MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny stadion - antyterrorystyczny projekt Uniwersytetu Łódzkiego, klubów sportowych i służb porządkowych

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Antyterrorystyczny projekt - bezpieczny stadion.
Antyterrorystyczny projekt - bezpieczny stadion. Bartosz Kałużny, Uniwersytet Łódzki
Stadiony, na których odbywają się duże wydarzenia sportowe lub artystyczne to - zdaniem specjalistów - miejsca, które należą do najbardziej zagrożonych atakiem terrorystycznym. Nic dziwnego, że na całym świecie trwają prace nad opracowaniem nowoczesnych systemów zabezpieczeń tych obiektów. Do stworzenia najnowszego na Uniwersytecie Łódzkim "zaprzęgnięto" sztuczną inteligencję.

Przy udziale specjalistów z Uniwersytetu Łódzkiego, policji, łódzkiej spółki MAKiS i klubów sportowych. w tym słynnego Realu Madryt, powstaje pierwszy w Europie nowoczesny system skoordynowanego zapobiegania, rozpoznawania oraz ograniczenia skutków ewentualnego ataku terrorystycznego przy użyciu środków chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych (CBRN) na obiektach sportowych.

Koordynatorem projektu Safe-Stadium jest prof. Michał Bijak z Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, lider międzynarodowych projektów tworzących systemy przeciwdziałania zagrożeniom CBRNE.

- Wszystkie zagrożenia bezpieczeństwa powinniśmy rozpatrywać w sposób globalny, międzynarodowe inicjatywy ułatwiają tworzenie wysokiej jakości projektu - wyjaśnia. - Ale najważniejsza jest świadomość, że tego typu zagrożenia mogą wystąpić i jakie niosą za sobą konsekwencje. Dzięki dobrej współpracy i szczególnemu zaangażowaniu Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i MAKiS w realizację projektu, w mojej ocenie poziom bezpieczeństwa CBRN w Łodzi ulegnie dalszemu zwiększeniu.

Pracę nad projektem dotyczącym poprawy bezpieczeństwa na międzynarodowych arenach widowiskowo-sportowych Uniwersytet Łódzki rozpoczął w czerwcu 2021 roku. Do projektu zaproszono 14 specjalistycznych instytucji z Polski, Słowacji, Hiszpanii, Niemiec oraz Włoch. Konsorcjum - składające się z prywatnych i publicznych firm i instytucji eksperckich oraz dostawców nowych technologii - przeprowadziło już analizę potrzeb w obszarze CBRN w obiektach sportowych. Teraz opracowywane są projekty procedur oraz materiałów edukacyjnych w zakresie rozpoznania zagrożenia, ewakuacji i zarządzania tłumem oraz przywracania obiektu do ponownego użytkowania po ataku terrorystycznym. W najbliższych miesiącach będą stworzone rekomendacje w zakresie infrastruktury obiektów, oprogramowania ICT, sprzętu oraz materiałów szkoleniowych dla pracowników ochrony.

- Zagrożenia chemiczne i biologiczne stają się nowym wyzwaniem dla bezpieczeństwa całej Unii Europejskiej - dodaje profesor Michał Bijak. – Dotychczas były kojarzone z zagrożeniami militarnymi, ale obecna sytuacja wskazuje, że ryzyko wystąpienia tego typu zdarzeń jest coraz większe. Safe-Stadium to inicjatywa, która łączy ekspertów z zakresu wiedzy bezpieczeństwa, operatorów obiektów jak MAKiS, Real Madryt, Lech Poznań czy MKS Żilina oraz policję.

W połowie maja na Stadionie PGE Narodowym w czasie ćwiczeń przetestowano najnowsze rozwiązania technologiczne wspierane sztuczną inteligencją, innowacyjne systemy do wykrywania zagrożeń oraz nowoczesne procedury zabezpieczenia i reagowania na zagrożenia CBRN w obiektach sportowych. Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Uniwersytet Łódzki oraz Komendę Stołeczną Policji.

Symulacja ataku terrorystycznego zakładała rozprzestrzenienie w czasie meczu Legia - Widzew substancji toksycznej (toksyczny związek chemiczny) w ilościach potencjalnie śmiertelnych dla widzów oraz bakterii w aerozolu powodującej infekcję płuc. Ta druga substancja prowadzi do śmierci człowieka w ciągu 36 godzin. Po ataku, w którym były ofiary, przeprowadzono ewakuację i wstępną dekontaminację (czyli usunięcie i dezaktywację substancji szkodliwej) zgodnie z procedurami wypracowanymi w ramach projektu Safe-Stadium. Działania te zostały pozytywnie ocenione przez obecnych na ćwiczeniach przedstawicieli Komisji Europejskiej, którzy stwierdzili, że nigdy wcześniej nie stworzono projektu obejmującego tyle różnych sektorów (uczelnie wyższe, policja, kluby sportowe, operatorzy obiektów, przedsiębiorstwa produkujące sprzęt i materiały na potrzeby bezpieczeństwa, firmy ochroniarskie).

– Nasze działania koncentrowały się na udziale w zespołach, które badały bezpieczeństwo obiektów ŁKS, Widzewa, Lecha Poznań, słowackiej Żiliny i Reali Madryt - mówi nadkomisarz Przemysław Szczepański.

W przyszłym roku ćwiczenia zostaną przeprowadzone na stadionie ŁKS, a następnie na Santiago Bernabeu - obiekcie Realu Madryt.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Żywe szachy na Budzeniu Sienkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki