MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bez szczepień w Łodzi może być trudniej o miejsce w przedszkolu. Brak spełnionego obowiązku wykluczy z naboru do łódzkiego żłobka?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Czy brak obowiązkowych szczepień wykluczy malucha z naboru do żłobka, a niezaszczepione starsze dzieci nie otrzymają miejsca w wybranym przez rodziców przedszkolu? Władze Łodzi analizują wprowadzenie takich rozwiązań przed zbliżającym się naborem do tych placówek.

Dyskusja o szczepieniach w kontekście rekrutacji maluchów do samorządowych placówek powróciła w zeszłym tygodniu za sprawą uchwały radnych miejskich Warszawy. Postanowili oni, że stołeczne żłobki będą otwarte tylko dla dzieci zaszczepionych (z wyjątkiem wyłączonych z obowiązku szczepień za sprawą przeciwwskazań medycznych). Pomysłodawca tej uchwały prezydent Warszawy Rafał Trza­s­kowski argumentował, że zgłasza jej projekt w trosce o zdrowie maluchów. Jest ono także tematem zainteresowania radnych w Łodzi.

W listopadzie Justyna Chojnacka-Duraj oraz Katarzyna Wachowska (Koalicja Obywatelska) zapytały w interpelacji prezydent miasta Hannę Zdanowską, ile niezaszczepionych dzieci jest m.in. w miejskich żłobkach i przedszkolach.
W odpowiedzi wiceprezydent Wojciech Rosicki odesłał radne do sanepidu. W 2018 r. w Łodzi mieszkało 678 dzieci, których rodzice nie dopełnili obowiązku szczepień, a liczba takich opiekunów przez trzy lata wzrosła w mieście dwukrotnie.

Zapytaliśmy władze Łodzi, czy rozważają, wzorem Warszawy, przyjmowanie do żłobków tylko zaszczepionych dzieci, albo promowanie zaszczepionych maluchów dodatkowymi punktami (obecnie szanse na zdobycie miejsca w wybranym żłobku zwiększa np. obecność w nim rodzeństwa). – Analizujemy tą kwestię – potwierdziła w poniedziałek (2 grudnia) Jolanta Baranowska z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi.

Magistrat analizuje także wprowadzenie podczas najbliższego naboru do łódzkich przedszkoli dodatkowych punktów za szczepienia.

W marcu 2019 r., tuż przed początkiem minionej rekrutacji do samorządowych przedszkoli, Tomasz Trela (SLD), poprzedni wiceprezydent miasta odpowiedzialny za oświatę (obecnie poseł), oznajmił, że w naborze przewidzianym na rok 2020 jednym z kryteriów samorządowych będzie potwierdzenie dokonania obowiązkowych szczepień u dziecka. Zatem maluch bez nich nie zostałby wykluczony z rekrutacji, ale spadłyby jego szanse na najbardziej wymarzone przez rodziców miejskie przedszkole.

– Wiążące decyzje nie zapadły – poinformowała w poniedziałek Monika Pawlak z Urzędu Miasta Łodzi. – Analizujemy sytuację, rozważamy wszystkie „za” i „przeciw”. Zapisy do przedszkoli są wiosną 2020 r., więc mamy jeszcze czas.

Całkowitego wykluczenia nieszczepionych dzieci z tej rekrutacji trudno się spodziewać. W prawie oświatowym jest bowiem zapisany obowiązek przedszkolny dla każdego sześciolatka. Samorząd musi ponadto zapewnić miejsca w przedszkolach dla wszystkich dzieci od trzeciego roku życia ze swojego terenu, których rodzice chcą z takiej możliwości korzystać (choć nie oznacza to automatycznego przydzielenia do placówki np. najbliższej domu malucha czy uważanej za najlepszą).

Zresztą dotychczasowe decyzje samorządowców i tak wywołują prawne kontrowersje.
Np. wojewoda śląski unieważnił uchwały radnych z Częstochowy, podjęte na początku 2019 r. „Żłobkowa” wykluczała dzieci nieszczepione z rekrutacji (tak jak teraz zrobiła to stolica), „przedszkolna” – promowała rodziny dopełniające obowiązku przez samorządowe kryterium w naborze. Jednak w sierpniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, na wniosek władz Częstochowy, stwierdził, że to decyzja o unieważnieniu jest błędna.
W październiku podobnie zachował się WSA w Olsztynie. Radni tego miasta w statut samorządowych żłobków wpisali, jako kryterium w rekrutacji, obowiązek oświadczenia o zaszczepieniu dziecka. Miejscowy wojewoda unieważnił ten statut, sąd zakwestionował unieważnienie.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki