Bezrobocie w Polsce wzrosło do 14,2 proc. Bezskutecznie szuka pracy już 2,3 mln osób

Joanna Pieńczykowska
Jakub Kołodziej/Polskapresse
W końcu stycznia stopa bezrobocia w Polsce wzrosła do 14,2 proc. - wynika z danych MPiPS. To znaczny wzrost w porównaniu z grudniem, kiedy to stopa bezrobocia wynosiła 13,4 proc.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy tylko w ciągu miesiąca wzrosła o ponad 159 tys. osób. To wielkość zbliżona do łącznej liczby mieszkańców Rzeszowa czy Olsztyna (wliczając emerytów i dzieci). Łącznie bez pracy jest już 2,3 mln osób.

Resort zaznaczył, że skokowy wzrost bezrobocia w styczniu jest obserwowany corocznie. "Wynika to z wstrzymania prac sezonowych w miesiącach zimowych. Z informacji uzyskanych w urzędach pracy wynika, że tym razem do wzrostu bezrobocia przyczyniły się dodatkowo m.in. rejestracje osób powracających do ewidencji po zakończeniu form aktywnych w grudniu 2012 roku, jak również rejestrujących się po wygaśnięciu umów okresowych z pracodawcami zawartych do końca 2012 roku" - tłumaczy ministerstwo w komunikacie.

Przed rokiem stopa bezrobocia wzrosła z poziomu 12,5 proc. w grudniu 2011 r. do 13,2 proc. w styczniu 2012 r., na przełomie 2010/2011 - z 12,4 proc. do 13,2 proc., a na przykład na przełomie 2008/2009 - z 9,5 proc. do 10,4 proc.

Sytuacja pogarsza się we wszystkich województwach. Najtrudniejsze warunki panują w województwie warmińsko--mazurskim (22,3 proc.), najniższą stopę bezrobocia (na poziomie 10,7 proc.) zanotowano w województwie wielkopolskim.

Są regiony, gdzie sytuacja jest dramatyczna. Już w listopadzie ubiegłego roku w pięciu powiatach bezrobocie przekroczyło poziom 30 proc. - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Najgorsza sytuacja panuje w powiecie szydłowieckim w województwie mazowieckim - zarejestrowanych jest 37 proc. osób zdolnych do pracy. W czterech kolejnych powiatach bezrobocie przekroczyło poziom 30 proc., tj. w piskim i braniewskim (województwo warmińsko-mazurskie), nowodworskim i radomskim (woj. mazowieckie).

W 38 powiatach w Polsce przekracza 25 proc. Z kolei powiatów, w których bezrobocie przekroczyło poziom 20 proc., jest w Polsce grubo ponad sto - wynika z opublikowanych pod koniec stycznia danych GUS.

Co ciekawe, w styczniu wzrosła liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy. W styczniu 2013 roku wyniosła 63,3 tys. i w porównaniu do grudnia 2012 roku wzrosła o 27,6 tys. (tj. o 77,2 proc.) - wynika z danych urzędów pracy. Liczba wolnych miejsc pracy w styczniu była zatem znacznie wyższa niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego. "Bowiem w styczniu 2012 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 49 tys. ofert pracy, czyli tylko o 14 tys. więcej niż w grudniu 2011 roku" - czytamy w komunikacie resortu pracy.

Analitycy uważają, że to pozytywne zaskoczenie i tłumaczą to skutecznością ostatniej rządowej interwencji na rynku pracy. - Pieniądze na walkę z bezrobociem i aktywizację bezrobotnych trafiły do urzędów pracy znacznie wcześniej niż zazwyczaj i jest ich zdecydowanie więcej niż w ubiegłym roku. Bez tych pieniędzy sytuacja na rynku pracy byłaby jeszcze gorsza - podkreśla Monika Zakrzewska z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".

Ministerstwo spodziewa się, że bezrobocie będzie jeszcze rosło w lutym i marcu, ale dynamika tego wzrostu będzie dużo niższa niż w styczniu.

Bez interwencji resortu pracy sytuacja mogłaby być jeszcze gorsza - uważają ekonomiści

Podobnego zdania są analitycy. - W lutym lub marcu bezrobocie sięgnie prawdopodobnie 14,5 proc., ale potem - z powodu efektów sezonowych - będzie systematycznie spadać - uważa główna ekonomistka KBC Securities Maja Goettig.

Eksperci pocieszają, że sytuacja zacznie się poprawiać w kwietniu i wówczas stopa bezrobocia powinna zacząć spadać. Niestety, przejściowo. Będzie to związane z obserwowanym tradycyjnie w sezonie wiosenno-letnim ożywieniem w budownictwie, gastronomii, turystyce, ogrodnictwie, rolnictwie.

- W miesiącach letnich możemy zejść do poziomu 13,2-13,3 proc., a w czwartym kwartale bezrobocie znów odbije. Na koniec tego roku trudno będzie jednak zejść poniżej poziomu 14 proc. - zaznacza Maja Goettig.

Wideo

Materiał oryginalny: Bezrobocie w Polsce wzrosło do 14,2 proc. Bezskutecznie szuka pracy już 2,3 mln osób - Polska Times

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
heja

[cyt]Wściekłość mnie bierze jak to czytam: "Co ciekawe, w styczniu wzrosła liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy.Analitycy uważają, że to pozytywne zaskoczenie i tłumaczą to skutecznością ostatniej rządowej interwencji na rynku pracy"
To napiszcie ile z tych ofert są z innych urzędów (czyli sztuczne etaty dla swojaków). Ile z tych ofert to wolne miejsca po kimś kto poszedł na emeryture. Ile z tych miejsc jest po ludziach, którzy nie mogąc wyżyć z pensji wyjechali z kraju.
Tu nie ma żadnej zasługi polityki rządu!!
Tu jest dosyć dobrze opisany problem: www.pressik.pl/rosnie-armia-bezrobotnych/ [/cyt]

a
angry

Bezrobocie w Polsce do 17% jest naturalne, a o tym pisałem na różnych forach tylko inni zachwycali się "zieloną wyspą", to był sygnał do zabezpieczania nas przed kryzysem. Bezrobocia tymi sposobami nie da się zlikwidować, rachunki są tak proste, że o tym się nie mówi aby nie wywoływać narodowej paniki. To jest totalne dno. Chce mi się wyć.

r
robo

pracowalem zagranica 5 lat wrocilem 3 lata temu i dzieki temu ze posiadam oszczednosci ktore jednak topnieja w zastraszajacym tempie jestem zmuszony znow wyemigrowac mialo byc tak pieknie .zalozylem dzialalnosc gospodarcza z ktorej praktycznie nic nie ma zona szuka pracy poltorej roku skonczyla studia ,dostala staz na 3 miesiace wlasnie sie jej skonczyl [pracodawca ma obowiazek przyjac na 3 miesiace po odbyciu]ale oczywiscie nie przyjal ja siedze juz czwarty miesiac w domu i zyjemy w zasadzie z oszczednosci przejebane

w
wiesniak

To zasługa rządu że wskaźniki rosną przecież o to właśnie chodzi dziś 14,2 za dwa miesiące 16,4 i tak do góry się pniemy POwoli do góry tylko czy mamy spadochron jak będziemy lądować z hukiem
To wina Kaczyńskiego pewnie tak namieszał jak rządził że donek nie umie ogarnąć nic PO za rozdawaniem nagród

m
młody

jak długo jeszcze emeryci bedą odbierać prace młodym(policjant-górnik) jeżeli przeszli na wsześniejszą emeryture to dlaczego dalej pracują,na tych samych stanowiskach.mają wypłate i emeryture a młodzi po studiach w domu siedzą.

r
realista

Wściekłość mnie bierze jak to czytam: "Co ciekawe, w styczniu wzrosła liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy.Analitycy uważają, że to pozytywne zaskoczenie i tłumaczą to skutecznością ostatniej rządowej interwencji na rynku pracy"
To napiszcie ile z tych ofert są z innych urzędów (czyli sztuczne etaty dla swojaków). Ile z tych ofert to wolne miejsca po kimś kto poszedł na emeryture. Ile z tych miejsc jest po ludziach, którzy nie mogąc wyżyć z pensji wyjechali z kraju.
Tu nie ma żadnej zasługi polityki rządu!!
Tu jest dosyć dobrze opisany problem: www.pressik.pl/rosnie-armia-bezrobotnych/

A
AMBER GOLD

WKLEJAM TO I KOMENTUJE ABY POKAZAĆ JAK TWORZY SIĘ WE WSPÓŁCZESNYM PAŃSTWIE SYSTEM BIUROKRATYCZNY I SZTUCZNE ETATY DLA SWOJAKÓW !
1/PISZE SIĘ USTAWĘ ALBO SIĘ JA POPRAWIA -- 2/POTEM W RAMACH KREATYWNIEJ TWÓRCZOŚCI DALIE SIĘ WOLNA RANKĘ MINISTROWI WŁAŚCIWEMU KTÓRY MA JUŻ FORTECZKĘ OTWARTA DO UTWORZENIA NASTĘPNEGO URZĘDU ALBO POD URZĘDU ALBO DODATKOWEGO STOŁKA I TAK OTO KRECI SIĘ NASZA POLSKA !!-KIEDY WRESZCIE KTOŚ ZROBI W TYM KRAJU PORZĄDEK !

Centralny Rejestr Dyspozycji Na Przyszłość
Art. 58
1
. 1. Tworzy się Centralny Rejestr Dyspozycji, zwany dalej „Rejestrem”.
2. W Rejestrze gromadzi się złożone dyspozycje na przyszłość w celu ich
przechowywania i udostępniania na wniosek uprawnionym podmiotom.
3. Prawo do uzyskania informacji o treści złożonej dyspozycji na przyszłość
przysługuje lekarzowi, pod opieką którego pacjent pozostaje, zakładowi opieki
zdrowotnej, w którym pacjent przebywa, osobie bliskiej pacjentowi.
4. O dokonaniu rejestracji dyspozycji na przyszłość, jak również utracie ważności
dyspozycji niezwłocznie zawiadamia się osobę składająca dyspozycję na przyszłość.
5. Informacji o treści złożonej dyspozycji na przyszłość udziela się niezwłocznie, nie
później niż w terminie 3 dni, po otrzymaniu zapytania od lekarza, pod którego opieką
pacjent pozostaje.
6. Minister właściwy do spraw służby zdrowia w porozumieniu z Ministrem
Sprawiedliwości określi w drodze rozporządzenia wzór dyspozycji na przyszłość, jak
również sposób zgłaszania, rejestrowania, przechowywania i udostępniania dyspozycji
na przyszłość, uwzględniając potrzebę prowadzenia Rejestru w

s
student

Przedstawię Wam trochę danych za wrzesień 2012:
Kobiety stanowiły 53,4% bezrobotnych.
Na wsi mieszka 33% ludności Polski, natomiast wśród bezrobotnych mieszkańcy wsi stanowią ok 43-45%.
Odnotowano wzrost liczby bezrobotnych zamieszkałych na wsi stanowiąc 43,2% ogółu bezrobotnych.
Bezrobotni posiadający prawo do zasiłku stanowili 15,7% ogółu bezrobotnych.
Bezrobotni znajdujący się w szczególnej sytuacji na rynku (np młodzi do 25 roku życia czy po 50 tce) to 90,7% ogółu bezrobotnych.
Bezrobotni zarejestrowani powyżej 12 miesięcy w okresie ostatnich dwóch lat: 50,9% ogółu.
Do 25 roku życia 20,4%.
Powyżej 50 roku życia 22,5%
Bezrobotni mający wykształcenie zasadnicze zawodowe: 27,6%
gimnazjalne i poniżej: 26,9 % (!!!)
policealne i średnie zawodowe 22,6%
wyższe 11,9%
średnie ogólnokształcące 11%

Przemyślcie to... co o tym sądzicie? Piszcie w komentarzach.

t
takie życie

Ja jako młody człowiek mogę tylko powiedzieć tak. Mam skończone tylko Liceum, nie studiuję. Po skończeniu szkoły postanowiłem że pójdę do pracy we wrześniu, jakimś cudem dostałem się na 3 miesięczny staż. Po stażu trochę posiedziałem w domu. I już od tygodnia szukam pracy myślałem że zbytnio nie będzie problemu dostać się do jakiegoś zakładu za 1500 (brutto). I kiedy tak składałem moje CV to lądowało na kupce 200 może 300 CV. Moim oczom się ukazało przerażenie... Jeszcze jak chodziłem do szkoły przy sklepie meblowym zebrało się może 60-70 osób. Mówię sobie jakaś promocja podszedłem zapytałem się i tam mi powiedzieli że jest przyjęcie na stanowisku sprzedawcy płacą 10 zł netto od godziny. 70 osób na jedno stanowisko... Wtedy się śmiałem ale teraz mi nie jest do śmiechu.

j
jon

poprzedni system był nieludzki .
sam naród wybrał

a
asto

pod rządami PO zaczęło systematycznie i stale rosnąć, oczywiście wtedy zmiany w Gó.. Wyb i ITI określano jako zbyt powolne, teraz za to wszystko cacy zajmujemy się gejami, jak można sobie dać wmówić. Młodzi wykształceni którzy teraz jesteście bez pracy to jest kara za głupotę obyście się czegoś nauczyli. A teraz czekam na wysyp mądralowatych komentarzy udowadniających że 14,5 to tak naprawdę mniej niż 11,4 i ważniejsze od pracy dla ludzi jest to żeby Homoseksualiści mogli brać śluby a niektórzy lekarze łapówki

m
mirka

stacza się ten kraj na dno. a czy się podniesie to nie wiadomo..ja się zawzięłam jakiś czas temu i żeby nie zwariować z powodu problemów z pracą, postanowiłam założyć działalność. początek był na kredyt ale teraz idzie całkiem nieźle. brałam go w getinie który po raz kolejny wygrywa ranking na najlepszy kredyt gotówkowy. więc jak ktoś ma pomysłm, biznesplan itd, to warto zawalczyć.

m
mac

likwidując duże zakłady przemysłowe i produkcyjne ( które są podstawą działania każdej gospodarki) skazano ten naród na eksterminację, ale nie martwmy się bezrobocie znacząco nie wzrośnie kolejni młodzi ludzie wyjadą, godniej się żyje na zmywaku za granicą niż we własnym kraju.

j
jw

znam takich na pęczki po zawodówce, bez chęci do pracy co tylko gadają "że za mniej niż 1500 na rękę to on nie pojdzie bo nie jest szmat...a do zamiatania" ale rękę do MOPRu czy tam MOPSu wyciągnął płacząc jaka to bida itp itd i o kur..wa moje zdziwnienie kase dostał i tak własnie się kręci to całe bezrobocie, dodam że nie wszyscy są tacy...

t
teresa

po co komu praca,musicie miec czas na uwielbianie pana tuska,on tak pieknie mowi,jest taki ladny,on tak pieknie kopie pilke,na tym sie skupcie jaki piekny ten gras,arabski,nowak,niesiolowski,jak sobie pieknie lataja samolotami,jak pieknie oczyscili nasz kraj z zakladow i dalej oczyszczaja, oni tacy piekni,wiec ja patrze w telewizje i podziwiam ich,nie mam czasu na prace.jacy oni madrzy i dlatego tylu baranow ich popiera.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3