Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie protest pracowników prokuratury

Zbyszek Rybczyński, Agnieszka Jasińska
W poniedziałek rozpocznie się protest pracowników prokuratury.
W poniedziałek rozpocznie się protest pracowników prokuratury. Wojciech Markiewicz
Zamiast przyjmować doniesienia o przestępstwie, będą oddawać honorowo krew lub korzystać z urlopu na żądanie. Pracownicy prokuratury nie mogą strajkować, dlatego znaleźli inny sposób, by unaocznić społeczeństwu swoją trudną sytuację płacową.

Ogólnopolska akcja protestacyjna odbędzie się w poniedziałek. Decyzję o jej organizacji podjęła Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. Do protestu przyłączają się prokuratury okręgowe i rejonowe okręgu łódzkiego.

- Przystąpimy do ostrzegawczej akcji protestacyjnej w związku ze złą sytuacją płacową urzędników i pozostałych pracowników prokuratury - informuje Zbigniew Bednarski, przewodniczący Rady Okręgowej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP w Łodzi.

Manifestacja niezadowolenia nie może przybrać formy strajku, gdyż tego zabrania ustawa. Protest będzie polegać na uczestnictwie w honorowym oddawaniu krwi, korzystaniu z urlopów na żądanie oraz umieszczaniu w widocznym miejscu emblematów dotyczących protestu.

- Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w poniedziałek mogą być problemy z załatwieniem sprawy w prokuraturze okręgu łódzkiego - kontynuuje Bednarski.

Działanie prokuratury często poddawane jest publicznej krytyce, a jednocześnie zatrudnienie w niej społeczeństwu kojarzy się z prestiżem i wysokimi wynagrodzeniami. Związkowcy tłumaczą, że w rzeczywistości jest to mit.

- Dotychczasowe, kilkuletnie próby zwrócenia uwagi m. in. Ministerstwa Sprawiedliwości, prokuratora generalnego czy wreszcie pracodawców na problemy korpusu urzędniczego spełzły na niczym. Jesteśmy świadomi, iż kryzys dotyka większość obywateli naszego kraju i że trzeba szukać oszczędności. Problem w tym, że ostatnie istotne podwyżki dla urzędników prokuratury miały miejsce jeszcze za rządów Hanny Suchockiej - mówi Lucyna Szczepaniak, wieluński prokurator i przewodnicząca sieradzkiej Rady Okręgowej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. - Od 2008 r. nie ma również mowy o jakiejkolwiek waloryzacji pensji urzędniczych w prokuraturze o wskaźnik inflacji. Ludzie otrzymują pensje na poziomie najniższego wynagrodzenia lub niewiele wyższym. Nie ma też szans na stworzenie nowych miejsc pracy.

W prokuraturach okręgu sieradzkiego pracuje łącznie mniej niż 60 urzędników. Tymczasem wciąż wzrasta liczba wpływających spraw. Każdą z nich pracownicy muszą rejestrować w systemie komputerowym, mają też coraz więcej obowiązków dotyczących opracowania sprawozdań statystycznych. Do tego dochodzi rozliczanie wokand i obsługa prokuratorów.

- Płace urzędników i pracowników obsługi prokuratury naszego okręgu są niższe niż uposażenia na równorzędnych stanowiskach w sądach - mówi prokurator Szczepaniak. - Zarobki pracowników obsługi pozostają także na znacznie niższym poziomie niż w sąsiednich okręgach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki