1/14
Bitwa nad Bzurą, największa  polska ofensywa we wrześniu...

Bitwa nad Bzurą, największa polska ofensywa we wrześniu 1939 roku

2/14
Historycy dzielą bitwę nad Bzurą na trzy fazy. Pierwsza...

Historycy dzielą bitwę nad Bzurą na trzy fazy. Pierwsza rozpoczęła się 9 września, a zakończyła trzy dni później. Druga trwała od 13 do 15 września. Po 15 września nastąpił odwrót wojsk polskich w kierunku Warszawy.

Niemcy bardzo szybko przesuwali się w kierunku Warszawy. Jednak ich jedno skrzydło było całkowicie odsłonięte. Polacy postanowili to wykorzystać.

Na pomysł zaatakowania Niemców wpadł generał Tadeusz Kutrzeba, dowódca Armii „Poznań”. W czasie gdy ciężkie uderzenia Niemców spadły od północy na Armię „Pomorze”, a od południa na Armię „Łódź”, Armia „Poznań” była niemal bezrobotna.

Historycy wyjaśniają, że Niemcy celowo nie atakowali Armii „Poznań”, najsilniejszego z polskich związków, ponieważ chcieli jak najszybciej dojść do Warszawy.

Polacy zaatakowali Niemców 9 września od strony Kutna, Uniejowa i Żychlina. Zaatakowano 8 Armię niemiecką. Dowodził nią Johannes Blaskowitz. Został potem pierwszym gubernatorem wojskowym dla niemieckich sił zbrojnych na terenie okupowanej Polski. On między innymi nadzorował obławę na majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>>

3/14
Część z historyków uważa, że polscy żołnierze mogli...

Część z historyków uważa, że polscy żołnierze mogli zaatakować Niemców wcześniej, ale jednym z najsłabszych ogniw polskich armii w 1939 roku była łączność. Zanim więc odpowiednie informacje dotarły do Warszawy, a stamtąd przyszły rozkazy, najdogodniejszy moment ataku na Niemców został przegapiony. Gdyby do ataku doszło 5 lub 6 września, ocaliłoby to Armię „Łódź” . Wtedy Niemców mogły zaatakować trzy polskie armie. Oczywiście nie oznaczałoby to, że byśmy zwyciężyli w tej bitwie. Raczej nie było na to szans. Trzeba jednak pamiętać, że cały czas liczono, iż pomogą nam alianci. Może sukces w bitwie nad Bzurą uaktywniłby polskich sprzymierzeńców?

Polacy atakowali Niemców z wielkim impetem. W pierwszej fazie bitwy brało udział zgrupowanie uderzeniowe Grupy Armii „Poznań” i „Pomorze”, którego trzon stanowiła Grupa Operacyjna pod dowództwem gen. Edmunda Knoll-Kownackiego. Dowódcą Armii „Pomorze” był natomiast generał Władysław Bortnowski. Nasze armie zaatakowały maszerującą na północnym skrzydle 8 armii niemieckiej, 30 dywizję piechoty. Dywizja w ciągu trzech dni została rozbita, poniosła ciężkie straty. Polskie wojsko zdobyło Łęczycę, Piątek, Uniejów, Walewice. Dotarło do linii Ozorków-Stryków. Potem nasze armie zaatakowały skutecznie Łowicz, wkraczając do niego 11 września.

4/14
Z punktu widzenia strategicznego na zajęciu miasta zależało...

Z punktu widzenia strategicznego na zajęciu miasta zależało zarówno Niemcom, jak i Polakom. Znajdujący się w polskich rękach Łowicz zabezpieczał od północnego wschodu Armię „Poznań” i „Pomorze”. Jednocześnie pozwalał na rozpoczęcie działań zaczepnych w stronę Głowna. Poza tym pozwalał na powstrzymanie 8 armii niemieckiej, która ścigała wycofującą się Armię „Łódź”.

Dla Niemców zajęcie Łowicza oznaczało uniemożliwienie przedarcia się Armii „Poznań” i „Pomorze” przez Skierniewice do Warszawy. Gdyby jeszcze zdobyli odcinek między Łowiczem a Wyszogrodem, to uniemożliwiliby przeprawę przez Wisłę i Bzurę polskim żołnierzom.

Niemcy dążyli więc do tego, by odbić Łowicz z polskich rąk. Dlatego 13 września rozpoczęli ofensywę na Łowicz od strony Kutna. 18 dywizja piechoty uderzyła po południu na polskie pozycje znajdujące się nad Bzurą w Łowiczu. Polskim żołnierzom udało się odeprzeć ten atak. Jednak 16 września Łowicz był znów w rękach Niemców.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!

Horoskop na najbliższy weekend! Sprawdź, co się wydarzy!

Horoskop na najbliższy weekend! Sprawdź, co się wydarzy!

Wielkanoc w szkole i przedszkolu ZOBACZ ZDJĘCIA

NOWE
Wielkanoc w szkole i przedszkolu ZOBACZ ZDJĘCIA

Zobacz również

Najstarsza palma w Palmiarni w Łodzi sięgnęła dachu. Obiekt szykuje się do rozbudowy

Najstarsza palma w Palmiarni w Łodzi sięgnęła dachu. Obiekt szykuje się do rozbudowy

Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM. Wrażenia z jazdy, dane techniczne, ceny

Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM. Wrażenia z jazdy, dane techniczne, ceny