Biurowiec na rogu ul. Zachodniej i Ogrodowej ma być gotowy...

  Biurowiec na rogu ul. Zachodniej i Ogrodowej ma być gotowy do końca 2017 roku [WIZUALIZACJE]

  Agnieszka Magnuszewska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Biurowiec na rogu ul. Zachodniej i Ogrodowej ma być gotowy do końca 2017 roku [WIZUALIZACJE]
  1/8
  przejdź do galerii

  ©mat. prasowe

  W trzecim kwartale tego roku rozpocznie się budowa biurowca na rogu ul. Zachodniej i Ogrodowej, który jest inwestycją Warimpexu, podobnie jak hotel Andel’s.
  W trzecim kwartale tego roku rozpocznie się budowa biurowca na rogu ul. Zachodniej i Ogrodowej w Łodzi. Biurowiec jest inwestycją Warimpeksu, podobnie jak pobliski hotel andel’s. Dlatego częściowo elewacja biurowca ma nawiązywać do wyglądu hotelu.

  Przez wiele lat na narożniku Ogrodowej i Zachodniej straszyły rudery. Po ich zburzeniu magistrat wystawił teren na sprzedaż i przy trzecim przetargu udało się go zbyć. Rok temu działkę kupił Warimpex za 6,8 mln zł. Do końca 2017 r. ma na niej stanąć biurowiec.

  - Szacowany koszt jego budowy to 50 mln euro - mówi Jerzy Krogulec, prezes firmy Warimpex Polska.

  Biurowiec będzie się składał z dwóch budynków połączonych ze sobą. Ten, który będzie się znajdował bliżej ul. Ogrodowej, będzie miał pięć kondygnacji, a ostatnią z nich oprócz powierzchni biurowej zajmie taras z widokiem na park Śledzia. Drugi budynek będzie o piętro wyższy i dzięki temu taras powstanie na dwóch kondygnacjach. Budynki będą się różniły nie tylko wysokością. Wyższy będzie miał elewację wykonaną z czerwonej cegły, a niższy ze szkła, dzięki czemu będzie się w niej odbijał Pałac Poznańskich. Poza tym elewacja ma nawiązywać do historii Łodzi.

  CZYTAJ:Miasto sprzedało atrakcyjną działkę na rogu Zachodniej i Ogrodowej

  - Zachowamy ścisły podział działek, który wyznaczały dawne kamienice. Dokładnie miały one długość 21,75 m. Zostanie to uwidocznione na fasadzie naszego obiektu. Można powiedzieć, że tworzyć go będzie pięć fasad odczytywanych jako oddzielne kamienice. W ten sposób będziemy się starali przejść od XIX do XXI wieku - tłumaczy Wojciech Popławski z firmy OP Architekten, autor projektu biurowca i hotelu andel’s.

  Fasada nie będzie jedynym elementem budynku nawiązującym do historii Łodzi. - Jego cechą szczególną będzie wewnętrzny pasaż, stanowiący łącznik między Manufakturą, hotelem andel’s i pl. Wolności. Zaktywizuje on budynek oraz całą przestrzeń wokół - podkreśla Wojciech Popławski. - Nawiążemy w ten sposób do tradycji miasta, czyli pasażów wewnątrz podwórek. Oprócz Łodzi były one charakterystyczne również dla Berlina, Warszawy i Lwowa.

  Pasaż przebiegający przez środek biurowca będzie ogólnodostępny, bo na parterze budynku będą się znajdowały lokale usługowe.

  - Budynek na wyższych piętrach będzie pełnił funkcje biurowe, a na kondygnacji przyziemia będą restauracje i bary - zapowiada Martyna Podsędkowska z Warimpeksu.

  - Na parterze będzie też drobny handel, który ma powtarzać charakter uliczki. Dlatego będą tam oddzielne lokale usługowe - dodaje Wojciech Popławski.

  Parter będzie miał powierzchnię handlową 3900 mkw. Pod nim mają się znajdować dwa poziomy parkingu po 6250 mkw. - Na dwóch poziomach podziemnego parkingu będzie 326 miejsc dla aut - mówi Wojciech Popławski.

  Do tego w budynku powstanie 150 miejsc parkingowych dla rowerów oraz szatnia i garderoba dla rowerzystów. - W Warszawie, gdzie ostatnio oddaliśmy biurowiec, jest to dobrze przyjmowane przez użytkowników biur i cieszy się powodzeniem - podkreśla Popławski.

  Z pasażu wewnątrz biurowca będzie można się przedostać do ul. Nowomiejskiej.

  CZYTAJ TEŻ: Mieszkańcy Retkini w Łodzi protestują przeciwko budowie parkingu

  - Stworzyliśmy możliwość komunikacji przez poziom zero budynku w stronę pl. Wolności, żeby zaktywizować dzielnicę i najbliższe otoczenie hotelu andel’s. Mamy nadzieję, że powstaną tam restauracje i bary, które dadzą okolicy nowe życie - wyjaśnia Martyna Podsędkowska. - Stworzyliśmy możliwość przebicia się w kierunku pl. Wolności przez trzy różne działki. Jedna z tych opcji wymaga przebicia przez sąsiednią działkę.

  Z pasażu będzie można wyjść w pobliżu Ogrodowej 6, Nowomiejskiej 6 i Nowomiejskiej 4. Jednak w przypadku tej ostatniej nieruchomości konieczne byłoby przebicie przez parter budynku.

  - Byłoby to najbardziej bezpośrednie przejście do pl. Wolności, wymagałoby jednak wykonania przejścia bramowego w sąsiedniej oficynie (przy ul. Nowomiejskiej 4 - red.). Odpowiednie zapisy, które umożliwią wykonanie takiego przebicia, zostały wprowadzone do projektu plany miejscowego - zaznacza Martyna Podsędkowska.

  Być może do czasu rozpoczęcia budowy biurowca w trzecim kwartale tego roku firma Warimpex nie dojdzie do porozumienia z właścicielem nieruchomości przy Nowomiejskiej 4 w sprawie przebicia parteru kamienicy. Jednak nie będzie to miało wpływu na rozpoczęcie prac.

  - To, czy przejścia powstaną, będzie zależało od współpracy z sąsiadami biurowca, którzy są właścicielami prywatnymi. Nasz budynek zostanie tak skonstruowany, że wykonanie przejść będzie możliwe za rok lub za kilka lat w zależności od tego, kiedy będzie na nie zgoda - tłumaczy Martyna Podsędkowska.

  Miasto kamienic: Famułę na Ogrodowej w Łodzi ma remontować nowa spółka

  Warimpex ma już ostateczne pozwolenia na budowę biurowca. - Mamy więc już podstawę do pracy, choć trudności było dużo, bo przez teren przebiegają ciepłociągi i parę innych sieci, które musimy poprzekładać - zaznacza Martyna Podsędkowska. - Planujemy zakończyć prace w czwartym kwartale 2017 r.

  A zainteresowanie biurami w nowej nieruchomości już jest. Głównie pytają o nie firmy informatyczne. Niestety z działką, na której ma powstać biurowiec firmy Warimpex, sąsiaduje nieciekawy teren przy ul. Ogrodowej 4/Nowomiejskiej 14, dawniej zajmowany przez hale targowe. Magistrat już kilka razy próbował go sprzedać. W najbliższy piątek odbędzie się kolejny przetarg.

  To już ostatnia wolna działka w okolicy, bo naprzeciwko Pałacu Poznańskich, gdzie obecnie jest parking, ma powstać hotel Puro. Powinien on zostać wybudowany do 2018 r., ale jak na razie inwestycja się nie rozpoczęła. Natomiast przy ul. Ogrodowej 21 ma powstać trzygwiazdkowy hotel.

  CZYTAJ TEŻ:Manufaktura przejmie parking przy Pałacu Poznańskiego w Łodzi na piętnaście lat  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A parking dla mieszkańców

  Lokatorka z ul.Północnej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Kiedyś był tam parking strzeżony dla mieszkańców płatny,a teraz nic. Nie mamy gdzie parkować firma zabrała miejsca czy będziemy mogli tam wynajmować miejsca parkingowe

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Puro ściema...

  Tołdi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ciekawe na jakich warunkach Puro dogadało się z miastem na nowy termin, bo hotel miał powstać do końca I połowy 2017, a teraz czytam początek 2018. Kary zapłacili już za niedotrzymanie warunków...rozwiń całość

  Ciekawe na jakich warunkach Puro dogadało się z miastem na nowy termin, bo hotel miał powstać do końca I połowy 2017, a teraz czytam początek 2018. Kary zapłacili już za niedotrzymanie warunków umowy?
  Kolejny inwestor wiarygodny jak ten od Hiltona na Piotrkowskiej. 10 lat mu zajęło aby rozpocząć budowę. Widzę Puro jest na podobnej drodze, na razie na liczniku 5 lat.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy w Łodzi przez ostatnie 25 lat wybudowano coś ładnego?

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Czy ostatnim prawdziwym architektem w tym mieście był Hilary Majewski?

  Może dlatego, że ukończył Cesarską Akademię Sztuk Pięknych w Petersburgu a nie szkółkę niedzielną dla rzemieślników?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lipa

  MW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Beznadzieja! Teraz jest tam taka fajna przestrzeń, którą można byłoby ocalić. Jakiś skwerek, park? Wiem, że obok jest Staromiejski, ale zieleni w mieście nigdy za wiele. Lepiej postawić jakiegoś...rozwiń całość

  Beznadzieja! Teraz jest tam taka fajna przestrzeń, którą można byłoby ocalić. Jakiś skwerek, park? Wiem, że obok jest Staromiejski, ale zieleni w mieście nigdy za wiele. Lepiej postawić jakiegoś kloca i zrobić restauracje, jakby do manufaktury daleko było...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dla tasmowych wklepywaczy faktur lub na słuchawce u hindusa jak znalazł

  open srace (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  3 jezyki, studia , i doswiadczenie konieczne zeby przez szybe widziec fabryki w ktorych kiedys pracowali robotnicy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No no, sami architekci

  Shogun (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Wszyscy się znają na wszystkim, takie czasy...
  Wg mnie budynek ok - nie narzuca sie, ma śródmiejską skalę, prostą formę, ktora zniknie w tak bogatym otoczeniu. To, że nie sili się na bycie w...rozwiń całość

  Wszyscy się znają na wszystkim, takie czasy...
  Wg mnie budynek ok - nie narzuca sie, ma śródmiejską skalę, prostą formę, ktora zniknie w tak bogatym otoczeniu. To, że nie sili się na bycie w centrum uwagi to chyba dobrze? Jak nie nalezy tego robic pokazuje wspomniana Sukcesja ze swoją tandetną "koroną" i zerowym odniesiem do otoczenia i jego skali.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Architekt miasta to jakaś urzędnicza popierdółka

  tubylec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  która sprzedała się za garść koralików temu developerowi.

  Skoro zgodził się na tego betonowo-szklanego kloca w sąsiedztwie najwyższej klasy zabytków łódzkich.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hmm, gdzieś już widziałem tą bryłę...

  P. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Wiem, na starej pocztówce przedstawiającej stołeczny CeDeT - built '1955. Czy naprawdę w sąsiedztwie najwspanialszego pałacu fabrykanckiego i jednego z największych budynków fabrycznych, a także...rozwiń całość

  Wiem, na starej pocztówce przedstawiającej stołeczny CeDeT - built '1955. Czy naprawdę w sąsiedztwie najwspanialszego pałacu fabrykanckiego i jednego z największych budynków fabrycznych, a także najstarszego łódzkiego kościoła musi powstać takie ... coś? Gdzie jest architekt miasta? Już Sukcesja - mimo wszytko, wygląda bardziej łódzko.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ta bryła

  pasuje (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  niczym wóz konny do autostrady.
  Czy architekt miasta jest architektem Toronto? Czy może Łodzi?
  A może tylko tak po znajomości zatwierdzono projekt?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto usuwa komentarze?

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  Zniknęło kilka komentarzy spod artykułu.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  taki świat

  gęba na kłódkę (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  nie tylko tutaj znikają...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny