18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w regionie łódzkim. Najgorzej jest w Tomaszowie i Zgierzu

Alicja Zboińska
Poziom bezrobocia w powiatach województwa łódzkiego
Poziom bezrobocia w powiatach województwa łódzkiego Infografika. Urząd Statystyczny w Łodzi
Mieszkańcy powiatów tomaszowskiego, zgierskiego i łaskiego mają największe powody do zmartwienia w regionie łódzkim. W tych powiatach panuje największe bezrobocie. Na przeciwległym biegunie znaleźli się natomiast mieszkańcy powiatów: skierniewickiego, rawskiego i wieruszowskiego. Tam bez pracy jest znacznie mniej osób niż w innych regionach Łódzkiego - wynika tak z zestawienia Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Urząd Statystyczny podaje, że na koniec marca bezrobocie w regionie wyniosło 14,9 proc. W stosunku do lutego tego roku był to co prawda nieznaczny spadek - o zaledwie 0,2, punktu procentowego, ale w porównaniu do marca 2012 bezrobocie w regionie wzrosło o 1,1 punktu procentowego.

- Do powiatów o najwyższej stopie bezrobocia należą: tomaszowski (19,5 proc. wobec 18,4 proc. w marcu 2012 roku), zgierski (19,5 proc. wobec 18,5 proc. w marcu 2012 roku) i łaski (19,1 proc. wobec 18 proc. w marcu 2012 roku) - czytamy w zestawieniu Urzędu Statystycznego w Łodzi. Najniższe bezrobocie występuje w powiatach skierniewickim - 10 procent wobec 9,1 proc. w marcu 2012 roku i rawskim (10,3 procent wobec 9,3 proc. w marcu 2012 roku).

W porównaniu z ubiegłym rokiem większość powiatów odnotowała wzrost bezrobocia. Niewielki spadek wystąpił jedynie w powiatach kutnowskim i wieruszowskim. Jest to obniżka rzędu 0,1 punktu procentowego.

W urzędach pracy przybywa zwłaszcza osób długotrwale bezrobotnych, samotnie wychowujących przynajmniej jedno dziecko oraz bezrobotnych powyżej 50. roku życia. Poprawiła się za to sytuacja osób, które jeszcze nie skończyły 25 lat, a już nie miały pracy. Nieco łatwiej jest także tym, którzy nie mają kwalifikacji zawodowych albo doświadczenia.

Elżbieta Kudlik, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Tomaszowie Mazowieckim, 19,5-procentowe bezrobocie tłumaczy historią tego miasta.

- Dawniej to było miasto włókniarzy, obecnie brakuje tu nowych zakładów, które dawałyby miejsca pracy - mówi Elżbieta Kudlik. - Na szczęście i w tym, i w ubiegłym roku nie mieliśmy do czynienia ze zwolnieniami grupowymi. Sytuacja jednak się nie zmieni, dopóki w Tomaszowie nie powstaną nowe zakłady. Na to na razie się jednak nie zanosi.

W zupełnie innym nastroju jest Ryszard Pawlewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Skierniewicach.

- To prawda, że Skierniewice leżą blisko Warszawy, a dojazd do stolicy jest dogodny - mówi Ryszard Pawlewicz. - Nie jest to jednak jedyna zaleta, bo na rynku pracy w stolicy nie każdy potrafi się odnaleźć. Naszą siłą są instytuty sadownictwa i warzywnictwa, ich absolwenci dobrze sobie radzą na rynku pracy w Warszawie.

Dyrektora skierniewickiego pośredniaka martwią szczególnie bezrobotni, którzy ukończyli 50 lat. Ich sytuacja robi się coraz trudniejsza. Pracodawcy w obecnych warunkach mogą wybierać wśród młodych osób, dlatego niechętnie widzą w swoich firmach starszych pracowników.

Zdaniem ekspertów z organizacji Pracodawcy RP, sytuacja na rynku pracy nadal jest trudna. Prognozują oni, że choć obecnie się poprawia, to za parę miesięcy znów się pogorszy.

- Spadek bezrobocia w sezonie wiosenno-letnim jest czymś naturalnym i ma związek z prowadzonymi pracami sezonowymi - przede wszystkim w budownictwie i turystyce - głosi oświadczenie Pracodawców RP. - W kolejnych miesiącach (aż do jesieni) można się spodziewać dalszego spadku bezrobocia. Dane dotyczące produkcji przemysłowej, nowych zamówień w przemyśle, inwestycji czy sprzedaży detalicznej nie pozwalają na zbyt wielki optymizm.

Zdaniem ekspertów Pracodawców RP, pod koniec roku bezrobocie wzrośnie i wyniesie 15 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki