentacja architekta miasta [ZDJĘCIA]

  - Jednak szlak powinien być wytyczony nie wirtualnie, ale w rzeczywistości, z kierunkowskazami i odległościami do następnych punktów - dodaje łódzki przewodnik.

  To nie pierwsze skrzynki elektryczne Łodzi, które zdobędą nowy wygląd. Cztery lata temu 12 odrapanych skrzynek elektrycznych w okolicach ul. Piotrkowskiej zostało odnowionych w ramach projektu Małe Kamienice Łodzi. Pojawiły się na nich wizerunki łódzkich zabytków. Natomiast trzy lata temu z okazji Roku Tuwima na jednej ze skrzynek umieszczono jego wiersz.

  W dzieło sztuki mają też być zamienione dwie rozdzielnice na skrzyżowaniu trasy W-Z i ul. Sienkiewicza. Mają być osłonięte rzeźbami prof. Zbigniewa Dudka z łódzkiej ASP. Dwie budki z metalowymi drzwiczkami mają wyglądać, jak ściany łódzkich kamienic, z których odlatuje tynk.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a może jednak

  okonek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  stanem nawierzchni niektórych ulic się zająć?
  a skrzynki pomalować na jakiś jednolity nieagresywny kolor? Standard łatwy do reparacji w razie zniszczenia?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Małe sprostowanie

  4pietrowydrapaczchmur

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  W artykule jest kilka pomniejszych błędów. Przede wszystkim nie jest jeszcze ustalone jak będą pomalowane skrzynki. To ustalą sami mieszkańcy Łodzi. Raczej nie będzie tez typowego szlaku....rozwiń całość

  W artykule jest kilka pomniejszych błędów. Przede wszystkim nie jest jeszcze ustalone jak będą pomalowane skrzynki. To ustalą sami mieszkańcy Łodzi. Raczej nie będzie tez typowego szlaku. Przynajmniej nie w tym roku gdyż planowana jest druga edycja projektu w której to między innymi zaproponowane zostanie pomalowanie skrzynek wokół ulicy Piotrkowskiej i tu właśnie możliwy jest motyw zabytków Łódzkich.

  Zapraszam na facebookową stronę projektu: "Graffiti na skrzynkach elektrycznych w Łodzi."
  facebook.com/Graffiti-na-skrzynkach-elektrycznych-w-%C5%81odzi-445313768989028/zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pamiętacie jak Maklakiewicz sam tworzył eksponaty muzealne

  jb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  w Brunecie wieczorową porą?
  W Łodzi jest sporo zabytków i atrakcji turystycznych, i wcale nie trzeba bezsensownie wywalać publiczną kasę na tworzenie, na siłę nowych.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Mapa inwestycji w Łodzi

  Mapa inwestycji w Łodzi

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny