Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białaczkę będziemy leczyć skuteczniej

Agata Pustułka
123rf
Hematoonkolodzy z Zabrza zastosują najnowocześniejsze metody diagnostyczne. To nowatorski projekt naukowy wart 13,5 mln zł

Bóle kości, stawów, apatia, brak energii, siniaczenie się, krwawienia z nosa. Często tych objawów nie kojarzymy z białaczką. A to właśnie może być nowotwór krwi. Bywa, że jest wrodzony i chorują na niego noworodki. Wówczas walka o ich życie jest szczególnie trudna.

Prof. Tomasz Szczepański, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej oraz szef kliniki pediatrii , hematologii i onkologii dziecięcej w szpitalu klinicznym nr 1 w Zabrzu szuka sposobów, by jak najszybciej u chorych dzieci wdrożyć skuteczne leczenie. Naukowcy ze Śląska otrzymali właśnie szansę i pieniądze, by w oddziałach onkologicznych dla dzieci wdrożyć n ajnowoczesniejsze metody leczenia raka.

Badania komórkowe są przyszłością

Konsorcjum, którego członkiem jest Śląski Uniwersytet Medyczny otrzymało właśnie w ramach programu STRATEGMED III dofinansowanie w wysokości 13, 5 mln zł na badania, których celem jest wybranie najlepszej opcji leczenia dla chorych dzieci.

SUM, jako uczelnia jest liderem projektu, ale biorą w nim udział prawie wszystkie kliniki leczące chore na białaczkę dzieci.

Chodzi o badania komórkowe, genetyczne, genomowe, bardzo specjalistyczne, które pozwolą orzec, jaka metoda leczenia będzie najlepsza: chemioterapia, stosowana zwykle standardowo, czy szybszy niż dotąd przeszczep szpiku. Wszystko po to, by pokonać chorobę w odpowiednim momencie.

Trzeba powiedzieć, że obecnie 80 proc. dzieci chorych na raka jest ratowanych. - Oczywiście chcielibyśmy pomóc wszystkim. Na razie naszym celem jest, by 90 proc. chorych pokonało chorobę. To będzie wielki sukces - wyjaśnia prof. Tomasz Szczepański.

W tym celu lekarze ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wezmą pod lupę komórki białaczki pojawiające się u nowych chorych. Rocznie jest ich ok. 200. Sprawdzą na tej podstawie jakie leczenie będzie dla małych pacjentów najlepsze. To, przy okazji przykład, że medycyna wkracza na zupełnie nowe tory - personalnego, zindywidualizowanego leczenia dostosowanego do każdego chorego.
- Obecnie leczenie nie jest w 100 procentach celowane. Niekiedy bywa zbyt intensywne, niekiedy zbyt mało intensywne. Oczywiście postępujemy zgodnie ze wszelkimi standardami, ale chcemy jeszcze precyzyjniej zwalczać chorobę i każde nasze działania dostosować do nowotworu, który pojawia się u konkretnego pacjenta, bo każdy jest inny. Inne są niuanse komórkowe i ten program ma właśnie na celu perfekcyjne dostosowanie leczenia do konkretnego pacjenta - mówi prof. Szczepański.

Ostra białaczka limfoblastyczna to najczęściej występujący nowotwór u dzieci. U większości chorych skuteczna jest chemioterapia, ale wciąż dwoje na dziesięcioro dzieci umiera.

W projekcie, w którym uczestniczy SUM, chodzi też o to, by poprzez wdrożenie jak najlepszego leczenia zapobiec wznowom choroby, które występują w przypadku 15 do 20 proc. chorych.

Kiedy badać krew?

U wielu pacjentów powrót do zdrowia gwarantuje przeszczep szpiku od dawcy spokrewnionego, czyli od najbliższego rodzeństwa.

Przeszczepy od dawcy obcego, w przypadku dzieci są stosowane rzadziej. Ale to kolejny dowód na to, by decydując się na macierzyństwo urodzić co najmniej dwójkę dzieci. Dla ich zdrowotnego bezpieczeństwa.

Co powinni robić rodzice, by w odpowiednim czasie zareagować na niepokojące objawy ? Do drugiego roku życia dziecka warto co sześć miesięcy wykonywać rutynowe badanie krwi. Potem raz do roku. Także w okresie dojrzewania powinno się raz na dwanaście miesięcy wykonać morfologię krwi. Szczyt zachorowań przypada zwykle pomiędzy 2 a 5 rokiem życia. Dzieci rzadziej chorują na ostrą białaczkę szpikową i przewlekłą białaczkę szpikową.

Dzieci zbyt często umierają na nowotwory

Na szczęście nowotwory wśród dzieci występują rzadko. Nie może to jednak pocieszać skoro są drugą przyczynę zgonów.

Najczęściej występujące nowotwory u dzieci w Polsce:

  • Białaczki 28,7 procent
  • Chłoniaki 14,3 procent
  • Guzy mózgu 16,3 procent
  • Układ współczulny 6,6procent
  • Retinoblastoma 2,7 procent
  • Nerki 6,5 procent
  • Wątroba 1,5 procent.

Jak twierdzą specjaliści jednym z problemów związanych ze zbyt dużą śmiertelności na nowotwory jest zbyt późno postawiona diagnoza. Specjaliści podkreślają też, że narasta liczba występowania tzw, guzów rzadkich.

Na różne typy nowotworów choruje w Polsce rodznie ok. 1200 dzieci. Jednak tylko co dziesiąte z nich trafia do szpitala w momencie, gdy wyleczenie raka jest możliwe, a choroba nie zdążyła poczynić spustoszeń, znajdując się w pierwszym lub drugim stadium rozwoju.

*Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
*Takie wyposażenie samochodów naprawdę ułatwia życie
*Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Białaczkę będziemy leczyć skuteczniej - Dziennik Zachodni

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki