Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego będą samolotami walczyć o lepszą zieleń w miastach. Rusza projekt Lifecoolcity

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Biolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego opracują sposób zarządzania zielenią i wodami dla 10 tys. europejskich miast. Spojrzą na wszystko... z góry.

Naukowcy z Katedry UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego biorą udział w unijnym projekcie Lifecoolcity, w którym opracują sposób zarządzania zielenią i wodami we współczesnym mieście. Budżet programu to prawie 5 mln euro, 95 proc. to środki unijne, w projekcie biorą też udział instytucje naukowe z Polski i Niemiec.

Miastem wybranym do testowania systemu jest Wrocław, w przyszłości gotowy system ma trafić aż do 10 tys. miast w całej Europie. Badanie stanu zieleni i zbiorników wodnych czyli tzw. błękitno-zielonej infrastruktury miasta odbędzie się z wykorzystaniem teledetekcji, czyli zdjęć satelitarnych oraz samolotów skanujących powierzchnię ziemi i używających specjalnych czujników. Pozwoli to np. sprawdzić, czy w którejś części miasta nie jest zbyt gorąco z powodu zbyt dużej ilości betonu lub złej zieleni.

- W planowaniu zieleni miejskiej ważny jest dobór roślinności, a także to w jaki sposób jest ona utrzymywana. Czujniki zainstalowane we wspomnianych systemach pokażą gdzie popełniamy błędy – mówi dr hab. Tomasz Jurczak, kierownik katedry. - Chcemy wykazać, że odpowiedni sposób zarządzania zielenią miejską, w oparciu o analizy obrazu, może zmniejszyć nie tylko temperaturę w mieście, ale także koszty związane z utrzymaniem zieleni – dodaje.

Projekt potrwa do 2029 roku. Po jego zakończeniu projektu powstaną dwie aplikacje, które pozwolą włodarzom miast na zarządzanie zielonymi terenami. Jedna będzie bezpłatna, a druga płatna z gotowymi rozwiązaniami i podpowiedziami.

Pracownicy katedry ekohydrologii i ekologii stosowanej są znani z praktycznego wykorzystania naukowej wiedzy. Są też skuteczni w swoich działaniach. Kilka lat temu na podstawie łódzkiego Arturówka opracowali metodę ekohydrologicznej rekultywacji miejskich zbiorników wodnych. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej roślinności i naturalnych filtrów w łódzkich zbiornikach przestały notorycznie kwitnąć sinice, dzięki temu mieszkańcy Łodzi zwykle przez całe lato mogą korzystać z naturalnych kąpielisk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki