WARTO PRZECZYTAĆ
  W Dzienniku Łódzkim

  NAUCZYCIEL NA MEDAL

  Rozwiń
  Bitwa o zamek Itter. Niezwykły sojusz wojsk USA i Wehrmachtu...

  Bitwa o zamek Itter. Niezwykły sojusz wojsk USA i Wehrmachtu przeciwko SS [ZDJĘCIA]

  Małgorzata Gołota

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  WIĘŹNIOWIE ITTER: ZOBACZ, KTO BYŁ PRZETRZYMYWANY NA ZAMKU --->
  Zamek Itter w Tyrolu był świadkiem zadziwiającego sojuszu wojsk USA i Wehrmachtu
  1/7

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Svíčková/CC-BY-SA

  Bitwa o zamek Itter nazywana jest ostatnią bitwą II wojny światowej. W maju 1945 r., dwa tygodnie po śmierci Adolfa Hitlera, amerykańskie wojska ramię w ramię z oddziałami Wehrmachtu ocaliły przed SS kilkunastu francuskich więźniów.
  Zamek Itter - niewielka twierdza położona na wzgórzu we wsi Itter w północnym Tyrolu. Mroczna, średniowieczna budowla, która w czasach II wojny światowej stała się więzieniem dla wybitnych Francuzów. To właśnie wokół niej w maju 1945 r. rozpętało się piekło.

  Gdy wśród żołnierzy III Rzeszy rozeszła się wieść o tym, że ich wódz Adolf Hitler popełnił samobójstwo w swoim bunkrze pod Berlinem, zapanował chaos.
  Wielu żołnierzy zaniechało walk, wielu zdezerterowało. Wśród nich znaleźli się również strażnicy twierdzy Itter, którzy opuścili jej mury 4 maja. Zamek natychmiast stał się celem tak dla aliantów, jak i dla hitlerowców.

  Czternastu amerykańskich żołnierzy w dwóch czołgach i z ograniczoną ilością amunicji i 20 zbuntowanych żołnierzy Wehrmachtu miało jeden cel - obronić zamek przed zbliżającą się z naprzeciwka 17. Dywizją Grenadierów Pancernych SS.
  Sytuacja wydawała się beznadziejna - m.in. właśnie przez tę ograniczoną liczebność amerykańskiego oddziału w stosunku do potencjału sił SS, które zamierzały przejąć zamek i rozstrzelać więzionych w nim jeńców. A jednak - przez prawie dwa dni ten dziwny amerykańsko-niemiecki sojusz, dowodzony przez 27-letniego nowojorczyka, kapitana Jacka Lee, skutecznie opierał się wrogowi.

  Walki pod zamkiem Itter należą do tych mniej znanych historii z czasów II wojny światowej. Bitwa była jedną z ostatnich, jakie stoczono podczas tej wojny, ale o tym, co działo się na austriackim wzgórzu w 1945 r., mówiło się niewiele, dopóki do księgarń nie trafiła książka amerykańskiego historyka Stephena Hardinga "The Last Battle" ("Ostatnia bitwa"). Przez 20 lat wysłuchiwał on osobistych wspomnień żołnierzy, którzy o zamek Itter walczyli, przeprowadzał wywiady z historykami i zgłębiał tajniki oficjalnej historii Ameryki, Niemiec i Francji, by w końcu stworzyć niewiarygodną opowieść o jednej z najbardziej zadziwiających bitew II wojny światowej. W zamku Itter więzieni byli m.in. były prezydent i byli premierzy Francji: Albert Lebrun, Édouard Daladier oraz Paul Reynaud

  - W tej publikacji mamy wielki przykład żołnierskiej odwagi i desperacji - pisze "Daily Mail". - Mało znana, ale jakże fascynująca historia. Niezwykle optymistyczna, choć jakże dramatyczna - dodaje Alex Kershaw, autor bestsellera "The Liberator". - Świetnie napisana i fenomenalnie intrygująca pozycja - ocenia "New York Journal of Books".

  Ale nie tylko o fabułę i przygodę tu chodzi. "Ostatnia bitwa" to również, a może przede wszystkim, książka mająca wielką wartość historyczną.

  Hardings w "Ostatniej bitwie" opisał wiele wątków dotychczas przez historyków przemilczanych lub pominiętych. Zaznaczył chociażby, że w walkach - obok oddziału kapitana Lee i żołnierzy Wehrmachtu - uczestniczyli również sami więźniowie. Wśród nich prym wiódł Michel Clemenceau, syn George'a Clemenceau, premiera Francji z czasów I wojny światowej
  - Podczas gdy bombardowania SS stawały się coraz częstsze i coraz bardziej intensywne, strategia, jaką przyjął kapitan Lee, była tak samo średniowieczna jak zamek, którego miał bronić. Obrońcy i walczący wspólnie z nimi więźniowie wycofywali się do zamku. Używali tych resztek amunicji, jakie im pozostały, ich bagnetów i - jeśli było to konieczne - własnych pięści, by walczyć z esesmanami w każdym zakamarku zamku, do jakiego tylko udało się wrogowi dostać.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Polecamy

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Naturalny sposób na przeziębienie

  Naturalny sposób na przeziębienie

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny