Bezpieczny senior w internecie

Materiał powstał we współpracy z TOYA
Współczesny senior aktywnie korzysta z internetu- liczba osób 55+ używających bankowości elektronicznej, portali społecznościowych czy robiących zakupy za pomocą sieci stale rośnie. Jednak, jak wiadomo cyberprzestępstwa to dziś chleb powszedni, a osoby starsze są szczególnie narażone na różnego rodzaju ataki w sieci.

Czy Internet jest dla seniora bezpieczny?

Niestety, zazwyczaj bagatelizujemy zagrożenia płynące z sieci. Owszem, wirusy są ogromnym problemem, ale obecnie najbardziej dotkliwą formą cyberprzestępstwa jest przejęcie informacji danych osobowych, np. kradzież profilu w mediach społecznościowych lub haseł do kont mailowych, czy bankowych. Dla seniorów internet wciąż jest nowością, przez co są bardziej narażeni na takie ataki. Jak więc zabezpieczyć ich przed wirusami, hackerami i internetowymi oszustwami?

Podstawowe zabezpieczenia komputera i aktualizacje

Przede wszystkim zacznijcie od początku, czyli od sprawdzenia, czy osoba starsza posiada na swoim komputerze program antywirusowy. Jeśli nie - zainstalujcie go jak najszybciej. Jeśli senior trzyma na komputerze pliki, których nie chce stracić - przyda się utworzyć ich kopię zapasową. Dla 100% bezpieczeństwa możecie ją umieścić na zewnętrznym dysku USB. Nie zapomnijcie też o aktualizacjach oprogramowania. Seniorzy często nie rozumieją powiadomień systemowych, napisanych technicznym językiem.

Czysta i bezpieczna poczta elektroniczna

Jeśli skrzynka mailowa babci lub dziadka pęka w szwach - spróbujcie wspólnie usunąć spam i niechciane newslettery. Często dostawcy internetu oferują pakiety, których oprogramowanie pomaga w "odgruzowaniu" skrzynki oraz blokuje niechciane treści. Dla przykładu: od łódzkiego dostawcy Internetu Toya można otrzymać za niewielką opłatą taki pakiet, nazwany Bezpieczny Internet”. Porozmawiajcie ze starszymi osobami o uważnym pozostawianiu adresu e-mail w internecie. W przypadku gdy seniorzy lubią testować nowinki w internecie (gdzie warunkiem jest często podanie adresu mailowego) - spróbujcie namówić ich na dodatkowy adres mailowy, który będzie służył tylko do tego. Warto także przekonać seniorów do zmiany dostawcy poczty, jeśli korzystają z przestarzałych rozwiązań, które gwarantują wątpliwe bezpieczeństwo.

Bankuj bezpiecznie, seniorze

Ze stron oraz aplikacji bankowych korzysta aż 81% seniorów między 60 a 69 rokiem życia. Warto więc uświadomić starszych internautów, aby pod żadnym pozorem nigdzie nie podawać hasła do banku, a wręcz co jakiś czas je zmieniać na inne. Taka praktyka utrudni spenetrowanie konta w przypadku potencjalnego ataku. Sprawdźcie też wspólnie, jak wyglądają oficjalne mailingi banku, w którym babcia lub dziadek posiadają konto. Pozwoli to wyeliminować ryzyko, że "nabiorą się" na wyłudzenia typu "spłata pożyczki, spłata zadłużenia, dodatkowa gotówka" pochodzące z szemranych źródeł.

Zakupy przez internet bez niespodzianek

Opinie, opinie i jeszcze raz opinie. Seniorzy często padają ofiarami agresywnego marketingu internetowego. Należy wytłumaczyć im, że bezpieczne sklepy internetowe posiadają zazwyczaj bardzo dużo opinii od klientów, które mogą być pomocne przy zakupie. Dodatkowo nie zapomnijcie, żeby zawsze sprawdzić, czy strona sklepu (a już w szczególności strona płatności) jest szyfrowana - można to łatwo zweryfikować na pasku adresu w przeglądarce, powinien pojawić się tam symbol kłódki oraz przedrostek "https".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki