Biura podróży chwilowo rezygnują z Egiptu. Część turystów...

  Biura podróży chwilowo rezygnują z Egiptu. Część turystów wcześniej wróci do kraju

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  W Egipcie nie jest bezpiecznie, turyści zmieniają plany

  W Egipcie nie jest bezpiecznie, turyści zmieniają plany ©Arkadiusz Gola/polskapresse

  Tunezja, Turcja, Grecja, a także Bułgaria to kierunki najczęściej wybierane przez klientów biur podróży, które zawiesiły wyjazdy do Egiptu i zaproponowały zmianę miejsca wypoczynku. Część podróżnych zrezygnowała z wycieczki, a przedstawiciele biur zapewniają, że otrzymają zwrot pieniędzy. Część osób, które obecnie przebywają w Egipcie - jak klienci łódzkiego Rainbow Tours może mieć skrócony pobyt w Egipcie.
  W Egipcie nie jest bezpiecznie, turyści zmieniają plany

  W Egipcie nie jest bezpiecznie, turyści zmieniają plany ©Arkadiusz Gola/polskapresse

  Sytuacja w Egipcie pogorszyła się w ubiegłym tygodniu, gdy zaczęło regularnie dochodzić do starć między zwolennikami obalonego prezydenta Muhammada Mursiego a wojskiem. Tylko w ubiegłym tygodniu w zamieszkach na terenie całego kraju zginęło ponad 600 osób. Polski MSZ zaczął wówczas ostrzegać turystów, by pozostali na terenie kurortów. Biuro podróży TUI zawiesiło wyjazdy do Egiptu i zaproponowało klientom albo zmianę miejsca wypoczynku albo zwrot pieniędzy.


  W tym tygodniu jednak z Egiptu napłynęły bardziej niepokojące wieści, zamieszki wystąpiły także w Hurgadzie, jednym z kurortów nad Morzem Czerwonym. MSZ stanowczo zaapelował do turystów, by nie wyjeżdżali do Egiptu i podniósł stopień zagrożenia do trzeciego, czyli przedostatniego na skali.

  Reakcja biur była następująca: Itaka, Rainbow Tours, Neckermann Polska, Wezyr Holidays zawiesiły wycieczki do tamtego regionu. Wiadomo już także, że częśc podróżnych będzie miała skrócony pobyt.

  - W Egipcie przebywa obecnie około tysiąc osób, które wyjechały z naszym biurem - mówi Radomir Świderski, rzecznik Rainbo Tours. - Część będzie miała skrócony pobyt, dotyczy to osób przebywających w Hurgadzie. Wrócą do kraju w możliwie najszybszym terminie.

  Będziemy z nimi indywidualnie rozmawiać o częściowym zwrocie kosztów. Wyjazdy zostały zawieszone do 15 września, dalsze decyzje zostaną podjęte w zależności od rozwoju sytuacji w Egipcie. Turyści w zamian wybierają przeważnie wyjazdy do Turcji, Bułgarii, Tunezji, część osób zrezygnowała z wyjazdu i otrzyma zwrot pieniędzy.

  Klienci biura TUI Poland, które jako pierwsze zrezygnowało z wysyłania turystów w tamten region i zaproponowało zmianę kierunku lub zwrot pieniędzy, najczęściej wybierają wyjazdy do Turcji, Tunezji i Grecji.

  - Zawiesiliśmy te wyjazdy do końca sezonu letniego, czyli do końca października - mówi Justyna Krzyżanowska, kierownik komunikacji marketingowej TUI Poland. - Jeżeli sytuacja w Egipcie zostanie opanowana, wznowimy wyjazdy od listopada.

  Jeszcze w czwartek w południe biuro Sun & Fun, które specjalizuje się w wysyłaniu turystów do Egiptu, deklarowało że wycieczki odbywają się zgodnie z planem, gdyż w egipskich kurortach jest bezpiecznie. Klienci mogli jednak zrezygnować z wylotu w ten region i zmienić miejsce wypoczynku bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Po południu jednak zarząd biura zmienił zdanie i zawiesił wycieczki do Egiptu - do 28 sierpnia.

  - Jednocześnie pragniemy podkreślić, że do tej pory wszyscy nasi klienci przebywający na miejscu wypoczywają bezpiecznie a ich powroty odbędą się zgodnie z planowanym wcześniej rozkładem - głosi komunikat zarządu. - Bardzo przepraszamy wszystkich klientów, których imprezy zostały odwołane a wymagali od nas realizacji zawartych umów, jednakże w świetle informacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie można wykluczyć pogorszenia się stanu bezpieczeństwa w kurortach. Klientom proponujemy zmianę kierunku z dostępnej oferty bądź 100-procentowy zwrot wpłaconych środków.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo