Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne bankowanie. Konto bez ograniczeń

Redakcja
Konto internetowe oszczędza czas, musimy jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa
Konto internetowe oszczędza czas, musimy jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa
Aby w pełni korzystać z możliwości nowoczesnego konta osobistego – zwłaszcza na wakacjach, gdy jesteśmy z dala od oddziału banku – powinniśmy zapewnić sobie do niego dostęp przez internet. Jeśli tego nie zrobiliśmy wcześniej, przed wyjazdem na urlop warto się udać do oddziału banku, by pobrać niezbędne do tego dokumenty: zwłaszcza numer klienta i hasło do pierwszego logowania.

Oczywiście konto wykorzystujemy przede wszystkim do wykonywania przelewów, w tym opłacania rachunków za czynsz, media itp. Ale poprzez internetowy dostęp do konta możemy szybko skorzystać z produktów bankowych wszelkiego rodzaju: zakładać lokaty oszczędnościowe, uzyskać limit debetowy czy złożyć wniosek o dowolny kredyt, kartę płatniczą, a nawet –_jeśli wcześniej zawrzemy dodatkową umowę –  inwestować w fundusze inwestycyjne czy akcje na giełdzie.

Możemy też zarządzać samym rachunkiem oraz związanymi z nim produktami: zmieniać hasło do logowania, adres i inne dane, ustalać limity dziennych wypłat i przelewów, zmieniać narzędzie auto­ry­za­cyjne i korzystać z wielu innych funkcji.

Warto też pamiętać, zwłaszcza przy regulowaniu terminowego zobowiązania, że choć przelew możemy wykonać natychmiast, to jeśli zlecamy go do innego banku, odbiorca otrzyma go dopiero po pewnym czasie. Jest to uzależnione od tzw. sesji Elixir.

Nawyk ostrożności

W przypadku konta inter­ne­to­wego musimy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Po pierwsze, wszelkie operacje, jakich dokonujemy z konta internetowego, powinny być realizowane z naszego komputera. Wykonywanie ich z innego, np. w czasie wakacji z kawiarenki internetowej, zwiększa ryzyko, że dostęp do naszego konta uzyska osoba niepowołana.

Ale to dla bezpieczeństwa wciąż za mało. Najgroźniejsi złodzieje grasują w sieci, wykorzystując do kradzieży narzędzia informatyczne. Dlatego musimy zadbać o bieżącą aktualizację systemu operacyjnego komputera oraz przeglądarki internetowej. Powinniśmy też korzystać z aktualizowanego na bieżąco programu antywirusowego oraz oprogramowania wychwytującego instalowane na naszym komputerze, bez naszej świadomości, oprogramowanie szpiegowskie.

Istotny jest również dostęp do internetu. Poza domem, nawet jeśli komunikujemy się z bankiem  za pomocą własnego komputera, czasami korzystamy z ogólnodostępnego
wi-fi. Musimy mieć świadomość, że łączność z kontem internetowym w tej formie mnoży ryzyko, ponieważ taka sieć rzadko jest zabezpieczona, a więc stanowi raj dla komputerowych hakerów.

Groźne mejle

Najbardziej wyrafinowani  oszuści obecnie działają, podszywając się pod nasz bank. Wysyłają mejle, w których sugerują nam wejście na nasze konto za pośrednictwem rekomendowanych tam linków. Jeśli wykażemy się naiwnością i za pomocą takiego linku zalogujemy się na swoje konto – na dodatek wpisując kod z narzędzia autoryzacyjnego (tokena, SMS-a czy z kart kodów) – ułatwimy zadanie oszustom.

Dlatego pamiętajmy: bank nigdy, kontaktując się z nami, nie przysyła linków do serwisu transakcyjnego z pilną prośbą o zalogowanie się z powodu „blokady konta”, a tym bardziej nie prosi o podanie danych auto­ry­za­cyjnych w korespondencji mejlowej! Takich wiadomości najlepiej w ogóle nie otwierać. Od razu je usuwajmy. Niezależnie od tego warto co pewien czas, regularnie, zmieniać hasło dostępu do skrzynki mejlowej.

Zawsze adres logowania do banku wpisujemy tylko ręcznie lub logujemy się ze strony głównej banku. Po wejściu na stronę internetową banku najpierw sprawdźmy, czy połączenie jest bezpieczne – świadczyć o tym będzie obrazek kłódki dowodzący, że strona jest zabezpieczona certyfikatem bezpieczeństwa.

Bankowość elektroniczna bardzo ułatwia życie – pamiętajmy jednak, żeby korzystać z komputera z głową. Wystarczy odrobina zdrowego rozsądku i przestrzeganie kilku zasad, aby nasze internetowe konto nie stało się dla nas nigdy źródłem stresu.

Zbigniew Biskupski

 

Pamiętaj!

* Na konto loguj się zawsze ze swojego komputera i nie korzystaj z niezabezpieczonych sieci wi-fi

* Regularnie aktualizuj oprogramowanie

* Loguj się do serwisu transakcyjnego ze strony głównej banku

* Przed logowaniem sprawdź, czy adres strony zaczyna się od https i czy jest przy nim symbol kłódki

* Bank nigdy nie prosi w mejlach ani przez telefon o podanie loginu, hasła, kodów autoryzacyjnych czy numeru karty płatniczej

* Nie udostępniaj nikomu swoich danych do serwisu bankowego

 

KONKURS BANKOMANII

Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami oraz więcej informacji o bezpiecznej bankowości znajdziesz na portalu edukacyjnym: 

www.bankomania.pkobp.pl

 

Masz pytania?

Napisz na adres:
[email protected]

Konto internetowe oszczędza czas, musimy jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.

 

Fot. Krzysztof Szymczak

lll

Nie ujawniajmy nikomu loginu i hasła do naszego konta

Rozmowa z Ewą Płatek, kierownikiem zespołu bankowości osobistej III Oddziału PKO Banku Polskiego w Łodzi

Dlaczego warto korzystać z bankowości internetowej i co dzięki temu można osiągnąć?

Przede wszystkim jest to bardzo wygodne. Większość operacji bankowych można wykonać za pośrednictwem internetu.

Są to na przykład przelewy, można także sprawdzić stan konta czy historie transakcji i to bez konieczności przychodzenia do oddziału. Przez internet można zostać np. posiadaczem lokaty, obsługiwać karty płatnicze, zmieniać limity płatności, a także numer PIN do karty. W serwisie internetowym – po zalogo­waniu – sprawdzimy także datę ważności naszej karty, a także wszelkie nowości, jakie oferuje nam bank. Można tam także przeczytać o zmianach, które dotyczą produktów bankowych.

Od czego powinniśmy zacząć, gdy chcemy stać się klientami także internetowymi, a nie tylko –_jak do tej pory – tradycyjnymi, przychodzącymi do oddziału banku?

Pierwszy krok to rozmowa z bankowym doradcą, który pokaże, jak serwis transakcyjny wygląda oraz jak z niego bezpiecznie korzystać, zaczynając od bezpiecznego logowania się. Można o tym także przeczytać na naszej stronie internetowej.

Jak powinniśmy się logować do serwisu, by nasze dane i nasze pieniądze nie były zagrożone?

Dobrze dobrane hasło powinno zawierać małe i duże litery, cyfry oraz znaki szczególne. Trudno je rozszyfrować. Loginem natomiast nie powinno być nasze imię i nazwisko, gdyż jest to zbyt oczywiste. Trzeba też zwracać uwagę na korespondencję mejlową i pamiętać o tym, że bank nigdy nie prosi klienta o podanie loginu i hasła w takiej korespondencji. Nigdy też nie przysyła informacji o blokadzie konta i konieczności pilnego zalogowania się pod konkretnym linkiem. Takie wiadomości to próba wyłudzenia danych i należy je natychmiast kasować. Gdy korzystamy z serwisu internetowego, powinniśmy się także upewnić, czy jest to połączenie szyfrowane, czyli zabezpieczone. Na stronie internetowej pojawia się wówczas kłódka.

Czy z naszymi hasłami i loginami jest tak jak z PIN-em do karty, czyli nie powinniśmy się nimi dzielić i to nawet z najbliższymi osobami?

Zarówno login, jak i hasło powinny być chronione przez właściciela i to dla własnego bezpieczeństwa.

Zauważamy, że klienci stają się coraz ostrożniejsi, jeśli chodzi o bankowość internetową. Usuwają na przykład bez czytania podejrzane mejle, które mogą zawierać wirusy. Słusznie, bo ich czytanie może się źle skończyć.

Wybieramy się na, przykładowo, trzytygodniowe wakacje i zamierzamy odpocząć także od płacenia rachunków. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pieniądze na koncie pojawią się w trakcie naszej nieobecności i wtedy też upłynie termin płatności?

Dobrym rozwiązaniem są tzw. przelewy z datą przyszłą. Możemy zlecić, kiedy konkretnie dany rachunek ma być zapłacony, na przykład gdy wynagrodzenie czy inne środki wpłyną na nasze konto w banku.

Najlepszym wyjściem jest jednak polecenie zapłaty, to najwygodniejsza forma płatności. Poświęca się jej czas raz –_gdy się ją zleca – a środki są przelewane w wymaganym terminie płatności. Możemy także skorzystać z dopuszczalnego salda debetowego na rachunku, aby swobodnie korzystać ze środków w wakacje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki