Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w Łódzkiem. Co trzeci z nas boi się o pracę

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Bezrobocie jest rekordowo niskie, ale najwidoczniej nie przekłada się to na dobre samopoczucie mieszkańców naszego regionu.

Niemal co trzeci mieszkaniec naszego województwa obawia się utraty pracy. Znacznie spokojniejsi o dotychczasowe zajęcie są mieszkańcy Dolnego Śląska i Opolszczyzny, gdzie tylko co ósmy martwi się tym, że szef mu podziękuje za dotychczasowe starania. Tak wynika z Regionalnego Barometru Rynku Pracy, który przygotowała firma Work Service.

- Polski rynek pracy wykazuje bardzo duże zróżnicowanie terytorialne - mówi Maciej Witucki, prezes Work Service’u. - Wystarczy choćby spojrzeć na wskaźniki makroekonomiczne. Na wschodnich terenach, średnie bezrobocie jest wyższe niż w całej Polsce. W czerwcu w woj.: lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim oraz podlaskim wynosiło średnio 11 proc., podczas gdy ogólnopolski odsetek to 8,8 proc. Z naszego raportu wynika, ze na rynku pracy nadal utrzymuje się podział na Polskę A i B. Co prawda granice tego podziału są elastyczne i się przesuwają, ale mimo to pozostają widoczne. Wynika to głównie z mniejszej aktywności inwestycyjnej firm na wschodnich terenach, co skutkuje m.in. mniejszą ilością nowych miejsc pracy.

Bezrobocie w regionie łódzkim. Najgorzej jest w Tomaszowie i Zgierzu

Z badania wynika także, że w woj.: zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim tylko 17 proc. pracowników nie jest pewnych swojego zatrudnienia.

Co gorsza, to m.in. w woj. łódzkim pogorszyły się nastroje wśród pracowników. Jeszcze w pierwszym kwartale tego roku utraty pracy obawiało się 15 proc. pracowników.

Przeważnie boimy się, źe pracę stracimy za rok lub dwa lata. Największe obawy towarzyszą najstarszym pracownikom. Niemal co trzecia pracująca osoba, która skończyła 55 lat boi się tego, że szef ją zwolni. Wśród pracowników w wieku od 35 do 44 lat ten odsetek jest o wiele niższy i wynosi 19,6 proc.

- Rosnące obawy o zatrudnienie mogą się wiązać z brakiem umiejętności dostosowania się do szeroko rozumianej zmiany - wyjaśnia Wojciech Popławski, wiceprezes ABLS - Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych. - Ciągła adaptacja do nowych warunków zaczyna być koniecznością, którą doskonale rozumieją pracodawcy i pracownicy sektora usług.

Stopa bezrobocia spadła do 8,8 proc., a liczba ofert pracy wzrosła o 22,2 proc.

Praca jest też dla mieszkańców naszego województwa źródłem stresu. Z badania GFK Polonii „Polacy a stres” wynika, że 32 proc. mieszkańców woj. łódzkiego uważa poniedziałek za najbardziej stresujący dzień tygodnia. Aż 75 proc. mieszkańców regionu opisuje poniedziałkowe samopoczucie jako przeciętne, słabe lub złe.

Pracownicy Work Service’u sprawdzili także, czy pracodawcy zamierzają zatrudniać kolejne osoby. Okazuje się, że największe zapotrzebowanie na pracowników jest w zachodniej Polsce. Aż 36 proc. firm planuje zatrudniać w woj. wielkopolskim, zachodniopomorskim i lubuskim. Na Dolnym Śląsku i na Opolszczyźnie ten odsetek wynosi 35. Niespełna co trzecia firma planuje rekrutacje w woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Zdaniem Krzysztofa Inglota, pełnomocnika zarządu Work Service’u, Polacy zaczną migrować wewnątrz kraju w poszukiwaniu pracy.

PRACA W ŁÓDZKIEM

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pod koniec lipca stopa bezrobocia w woj. łódzkim spadła do 9,1 proc.
W Łodzi ten wskaźnik był nieco niższy i wyniósł 8,6 proc. Nie jest to jednak najlepszy wynik w naszym województwie.
Najniższy poziom bezrobocia został odnotowany w pow. skierniewickim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła tylko 5,5 proc. Niewiele gorzej wypadł pod tym względem pow. rawski - ze stopą bezrobocia na poziomie 5,7 proc.

W samych Skierniewicach bez pracy było 7,9 proc. mieszkańców, a w Piotrkowie 8,5 proc. W najgorszej sytuacji są natomiast mieszkańcy pow.: kutnowskiego, zgierskiego i łaskiego. W pow. kutnowskim stopa bezrobocia pod koniec lipca wyniosła 12,6 proc., w zgierskim 11,4 proc., a w łaskim 11,8 proc. Trzeba tylko pamiętać, że jest to bezrobocie rejestrowane, natomiast faktyczne jest jeszcze niższe. Część zarejestrowanych bezrobotnych bowiem pracuje na czarno.

Rekordowa rotacja na rynku pracy, ale niepewność pracowników nie spada

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki