Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieganie daje zdrowie, ale zaczynając, trzeba zachować rozsądek

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Z Bartłomiejem Sobeckim, łódzkim biegaczem i wieloletnim organizatorem biegów, rozmawia Anna Gronczewska.

W niedzielę w Łodzi odbędzie się kolejny maraton z cyklu Dbam o Zdrowie. Można powiedzieć, że w Polsce zapanowała moda na bieganie?

Myślę, że tak. Od kilku lat coraz więcej ludzi biega. W Łodzi widać to w parkach, których mamy bardzo dużo, ale też na zawodach biegowych. Między innymi w łódzkim maratonie, ale też na innych większych czy mniejszych imprezach biegowych.

Z czego wynika ta moda?

Ludzie dojrzeli do tego, że warto wyjść z domu, poruszać się dla zdrowia. Bieganie wiąże się z podróżowaniem, zwiedzaniem. Nawiązują się się też przyjaźnie, znajomości. Ludzie umawiają się na wspólne treningi. To też w dzisiejszych zabieganych czasach sposób na znalezienie sobie znajomych. Tutaj poprzez wspólne bieganie nawiązują się między ludźmi więzi. Spotykają, umawiają na treningi, wyjazdy na zawody w Polsce, za granicą. Myślę, że jest to bodziec, który też zachęca ludzi do tej formy aktywności. Biegacze z wieloletnim stażem wspominają, że gdy kiedyś biegali po parku, to spacerujący w nim ludzie na ich widok pukali się w głowę... Biegam kilkanaście lat i jeszcze na początku XXI wieku tak to wyglądało. Gdy biegało się po parku, to wzbudzało się zainteresowanie. Zwłaszcza gdy widziano mężczyznę w obcisłych getrach. Dziś gdyby biegaczy nie było w parkach, to ludzie zauważyliby, że czegoś brakuje.

Biegać może każdy?

To sport dla wszystkich, starych, młodych. W bieganiu fajne jest też to, że na starcie staje koło siebie 19-latek, zawodowy biegacz i człowiek, który ma 60, 70 lat. Wszyscy są równi. Każdy walczy o swój prywatny rekord, który wyznacza cele. Dla każdego biegacza wynik na mecie jest jakimś rekordem, który potwierdza włożoną pracę. Różne są rzeczy, które motywują. Fajne jest to, że bieganie łączy różne pokolenia.

Ale lekarze twierdzą, że jednak bieganie nie jest dla każdego.

Na pewno nie jest dla osoby, która nigdy nie była aktywna fizycznie. I nagle wstaje od biurka i chce pobiec maraton. Nie jest to ani zdrowe, ani mądre. Myślę, że ze zdrowym podejściem, rozsądnym, stopniowym rozpoczęciem swojej przygody biegowej, bieganie jest dla każdego. Jeśli ktoś nagle zdecyduje się na bieganie, bez przygotowania, odpowiedniego sprzętu, to musi sobie zdawać sprawę, że to niebezpieczne. Zanim zacznie się biegać, trzeba sobie przygotować plan. Zacząć na przykład od marszobiegów. Jest dziś dostęp do trenerów personalnych, w internecie jest wiele planów, które przygotowują do biegania. Tak więc każdy może znaleźć drogę do rozpoczęcia swojej przygody z bieganiem.

Mówi się, że to dobry sposób na schudnięcie, ale osoby otyłe, biegając, obciążają stawy...

Dlatego trzeba zainwestować w obuwie. Nie zaczynać od najprostszego dostępnego w dyskoncie. Należy więc dobrać obuwie, które musi mieć odpowiednią amortyzację. Trzeba starać się biegać w parkach, lasach, nie po asfalcie. O tym powinny pamiętać osoby, które mają nadwagę. Na początku trzeba też więcej chodzić niż biegać, przyzwyczajać organizm do wysiłku.

Pan biega w maratonach?

Tak. Pierwszy maraton przebiegłem w Łodzi trzynaście lat temu.

Musi upłynąć trochę czasu zanim nawet wytrawny biegacz zdecyduje się wystartować w maratonie?

Mamy taki trend, że maraton staje się głównym celem. Zapominamy o tym, że nawet zawodowi biegacze zanim zaczną biegać maratony, skupiają się na krótkich dystansach. Trzeba wcześniej przebiec trochę kilometrów, zdobyć doświadczenie. Jestem za tym, żeby na początku startować na krótszych dystansach, w półmaratonach, bo to jednak duży wysiłek. Lepiej cały czas cieszyć się z biegania niż po nieprzemyślanym udziale w maratonie szukać gabinetów fizjoterapeutów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bieganie daje zdrowie, ale zaczynając, trzeba zachować rozsądek - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki