Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne niedzielne oprowadzanie po wystawie prac Andrzeja Fydrycha w Muzeum Miasta Łodzi

Łukasz Kaczyński
W niedzielę (10 sierpnia) o godz. 12 rozpocznie się w Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15) bezpłatne oprowadzanie po wystawie czasowej „Słyszenie – forma widzenia” Andrzeja Fydrycha. Ekspozycja est częścią projektu zrealizowanego dzięki grantowi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W oprowadzaniu weźmie udział autor prac.

Andrzej Fydrych podjął w swych pracach próbę intuicyjnego badania możliwości wizualnego zapisu przepływu dźwięku przez formę plastyczną. Grafiki z cykli "Forma pewnej ciszy" i "Kształt pewnego dźwięku" oraz "Medytacja" czy "Istnienie" (z lat 2010-2013) balansują na granicy abstrakcji i przedstawienia figuratywnego dowodzą artystycznej samoświadomość autora, rzetelnie podchodzącego do problemu formy w dziele sztuki.

Urodzony w 1983 roku w Łodzi artysta, obecnie mieszka i tworzy w podłódzkich Koluszkach. Jest absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, na której w 2009 roku obronił dyplom w Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej u prof. Andrzeja Mariana Bartczaka z aneksem w Pracowni Malarstwa prof. Wojciecha Ledera oraz w Pracowni Technik Wklęsłodrukowych prof. Krzysztofa Wawrzyniaka. W 2010 roku podjął pracę pedagogiczną w macierzystej uczelni jako asystent profesora Bartczaka na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Pracowni Malarstwa I „Otwarta księga”.

Dojrzała twórczość Andrzeja Fydrycha rozpoczęła się od grafiki warsztatowej, którą z powodzeniem uprawia do dziś, równolegle zajmując się malarstwem. Na studiach poznał linoryt, technikę druku wypukłego, którą w ramach uczelnianych eksperymentów zaczął łączyć z drukiem wklęsłym

Przełomowa dla tych poszukiwań okazała się podróż do włoskiego Urbino latem 2007 roku i uczestnictwo w międzynarodowych warsztatach graficznych w ramach nagrody Międzynarodowego Centrum Grafiki KAUS. Tam właśnie Andrzej Fydrych poznał technikę kolografii, rzadko dziś stosowanego druku wklęsłego pozwalającego na uzyskiwanie efektów fakturowych.

Od czasów studiów bierze aktywny udział w projektach artystycznych, z sukcesami uczestnicząc w polskich i międzynarodowych wystawach i konkursach. Jest m.in. laureatem:
nagrody Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi oraz Międzynarodowego Centrum Grafiki Artystycznej KAUS w Urbino we Włoszech w

  • XXIV Konkursie im. Władysława Strzemińskiego (2007),
  • II nagrody na XI Międzynarodowym Biennale Grafiki Caixanova w Ourense w Hiszpanii (2011);
  • III nagrody w konkursie „Obrazy sacrum” w Wadowicach (2008),
  • Łódzkiej Eureki – nagrody Łódzkiego Towarzystwa Naukowego za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i techniczne (2012).

To także trzykrotny uczestnik Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki Polska-Łódź’2008, 2011 i 2014, swoją twórczość prezentuje również indywidualnie.

W oprowadzaniu po wystawie, oprócz artysty, weźmie udział także Monika Nowakowska z Działu Sztuki Muzeum Miasta Łodzi. Zbiórka w hallu głównym MMŁ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki