Bilans ekonomiczno -gospodarczy 100 dni rządu: Rzeczywistość temperuje ambicje

Szymon Szadkowski Zbigniew Biskupski
Grzegorz Jakubowski
Sejm, 18 listopada ub. r., premier Beata Szydło, szefowa nowego rządu mówi: „Ale już dzisiaj chcę powiedzieć, co przede wszystkim zrobimy w czasie pierwszych stu dni naszych rządów.”:Sto dni rządu właśnie minęło; nawet jeśli mierzyć je od dnia expose premiera, minie w piątek 26 lutego. Jak wygląda bilans? Najkrócej rzecz ujmując, wielkie ambicje zderzyły się z twardą rzeczywistością...

Konkret: Rodzina 500+
„Po pierwsze, pięćset złotych na dziecko, począwszy od drugiego, a w rodzinach o mniejszych dochodach od pierwszego dziecka”.
Ta obietnica jest najbliższa realizacji. Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zakończyła proces legislacyjny 17 lutego br., tego dnia bowiem została opublikowana w Dzienniku Ustaw pod poz. 195. Zgodnie z nią świadczenie wychowawcze - w wysokości 500 zł miesięcznie będzie przysługiwało na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, do dnia ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Świadczenie wychowawcze przysługiwać będzie także na pierwsze dziecko, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 800 zł (1 200 zł - jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne). Wysokość świadczenia wychowawczego nie będzie wliczana do dochodu stanowiącego podstawę do otrzymywania innych świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Rozczarowani mogą się czuć jednak ci, którzy liczyli na pieniądze od początku roku. 500 zł będzie przysługiwać dopiero od 1 kwietnia. „Fizycznie” pieniądze mogą trafić do rodziców (z wyrównaniem) jeszcze później, bo wiele gmin, które są odpowiedzialne za wykonanie przepisów ustawy, wyraziło obawę czy zdążą na czas.

Wiek emerytalny
„Po drugie, obniżenie wieku emerytalnego do sześćdziesięciu lat dla kobiet i sześćdziesięciu pięciu lat dla mężczyzn”.
Rząd nie złożył własnego projektu ustawy, uzasadniając to okolicznością, iż z inicjatywą ustawodawcą w tym zakresie wystąpił prezydent.
Prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw wpłynął do Sejmu 30 listopada ub. r. Zgodnie z nim wiek emerytalny miałby być obniżony od 1 stycznia 2016 r. 9 grudnia po pierwszym czytaniu posłowie zdecydowali o skierowaniu go do pracy w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodzinnej, a 12 stycznia odbyło się w Sejmie wysłuchanie publiczne. Nie wiadomo kiedy projekt będzie dalej procedowany, ale z wypowiedzi członków rządu wynika, że nie ma szans na to, by ustawa została uchwalona i weszła w życie w tym roku. Choćby dlatego, że w ustawie budżetowej na 2016 r. nie przewidziano na to pieniędzy.
 

Kwota wolna w PIT
„Po trzecie, podniesienie do ośmiu tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku”.
Także w tej kwestii rząd nie przygotował żadnego projektu ustawy. Do Sejmu trafił jednak prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - 30 listopada ub. r. Projekt dotyczy zwiększenia kwoty zmniejszającej podatek z 556,02 zł do 1 440 zł. Oznacza to pośrednio zwiększenie kwoty wolnej od opodatkowania z 3091 zł do 8000 zł oraz zwiększenie kwoty zmniejszającej zaliczki na podatek dochodowy z 46,33 zł do 120 zł. Zgodnie z projektem przepisy miały wejść w życie z początkiem br. 2 grudnia 2015 r. odbyło się jego pierwsze czytanie a następnie projekt został skierowany do prac w Komisji Finansów Publicznych. I na tym historia legislacyjna się kończy. Ponieważ w ustawie budżetowej na 2016 r. nie przewidziano skutków wejścia w życie takiego przepisu (oznacza on znaczny ubytek wpływów z PIT), najwcześniej z dobrodziejstwa wyższej kwoty wolnej moglibyśmy korzystać od 2017 r. Teoretycznie, bo z wypowiedzi członków rządu odpowiedzialnych za finanse wynika, że obniżanie kwoty wolnej będzie rozłożone na wieloletnie raty.

Leki dla seniora
„Po czwarte, bezpłatne leki od siedemdziesiątego piątego roku życia”.
Regulujący tę kwestię projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw przyjęty został przez Radę Ministrów 9 lutego i skierowany do Sejmu.
Świadczeniobiorcy, którzy ukończyli 75 lat nabędą uprawnienia do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, wymienionych w wykazie ogłaszanym obwieszczeniem przez ministra zdrowia. Pierwszy wykaz minister zdrowia ustali nie później niż do 1 września 2016 r. Produkty wymienione w tym wykazie objęte będą refundacją. Lista leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych dla tej grupy pacjentów będzie stopniowo rozszerzana. Starszym osobom bezpłatne leki i wyroby medyczne będą mogli przepisywać na receptę lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.
Projekt nowelizacji ustawy zdrowotnej przygotowano  w połowie grudnia, ale już wtedy było jasne, że lista bezpłatnych leków będzie krótka. Ponadto by były one dostępne seniorom nawet w tak okrojonej wersji, w ustawie budżetowej trzeba by zapewnić na nie 0,5 mld zł. Tymczasem ustawa budżetowa gwarantuje tylko 125 mln zł. W tej sytuacji przepisy wejdą w życie w drugiej połowie 2016 r

12 zł za godzinę
„Po piąte, podwyższenie minimalnej stawki godzinowej do dwunastu złotych”.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy został przygotowany przez resort pracy 15 stycznia br. Jednak nie został jeszcze rozpatrzony przez Radę Ministrów, co poprzedza skierowanie go do Sejmu. Projekt przeszedł etap konsultacji społecznych i obecnie jest na etapie opiniowania. Z przygotowanych przepisów wynika, że od 1 lipca br. stawka minimalnego wynagrodzenia osób fizycznych wykonujących pracę na podstawie umów zlecenia oraz umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu wynosić będzie 12 zł brutto za godzinę faktycznie wykonanej pracy. Z tym, że dla osób rozpoczynających dopiero pracę –  od 1 stycznia 2017 r. Do końca roku dla nich ma obowiązywać gwarancja tylko 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Polityka gospodarcza rządu w ocenie ekspertów:

Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego „Xelion”

a

Wystawiam  ostrożną ocenę 3-
Mam wiele wątpliwości, jeśli mam ocenić program gospodarczy rządu. Z zobowiązań wyborczych zrealizowano 1, może 1,5 czyli  500+ i wkrótce leki dla seniorów. Nie zrealizowano przez te 100 dni ani pomocy dla frankowiczów ani obniżenia kwoty wolnej od podatku, ani nie obniżono wieku emerytalnego. Należę do tych, którzy  uważają że 500 +, jeśli już powinno być, to powinno być  na każde dziecko, a nie kolejne. Gdybym miał wolne 20 mld zł,  których rząd tak naprawdę nie miał  i musiał ich szukać, to postawiłbym na budowę przedszkoli, żłobków opiekę medyczną uczniów w szkołach itp.
Ogólnie rzecz biorąc nie boję się o ten rok. Mamy  zysk NBP (8 mld złotych) oraz licencje LTE (9 mld). Boję się o to jak swoje wyborcze obietnice będzie chciał sfinansować rząd w przyszłym i kolejnych latach. Przecież nikt nie powie: w tym roku wypłacamy 500 +, a w 2018 r. np. nie.
Do tego należy pamiętać ewentualnie o kolejnych obietnicach, które w kolejnych miesiącach lub latach będzie chciał spełniać rząd, czyli obniżenie wieku emerytalnego oraz kwoty wolnej od podatku. Co do tego ostatniego postulatu uważam, że nie będzie to 8 tys., a raczej 5 tys. i to w formie degresywnej, czyli im ktoś zarabia więcej tym tam kwota wolna od podatku będzie się zmniejszać Wystawiam ostrożną 3-

prof. dr hab. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej

aa

Nieuchronny jest wzrost podatków lub deficytu
Sztandarowa obietnica wyborcza 500+ realizowana jest w sposób nonszalancki i zupełnie nieprzygotowany, bo samorządy ani nie mają na obsługę programu pieniędzy, ani kadry, ani procedur. Środki na ten cel wystarczą i to nie w pełni na 2016 rok, natomiast w 2017 roku nie ma na to pieniędzy i są tylko dwie możliwości, albo wzrost podatków, albo znaczące powiększenie deficytu budżetu państwa i procedura unijna nadmiernego deficytu z bardzo negatywnymi skutkami dla wszystkich Polaków i polskiej gospodarki.
Zgadzam się ze może nawet 100 miliardów złotych VAT-u nie jest wpłacane do budżetu państwa ale rząd nie zgłosił żadnego pomysłu jak uszczelnić system podatku VAT , poza znanym już rejestrem faktur w skali kraju. Na razie nie widzę ani jednej złotówki z tego uszczelnienia a po 100 dniach rządów to powinien być przynajmniej 1 miliard złotych , co miałoby nie tylko znaczenie ekonomiczne, ale przede wszystkim psychologiczne i rodziłby nadzieję na nowe dochody budżetu państwa. Podatki bankowy i od obrotu w przedsiębiorstwach handlowych zapłacą nie podmioty gospodarcze ale sami Polacy.

dr Tomasz Kopyściański, dziekan Wydziału Finansów i Zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu

aa

Minirewolucja w polityce gospodarczej
Wprowadzenie nowych podatków (bankowego i od sklepów wielkopowierzchniowych), Programu Rodzina 500z+ oraz Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, można odbierać jako swego rodzaju minirewolucję w podejściu państwa do prowadzenia polityki gospodarczej. Wymowa proponowanych działań ma charakter silnie prospołeczny i może inicjować nowe impulsy w zakresie pobudzania wzrostu gospodarczego. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele proponowanych działań jest odbieranych z rezerwą przez środowisko ekonomistów, głównie z uwagi na duże obciążenia, jakie ich realizacja możne powodować dla budżetu państwa. Tylko na sam program Rodzina 500+ w tym roku z budżetu przeznaczonych zostanie  blisko 17 mld zł, a w kolejnych latach - około 23 mld zł. Nie jest tajemnicą, że trudno będzie znaleźć w polskim budżecie takie kwoty.
Należy zatem spodziewać się, że dotychczasowe propozycje to nie koniec, a rząd przystąpi wkrótce do realizacji projektów zmierzających do zwiększenia wpływów do budżetu państwa, takich jak np. zapowiadane zmiany w zakresie podatku od towarów i usług. 

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Materiał oryginalny: Bilans ekonomiczno -gospodarczy 100 dni rządu: Rzeczywistość temperuje ambicje - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie