Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez tych kompetencji wkrótce nie znajdziesz pracy? Liczba ofert pracy w specjalizacjach cyfrowych wzrosła przez rok o połowę

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Technologie rewolucjonizują nie tylko biznes, ale także wiele innych aspektów rzeczywistości – w tym życie zawodowe.
Technologie rewolucjonizują nie tylko biznes, ale także wiele innych aspektów rzeczywistości – w tym życie zawodowe. Lucyna Nenow/ Polska Press
– Ostatnie 2,5 roku to okres, w którym ewolucja rynku pracy w kierunku bardziej cyfrowej, wirtualnej rzeczywistości zawodowej znacząco przyspieszyła – mówi nam Aleksandra Skwarska, Pracuj.pl. Według raportu sporządzonego przez Komisję Europejską, aktualnie ok. 85 proc. wszystkich miejsc pracy w Unii Europejskiej wymaga co najmniej podstawowego poziomu tzw. kompetencji cyfrowych.

Technologie rewolucjonizują nie tylko biznes, ale także wiele innych aspektów rzeczywistości – w tym życie zawodowe. Według raportu sporządzonego przez Komisję Europejską aktualnie ok. 85 proc. wszystkich miejsc pracy w Unii Europejskiej wymaga co najmniej podstawowego poziomu tzw. kompetencji cyfrowych. Jak dodają badacze, w bliskiej przyszłości ten udział dodatkowo wzrośnie do 9 na 10.

Czym są kompetencje cyfrowe?

– Ostatnie 2,5 roku to okres, w którym ewolucja rynku pracy w kierunku bardziej cyfrowej, wirtualnej rzeczywistości zawodowej znacząco przyspieszyła. Według danych Pracuj.pl liczba ofert pracy wymagających kompetencji cyfrowych stale rośnie. W I półroczu 2022 roku aż 36 proc. ogłoszeń na Pracuj.pl dotyczyło specjalizacji, w których kompetencje cyfrowe odgrywają szczególną rolę. Co więcej, osoby posiadające cyfrowe kompetencje mogą wybierać w rosnącej liczbie ofert. Porównując I półrocze bieżącego roku do poprzedniego, zauważyliśmy, że wystąpił 51 proc. wzrost ogłoszeń o pracę wymagających umiejętności cyfrowych – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Aleksandra Skwarska, Pracuj.pl

.

Jej zdaniem warto zwrócić uwagę na kwestię najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku. Jak przekonuje, po raz pierwszy w historii serwisu to specjaliści z branży IT byli najbardziej pożądanymi kandydatami. Do nich skierowane było 24 proc. wszystkich ofert. Najczęściej ogłoszenia były kierowane do ekspertów ds. rozwoju oprogramowania oraz administracji IT.

– Należy jednak pamiętać, że w Polsce istotnym wyzwaniem jest nie tylko szeroko komentowany niedobór kadr dla branży IT. Digitalny charakter pracy sprawia, że w innych branżach dynamicznie rośnie popyt na umiejętności cyfrowe pracowników – mówi i dodaje, że potwierdzają to dane Eurostatu, który prognozuje, że do 2030 roku 80 proc. obywateli Unii Europejskiej w wieku produkcyjnym będzie musiało posiadać umiejętności cyfrowe na przynajmniej podstawowym poziomie, by zdobyć pracę.

Polacy należą do grona najmniej biegłych cyfrowo w Unii Europejskiej

– Dane Eurostatu o posiadanych kompetencjach cyfrowych nie są optymistyczne dla Polski. Wynika z nich, że tylko 43 proc. Polaków w wieku 16-74 lata posiada umiejętności cyfrowe na podstawowym poziomie. Jest to trzeci najniższy wynik w Unii Europejskiej. Co interesujące, z badań Pracuj.pl wynika, że Polacy dość optymistycznie oceniają swoje kompetencje w tym zakresie - dwóch na trzech Polaków pozytywnie oceniło swoje umiejętności cyfrowe – mówi.

Jednocześnie podkreśla, że osoby, które posiadają i rozwijają kompetencje cyfrowe, są cenniejszymi kandydatami w oczach rekruterów i już dziś mogą liczyć na znacznie większy wybór ofert zatrudnienia, lepsze warunki pracy czy wynagrodzenie. – W przyszłości te zjawiska będą nabierać mocy – podsumowuje.

Autorzy badania przyznają, że zarówno pracodawcy, jak i kandydaci muszą zdawać sobie sprawę z tego, że kompetencje cyfrowe stały się kluczowym czynnikiem budowy dobrej kariery, bardziej odpornej na przyszłe zawirowania rynku pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki