Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biskup Grzegorz Ryś został metropolitą łódzkim

dem
Biskup Grzegorz Ryś, nowy metropolita łódzki
Biskup Grzegorz Ryś, nowy metropolita łódzki EpiskopatNews
Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej został metropolitą łódzkim. Na informację przekazaną w czwartek 14 września 2017 roku w samo południe wierni z archidiecezji łódzkiej czekali dziewięć miesięcy.

Papież Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Grzegorza Rysia nowym arcybiskupem metropolitą łódzkim – ogłosiła w czwartek Nuncjatura Apostolska.

Biskup Ryś z Krakowa ma być metropolitą łódzkim

Słuchać, patrzeć, rozmawiać z ludźmi oraz bardzo mocno patrzeć w oczy Panu Jezusowi - to najważniejsze zadania – mówi o tym nowy metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś po ogłoszeniu nominacji.

KEP przekazał treść rozmowy przeprowadzonej z abp. Grzegorzem Rysiem:

Ks. Paweł Rytel-Andrianik: Księże arcybiskupie nominacie, kiedy ksiądz arcybiskup usłyszał, że wolą Papieża Franciszka, czyli wolą Kościoła jest żeby ksiądz arcybiskup przewodził Kościołowi w Łodzi, jaka była pierwsza myśl?

Abp Nominat Grzegorz Ryś: W takich wypadkach pierwsza myśl jest zawsze taka sama - Panu Bogu się nie odmawia. Myślę, że najpierw jest łatwiej powiedzieć tak, a potem dopiero człowiek widzi, co zrobił. Przynajmniej tak jest w moim przypadku. Ale jestem Panu Bogu wdzięczny za to pierwsze tak, że najpierw było tak, a potem dopiero bojaźń, bojaźń Boża.

Jest Ksiądz Arcybiskup znany jako duszpasterz, chociażby przez członkostwo w Zespole ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopaty Polski. Teraz jako nowy metropolita, arcybiskup i pasterz, na co ksiądz arcybiskup chciałby zwrócić uwagę w swej posłudze w archidiecezji łódzkiej?

Trzeba zacząć od tego, że Kościoła w Łodzi to ja się będę musiał dopiero nauczyć. Więc moim zadaniem będzie najpierw słuchać, patrzeć, rozmawiać. W Łodzi byłem wszystkiego kilka razy w życiu, więc nie mogę mieć innej postawy. Na szczęście nie jestem pierwszym biskupem w Łodzi, tylko siódmym, więc na miejscu jest z kim rozmawiać. Są oczywiście są wszyscy, którzy ten Kościół tworzą. To jest dla mnie punktem wyjścia. Za wcześnie na jakiekolwiek wielkie programy. Ja mam zasadę żyć z Kościołem. W Kościele w tej chwili dzieją się rzeczy bardzo poważne. W najbliższym czasie jest pierwsze Święto Ubogiego, właściwie Tydzień Ubogiego - od 12 do 19 listopada. Jest też wielki temat synodu biskupów na temat młodzieży i towarzyszenia im w wyborze powołania, to jest drugi ogromny temat.

Jest pewne podobieństwo, pewna wymiana darów – metropolita łódzki stał się metropolitą krakowskim, a biskup pomocniczy krakowski stał się metropolitą łódzkim.

Jest też inna nić łącząca te miasta, którą jest siostra Faustyna Kowalska i kwestia Miłosierdzia. Tych nici jest jeszcze więcej. Z tej nici, którą jest Faustyna, bardzo się ucieszyłem. Jeszcze nie przebadałem innej nici, która się nazywa Józef Rozwadowski, o którym wiem, że był łódzkim biskupem bardzo tam kochanym, a poszedł tam z Krakowa. Ja nie miałem możliwości go spotkać w życiu, ponieważ on poszedł do Łodzi w 1968 roku, a ja miałem wtedy cztery lata. Był też proboszczem w Krakowie u świętego Floriana, był uczonym na uniwersytecie, więc niezależnie od tego, żeśmy się w życiu nie spotkali to jakoś stał mi się on ostatnio bliższy.

A co teraz jest dla Księdza Arcybiskupa ważne na tym etapie życia, teraz podczas tych zmian i podejmowania decyzji?

Teraz dla mnie istotne jest bycie z Panem Jezusem. Na niczym innym się tego nie zbuduje. Przeżywam to, co ciągle innym powtarzam, że na każdym takim zakręcie, na progu trzeba sobie postawić Kerygmat, otworzyć się na wydarzenie Pana Jezusa i na Ducha Świętego. Muszę bardzo mocno patrzeć w oczy Panu Jezusowi. Myślę, że jest to jest ważniejsza wiedza, niż ta niewiedza o Kościele w Łodzi.

Księże Arcybiskupie Nominacie, serdecznie dziękuję!

Biskup Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. Jeszcze przed wstąpieniem do seminarium duchownego był członkiem Ruchu Światło-Życie i jego animatorem. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1988 r. Przez rok pracował jako wikariusz w parafii pw. świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach. Potem powrócił na studia w krakowskiej Papieskiej Akademii Teologicznej. Na Wydziale Historii Kościoła i Dziedzictwa Narodowego zyskał doktorat i habilitację. Jest specjalistą od historii średniowiecza. Tytuł jego pracy doktorskiej brzmi „Średniowieczna pobożność ludowa na ziemiach polskich. Próba typologii”, a habilitacyjnej - „Jan Hus wobec kryzysu Kościoła doby Wielkiej Schizmy”.

Biskup Ryś zastąpi w Łodzi arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który w grudniu ubiegłego roku został powołany na Wawel.

Arcybiskup Jędraszewski przechodzi na Wawel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki