Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne bankowanie. Gotówka pod ręką

Redakcja
Bezpieczne bankowanie. Gotówka pod rękąBankomaty nie są już tylko automatami do wypłaty gotówki. Dzięki nim załatwimy wiele spraw bez wyprawy do banku
Bezpieczne bankowanie. Gotówka pod rękąBankomaty nie są już tylko automatami do wypłaty gotówki. Dzięki nim załatwimy wiele spraw bez wyprawy do banku
Trudno sobie dziś wy­obrazić życie bez bankomatów nawet osobom, które doskonale pamiętają czasy bez tych urządzeń – na świecie pierwszy automat do wypłaty gotówki pojawił się w latach sześć­dziesiątych minionego wieku, a w Polsce – trzydzieści lat temu. Na początku urządzenie to miało umożliwić wyłącznie wypłatę gotówki bez konieczności oczekiwania na zrealizowanie operacji w okienku „murowanego banku”.

Jednak ideą, która od samego początku kierowała jego konstruktorami, była chęć zastąpienia tradycyjnego banku w jak największym zakresie. Dziś jej realizacja jest daleko zaawansowana, bowiem bankomaty mają wiele innych funkcji umożliwiających (lub zastępujących) obrót tradycyjną gotówką, włącznie z „działaniem w drugą stronę”, a więc nie tylko korzystaniem ze środków dostępnych na bankowym koncie, ale też jego zasilaniem, zwłaszcza w formie wpłaty gotówki. Trzeba też wiedzieć, że nowa idea, która przyświeca prekursorom zmian w bankowości, wiąże się z telefonem komórkowym, który zwolni nas z chodzenia do bankomatu – nawet jeśli jest on dostępny dziś już niemal za rogiem. Trudno jednak sobie wyobrazić – przynajmniej obecnie – by rozwiązał on kwestię wpłacania gotówki.

Niemal jak w okienku

A z gotówką wciąż mamy do czynienia. Bowiem nawet jeśli nasze zarobki (emerytury) są przekazywana bezgotówkowo na konto bankowe, to jednak wciąż zdarzają się sytuacje, w których nasze konto bankowe chcemy zasilić gotówką. Dla przykładu: mamy pilne zobowiązanie do uregulowania, a na koncie nie mamy wystarczających środków. By nie tracić czasu na chodzenie do banku –_zwłaszcza że może już być nieczynny – pozyskaną gotówkę możemy o dowolnej porze dnia i nocy wpłacić w bankomacie, który jest wyposażony w funkcję przyjmowania gotówki. Jest to równie proste jak wypłata pieniędzy – potrzebujemy do tego jedynie karty i właściwego numeru PIN. Wpłacona gotówka jest niemal natychmiast zaksięgowana na naszym koncie bankowym. Dzięki temu możemy np. uregulować pilne zobowiązanie, dokonując internetowego przelewu. Albo np. od razu możemy spłacić kartę kredytową. Zresztą wiele bankomatów ma ponadto funkcję tzw. opłato­matu, a więc służy do regulowania opłat za różne zobowiązania.

Oczywiście bankomat z funkcją wpłatomatu nie przyjmie dowolnej liczby banknotów i w ogóle nie przyjmuje bilonu (także nie wydaje reszty). Przedsiębiorcy, którzy przeprowadzają dużą ilość transakcji gotówkowych i niemal codziennie są zmuszeni do wpłaty znacznych kwot, mają do dyspozycji tzw. wrzutnie. Podobnie jak w ban­ko­matach wpłat gotówki dokonują tam przez całą dobę, niezależnie od dnia tygodnia.

Standardem stały się już takie funkcje bankomatów jak możliwość sprawdzenia salda na rachunku oraz kilku ostatnich operacji (łącznie z ich wydrukiem), zmiany PIN, doładowania telefonu czy karty miejskiej.

Bankomaty niektórych banków, np. PKO BP, umożliwią też odbieranie pieniędzy przesłanych klientom banku przekazem Western Union. Posiadacz karty debetowej otrzymuje z banku tzw. numer kontrolny przesyłki. Potwierdza odbiór w bankomacie wyposażonym w taką funkcję –_z pomocą karty, numeru PIN i owego numeru kontrolnego. Suma przekazu jest natychmiast zaksięgowana na jego rachunku. Po zakończeniu operacji odbioru przekazu i ponownym włożeniu karty do bankomatu można dokonać wypłaty pieniędzy. W niektórych bankomatach można też dokonywać wymiany walut.

Poza tym przepustką do skorzystania z bankomatu przestaje być karta. Już teraz gotówkę można wypłacać bez niej, za pomocą dostępnych przez telefon aplikacji w formie kodu czy czeku BLIK.

Bankomat pod kontrolą

Korzystając z bankomatów, musimy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, zwłaszcza o ochronie numeru PIN. Przestępcy nie muszą bowiem uciekać się do kradzieży karty, którą się posługujemy, by nas okraść lub narazić w inny sposób na straty finansowe. Instalują oni w banko­matach specjalne urządzenia, które rejestrują wpisywany przez nas PIN oraz skanują pasek magnetyczny naszej karty. Na tej podstawie produkują fałszywy duplikat karty, dzięki któremu mogą ogołocić nasze konto z wolnych środków lub wykorzystać pełny limit karty kredytowej. By uniknąć takiego niebezpieczeństwa, trzeba zakrywać klawiaturę przy wpisywaniu numeru PIN. A jeszcze przed operacją obejrzeć dokładnie urządzenie. O działalności oszustów świadczą wszelkie nietypowe nakładki na klawiaturę, minikamera nakierowana na nią czy choćby zmieniony kształt lub kolor niektórych jej elementów.

Tomasz Nowak

 

Pamiętaj!

- Nie podawaj nikomu numeru PIN karty ani nie zapisuj go na karcie.

- Dla bezpieczeństwa możesz w prosty sposób w dowolnej chwili zmienić PIN karty.

- Przed wykonaniem operacji w bankomacie sprawdź, czy nie wygląda on podejrzanie.

- Wpisując PIN podczas operacji, osłaniaj klawiaturę bankomatu.

- Sprawdź, jakie dodatkowe funkcje oferują bankomaty, z których najchętniej korzystasz.

 

KONKURS BANKOMANII

Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami oraz więcej
informacji o bezpiecznej bankowości znajdziesz na portalu edukacyjnym:  www.bankomania.pkobp.pl

Masz pytania? Napisz na adres:
[email protected]

 

Fot: Grzegorz Gałasiński

lllBankomat to dostęp do pieniędzy o każdej porze

Rozmowa z Edytą Tomczak-Natywo, kierowniczką sekcji doradców I Oddziału PKO Banku Polskiego w Zgierzu

Czy bankomaty i wpłatomaty zyskały uznanie klientów, czy zdarza się, że klienci wolą jednak operować pieniędzmi przy okienku w banku?

Korzystanie z bankomatów i wpłatomatów jest bardzo wygodne dla klienta. Można mieć szybko dostęp do gotówki i to o każdej porze i każdego dnia. Pozwala to także oszczędzić czas. Mamy jednak grupę klientów, przeważnie są to osoby starsze, które obawiają się korzystania z tych urządzeń. Staramy się im pomagać i pokazywać, jak się to robi.

Łatwo jest to zrozumieć?

Zarówno bankomat, jak i wpła­tomat to urządzenia proste w obsłudze, które na dodatek na każdym kroku udzielają podpowiedzi. Klient ma też wystarczająco dużo czasu, by wykonać wszystkie czynności, nie musi podejmować decyzji w pośpiechu, gdy łatwo o błąd. Do bankomatu kartę wkładamy paskiem do dołu, wprowadzamy numer PIN i go zatwierdzamy, a następnie wydajemy dyspozycję, np. „wypłata gotówki”, „sprawdzenie stanu konta”. Jeśli chcemy wypłacić pieniądze, powinniśmy wybrać kwotę lub wpisać inną. Bankomat odda nam kartę, a następnie wypłaci pieniądze. Na ich odebranie mamy 30 sekund. Pieniądze możemy też wypłacić za pośrednictwem telefonu z aplikacją IKO. W bankomacie musimy wybrać opcję „wypłata BLIK”, a następnie wpisać sześciocyfrowy kod, który przyjdzie na nasz telefon.

Obsługa wpłatomatu jest bardziej skomplikowana?

Nie, można powiedzieć, że to odwrotność bankomatu. Trzeba pamiętać tylko o tym, że wpłatomat przyjmuje tylko banknoty, jednorazowo można wpłacić ich 40. Banknoty muszą być w dobrym stanie, nie mogą być pogięte, podarte albo mokre. Do urządzenia należy włożyć kartę, podać PIN, a następnie zadeklarować, jaką kwotę chcemy wpłacić. Urządzenie przeliczy banknoty i pogrupuje je nominałami. Taka informacja wyświetli się na ekranie. Jeśli wszystko się zgadza, zatwierdzamy operację i pieniądze po chwili są na rachunku klienta.

Przy wpłatomacie obowiązuje ograniczenie do 40 banknotów. Co na przykład z przedstawicielami małych i średnich firm, którzy chcą wpłacić na konto większe sumy?

Dla nich przewidziane są tzw. wrzutnie, które działają całą dobę. Pieniądze przekazywane są w specjalnych kopertach –bezpiecznych opakowaniach. Tam wkładają je właściciele firm, którzy następnie umieszczają koperty we wrzutni. Pieniądze są widoczne na koncie przedsiębiorcy następnego dnia roboczego.

Co w sytuacji, gdy przy bankomacie zapomnieliśmy kodu PIN lub urządzenie połknęło naszą kartę i nie chce jej oddać?

Na wprowadzenie poprawnego  PIN-u mamy trzy próby, jeśli nam się to nie uda, karta może zostać zatrzymana. Informacja o tym, że karta została zatrzymana, i co powinniśmy zrobić, pojawi się na ekranie bankomatu. Jeśli zatrzymało ją urządzenie banku, w którym mamy kartę, najprawdopodobniej będziemy mogli ją odebrać w określonym terminie. Warto się pośpieszyć, gdyż po tym czasie karta jest niszczona i trzeba będzie wyrobić sobie nową.

Co jeszcze – oprócz wypłaty gotówki – umożliwia nam bankomat?

Możemy, na przykład, sprawdzić stan konta albo zmienić PIN do naszej karty. Możemy ją też aktywować, jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy. Dzięki bankomatowi możemy także doładować telefon komórkowy, a także odbierać przekazy Western Union. Odbiór przekazów to nowa usługa, uruchomiliśmy ją 6 lipca tego roku. Nie trzeba mieć karty ani konta walutowego, by odbierać przekazy. Na bankomacie dostępna jest opcja „odbiór przekazu Western Union”. Trzeba tylko podać numer kontrolny, który otrzymujemy wraz z informacją, że czeka na nas przekaz. Przekaz jest wpłacany na rachunek klienta, on zaś ma możliwość natychmiastowej wypłaty gotówki.

Rozmawiała Anna Zielińska

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki