Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bełchatów. Giganty Mocy. Wokół energia, sport i rozrywka

Autor: Łukasz Augustyniak | Materiał powstał we współpracy z Województwem Łódzkim
W Bełchatowie życie kręci się wokół węgla oraz sławnej w całej Polsce kopalni odkrywkowej. Pomimo nie zawsze przychylnych opinii na temat jej działalności, każdy mieszkaniec województwa łódzkiego powinien ją choć raz odwiedzić. Jeśli interesuje Was geologia i lubicie krajobrazy „nie z tej ziemi”, gwarantujemy, że wycieczka do Bełchatowa zapadnie Wam głęboko w pamięć.

Największa dziura w Europie

Pole Bełchatów, czyli odkrywka węgla brunatnego ma aż 12 km długości, 3 km szerokości i głębokość bliską 350 m! W oparciu o same liczby aż trudno wyobrazić sobie ogrom tego miejsca, więc spróbujemy posłużyć się przykładem: kopalnia Bełchatów jest tak wielka, że widać ją z kosmosu. Atrakcja ta zrobi wrażenie nie tylko na górnikach z krwi i kości, ale na każdym kto lubi imponujące krajobrazy. Bełchatowski, jest wynikiem kilkudziesięciu lat pracy człowieka i potężnych maszyn (najwyższa koparka sięga 77 m i wygląda niczym z filmów science-fiction). Dla zwiedzających udostępnione są dwa tarasy widokowe. Pierwszy z nich znajduje się w Kleszczowie, drugi w Żłobnicy. Oba możemy śmiało polecić. Poza wyrobiskiem widoczne są w oddali kominy potężnej bełchatowskiej elektrowni, zasilanej właśnie węglem. Jeśli same widoki nie są dla Was wystarczające, możliwe jest umówienie się na bardziej skrupulatne zwiedzanie kopalni. Szczegóły znajdziecie TUTAJ. Z uwagi na aktualny stan epidemiczny możliwe są ograniczenia, ale miejsce jest na tyle ciekawe, że warto zrobić plany na przyszłość.

Czy wiesz, że... w przyszłości planowane jest przekształcenie odkrywki na sztuczne jezioro, które będzie najgłębsze w Polsce? Wokół staną kurorty wypoczynkowe i rozbudowana infrastruktura turystyczna. Część z maszyn ma pozostać pod powierzchnią wody, co będzie stanowić nie lada gratkę dla fanów nurkowania.

Na narty nie tylko w góry

A gdzie się podział materiał z wyrobiska, który nie był węglem? Odpowiedzią jest - Góra Kamieńska (znana również jako Góra Kamieńsk). To sztuczne wzniesienie usypane przez zwałowarki z pobliskiej odkrywki węgla w Bełchatowie. Wysokość, czyli 395 m n.p.m., oficjalnie nie pozwala jej zaliczyć do "gór", ale kto by się tym przejmował, skoro o każdej porze roku zapewnia niezwykłe wrażenia całym rodzinom.

  • Góra Kamieńsk: LATO

Latem do dyspozycji są 4 trasy rowerowe o długości od 12 do 18 km, które charakteryzują się różnymi poziomami trudności i przebiegają wśród bujnej roślinności. Do wjazdu na szlak służą wyciągi, z których mogą skorzystać także miłośnicy spacerów. Kolejną atrakcją jest tor saneczkowy. Długa na ponad 600 m konstrukcja pozwala rozpędzić saneczki do prędkości niemal 40 km/h! Nie ustępuje ona kolei grawitacyjnej z zakopiańskiej Gubałówki!

  • Góra Kamieńsk: ZIMA

Zimą zaś, Góra Kamieńska zamienia się w pełnoprawny resort narciarski. Oświetlone i dodatkowo naśnieżane trasy o różnicy wzniesień 123 m są znakomitym miejscem do rozpoczęcia swojej narciarskiej kariery, zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Nad bezpieczeństwem narciarzy czuwają zawsze ratownicy GOPR.

Wskazówka organizacyjna: Na terenie kompleksu narciarskiego działa wypożyczalnia nart. Nie musicie więc mieć własnego sprzętu, żeby spróbować swoich sił na stoku. Na Górze Kamieńsk możecie wykupić lekcje z wykwalifikowanym instruktorem. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja, szczegóły możecie sprawdzić TUTAJ.

Skąd się bierze prąd?

W centrum Bełchatowa mieści się niezwykła ekspozycja PGE Giganty Mocy. Wystawa przybliży Wam powody, dla których górniczy i energetyczny przemysł znalazł swoje miejsce właśnie w tym mieście. Przedmiot wystawy uwzględnia zagadnienia z zakresu geologii, paleontologii, fizyki i mechaniki, ale obiecujemy - całość podana została w niezwykle przystępny sposób i nawet najmłodsi zwiedzający będą wydobywać z eksponatów wiedzę pełnymi garściami. Szczególnie, że przez całą podróż będą towarzyszyć im animowani mieszkańcy ekspozycji - Gigusie Brunatne. Zwiedzanie interaktywnej wystawy zajmuje średnio około półtorej godziny. Do najciekawszych elementów należy Dyspozytornia, w której możemy doświadczyć jak wygląda praca na najważniejszych stanowiskach w elektrowni Bełchatów.

Wskazówka dla odkrywców: Wystawę najlepiej zwiedzać z audioprzewodnikiem dostępnym przy kasie. Obsługa zachęca do zabrania własnych słuchawek, choć dla zapominalskich znajdą się rezerwowe.

Bełchatów i okolice: nietypowe miejsca

Niewielu z Was pewnie wie, że w Bełchatowie mieści się sad jabłoniowy! Obiekt powstał w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Sad jest otwarty dla wszystkich w formie parku. To świetne miejsce na odpoczynek pomiędzy zwiedzanymi atrakcjami i jednocześnie dowód na to, że w przyszłości Bełchatów bez węgla sobie poradzi.

Godny uwagi jest także Dworek Olszewskich z przylegającym do niego malowniczym parkiem. Ten historyczny kompleks to jeden z nielicznych zabytków na terenie miasta. Wystawa stała obejmuje, m.in. „Wnętrza dworskie z przełomu XIX i XX wieku” oraz „Salonik Tradycji Niepodległościowych”. Ze wszystkich pomieszczeń wyróżnia się Sala Koncertowa, w której regularnie odbywają się spotkania kulturowe Bełchatowa.

Niedaleko od Bełchatowa, w Kleszczowie, znajduje się Park Zdrowia i Rozrywki Solpark. Kompleks sportowy został zaprojektowany tak, aby jego bogata oferta przyciągnęła profesjonalnych sportowców. Ale może Wy skusicie się na wizytę w nowym Aquaparku? Oprócz basenów sportowych i rekreacyjnych Solpark oferuje brodziki dla najmłodszych oraz kaskady, bicze wodne, wodne gejzery, czy zjeżdżalnię rurową o długości 118 m!

Ciekawostka: Kleszczów to najbogatsza gmina w Polsce!

Jaki transport wybrać? Z uwagi na duże odległości między poszczególnymi atrakcjami zdecydowanie polecamy podróż samochodem.

 

Cykl zrealizowano pod patronatem Grzegorza Schreibera Marszałka Województwa Łódzkiego we współpracy z Województwem Łódzkim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki