Bez porozumienia w sprawie budżetu Zduńskiej Woli

jaga
Miejscy radni na nadzwyczajnej sesji poprawili budżet Zduńskiej Woli na 2018 r.
Miejscy radni na nadzwyczajnej sesji poprawili budżet Zduńskiej Woli na 2018 r. Agnieszka Olejniczak
Udostępnij:
Rada Zduńskiej Woli nie zgodziła się na propozycje prezydenta Piotra Niedźwieckiego i przyjęła własną wersję budżetu. Prezydent miasta zapowiada, że uchwałę zaskarży.

Rada Miasta Zduńska Wola 29 stycznia zebrała się na sesji nadzwyczajnej w sprawie zmian w budżecie miasta na 2018 rok. To efekt zaskarżenia przez prezydenta do Regionalnej Izby Obrachunkowej wersji budżetu przyjętej przez radnych głosami klubu Prawa i Sprawiedliwości. Radni o ponad 5 mln zł okroili wydatki bieżące, w tym o 3,7 mln zł w szkołach i przedszkolach. Rada miała naprawić ten błąd by uniknąć rozstrzygnięcia ze strony RIO.

Na sesję prezydent przygotował projekt uchwały, w którym oprócz zmian w wydatkach bieżących, pojawiły się także poprawki dotyczące planu inwestycyjnego. Między innymi wykreślenie dokumentacji na budowę basenu przy SP 12 i przywrócenie budowy boiska, a także przekazanie pieniędzy na termomodernizację budynków w TBS w formie dokapitalizowania spółki. O takiej wersji radni klubu PiS nie chcieli słyszeć. Godzili się wyłącznie na przywrócenie pieniędzy dla oświaty i administracji.

Sesja rozpoczęła się z opóźnieniem, ponieważ radni mieli jeszcze nadzieję, że pojawi się na sali prezydent. Następnie w obradach ogłaszano kilkakrotnie przerwy. Głównie po to, by zastępczynie prezydenta mogły zapoznać się z propozycjami radnych i skonsultować je z prezydentem.

Żadna ze stron nie zamierzała jednak ustąpić. Prezydent nie wyraził zgody na zmiany w uchwale, a radni PiS radni PiS nie chcieli zajmować się uchwałą w wersji prezydenckiej. Natomiast mecenas Marcin Górski nie pozostawiał pola na wątpliwości, co jest dopuszczalne w tej sytuacji. Przestrzegał, że zmiany wprowadzone bez akceptacji prezydenta powodują, że uchwała jest niezgodna z prawem.

- Projekt prezydenta jest projektem zmieniającym uchwałę budżetową, więc rada nie ma możliwości wprowadzanie poprawek - jak wyjaśnił mecenas. - Uchwała zmieniająca budżet wynika z realizacji budżetu, a za realizację odpowiada organ wykonawczy.

Jak stwierdził przewodniczący Witold Gwiazda, z pełną świadomością, że może to być niezgodne z prawem, zgłosił poprawkę dotyczącą wykreślenia zmian w planie inwestycji. Taka wersja uchwały została też przegłosowana. Przeszła 15 głosami. Za podniosło rękę 14 radnych klubu PiS i radny Jacek Krata. Radni klubu Platformy Obywatelskiej uznali, że nie wezmą udziału w głosowaniu.

W wersji PiS budżet zmieniono następująco: wydatki na administrację, głównie wynagrodzenia i realizację bieżących zadań magistratu, zwiększono o prawie 1,2 mln zł. Dla oświaty zwiększono wydatki o 3,7 mln zł, w tym o 2,5 mln zł na przedszkola.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie