Bezrobocie najniższe od 30 lat. Najniższe w powiecie rawskim, najwyższe w kutnowskim. DANE

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Bezrobocie jest na wyjątkowo niskim poziomie
Bezrobocie jest na wyjątkowo niskim poziomie Pixabay
Udostępnij:
Wrzesień przyniósł kolejny spadek stopy bezrobocia rejestrowanego. Tak niskiego poziomu nie było od 30 lat. Coraz większym problemem staje się brak pracowników.

Statystycy wyliczyli, że pod koniec września stopa bezrobocia rejestrowanego w kraju wyniosła 5,1 proc. W województwie łódzkim była wyższa - 5,4 proc. W porównaniu do sierpnia tego roku oznacza to spadek o 0,1 p.proc., zarówno w kraju jak i naszym regionie.

Znacznie większe różnice pojawią się, jeśli weźmiemy pod uwagę dane z września ubiegłego roku. Wówczas stopa bezrobocia w kraju wynosiła 5,7 proc., natomiast w województwie łódzkim 6,1 proc.

Najlepsza sytuacja w naszym regionie występuje w powiatach rawskim i skierniewickim. Tam stopa bezrobocia wynosi odpowiednio 3,2 oraz 3,6 proc. W samych Skierniewicach jest już gorzej - ten wskaźnik to 5,3 proc.. W Piotrkowie stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi 5,1 proc., a najniższa spośród dużych miast jest w Łodzi - 4,9 proc.

W stolicy województwa tak niskiego poziomu jeszcze nie było. "Zapłacił" za to - i to swoją fryzurą - Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi. Przegrał bowiem zakład z Piotrem Borsem, dyrektorem Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej UMŁ, który był przekonany o tym, że stopa bezrobocia spadnie poniżej 5 proc. Zakład został zawarty kilka lat temu. Włosy Marcina Masłowskiego zostały skrócone do 4,5 mm, gdyż nie udało się ustawić maszynki na poziom 4,9 mm, czyli taki ile wynosi bezrobocie w Łodzi. Piotr Bors wcielił się w rolę fryzjera.

Najwyższa stopa bezrobocia w województwie łódzkim jest w powiecie kutnowskim i wynosi 8,1 proc. Przed rokiem było to 8,9 proc. Na drugim miejscu znalazł się powiat pajęczański z wynikiem 6,9 proc. (z 7,2 proc.), a na trzecim łaski z wynikiem 6,7 proc. (z 7,9 proc.).

Tymczasem jak wynika z badania Barometr Rynku Pracy firmy Work Service wzrasta zapotrzebowanie na pracowników. Poszukiwani są zwłaszcza pracownicy niższego szczebla w takich branżach jak: handel, usługi, produkcja i w sektorze publicznym.

W badaniu można przeczytać, że niemal 56 proc. firm aktualnie deklaruje problemy ze znalezieniem pracowników, najczęściej niższego szczebla. Dotyczy to szczególnie dużych firm. Aż 73 proc. z nich doświadcza trudności związanych z rekrutacją pracowników, w tym 31proc. z rekrutacją na stanowiska niższego i 25 proc. średniego szczebla. Problem ten dotyczy głównie firm zajmujących się produkcją przemysłową.

- Bardzo niskie bezrobocie, malejąca liczba ludności, niedopasowanie kompetencji, rotacja i wysokie oczekiwania płacowe sprawiają, że wciąż będzie trudno o pracowników - zaznacza Iwona Szmitkowska, prezes zarządu Work Service S.A.

Tymczasem Karolina Makijewska, ekonomistka Krajowej Izby Gospodarczej zaznacza, że od października można spodziewać się stopniowego wzrostu bezrobocia. W ostatnich miesiącach roku bowiem bezrobocie rośnie. Ekonomistka prognozuje, że w grudniu stopa bezrobocia wyniesie 5,3 proc. W końcu 2020 roku stopa bezrobocia wyniesie jej zdaniem 4,9 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jest projekt zmian w kodeksie pracy

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

X
Xxxx
30 października, 15:17, Psycholog społeczny:

Łódź powinna zmienić nazwę na Socjal-city albo Komuna (l)-city ludzie mentalnie żyjący w poprzednim ustroju, bez pomocy miasta nie są w stanie sami znaleźć samodzielnie mieszkania, opłacić, wynająć,jak ma być tu dobrze

Skąd miasto ma brać na to kasę. Dopłaca do MPK rocznie 500mln, do oświaty ponad 600 mln. Dotacje rzádowe są za niskie a zadań przybywa. Stád pytanie skąd brać.

P
Psycholog społeczny

Łódź powinna zmienić nazwę na Socjal-city albo Komuna (l)-city ludzie mentalnie żyjący w poprzednim ustroju, bez pomocy miasta nie są w stanie sami znaleźć samodzielnie mieszkania, opłacić, wynająć,jak ma być tu dobrze

G
Gość

Jest jeszcze bezrobocie nierejestrowane. Jak się nie zgłosił do urzędu bo wyjechał do Luksemburga to nie jest bezrobotnym. Ale jak wróci do Polski to już jest. Jest prawda, kłamstwo i statystyka.

b
bg

Najwyższy czas zamknąć te pseudo urzędy pracy i stworzyć jakąś komórkę w urzędzie miasta.

E
Ech

Bezrobocie od dawna jest UJEMNE. Brakuje ludzi do pracy pomimo setek tysięcy Ukraińców.

Ci "bezrobotni" to zwyczajni oszuści i wyłudzacze ubezpieczenia.

h
halina

ha, ha ale propaganda... bezrobocie spada bo urzędy pracy zamiast rejestrować bezrobotnych, dopisuja ich do ubezpieczenia członka rodziny... i to jest też powód niewydolności ZUS u... ale cicho sza bo jest super!!

b
bezrobotny

Może i bezrobocie spada, firmy może i mają trudności ze znalezieniem pracowników ale wynika to po części z oferowanych niskich wynagrodzeń, kto to widział by w ogłoszeniach np. dla magazynierów proponować 15-16 zł brutto za godzinę, przecież to raptem 1800 na rękę. Ciekawe dlaczego pracownicy dostają grosze a kadra zarządcza wielokrotnie więcej, o prezesach nie wspominając. To jest niestety niewolnictwo XXI wieku.

G
Gość

Bzdura, bezrobocie spada bo ludzie się nie rejestrują a jeżeli już to jak nie przyjdą na pierwszy podpis to ich na 3 miesiące zawieszają

G
Gość

Przestańcie pseudobezrobotnym opłacać ubezpieczenie to zobaczycie że spadnie do zera... skończy się robota na czarno i opłacanie ubezpieczeń z pieniędzy nas wszystkich...

Ż
Żyję i Tyję!!!

...a nie robię od 30 lat. Kocham POLSKĘ!

Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie