Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biznes w czasie koronawirusa. Prawa i obowiązki pracodawcy [najczęstsze pytania i odpowiedzi]

Maciej Mituła
Maciej Mituła
123RF
Pandemia koronawirusa nie sprzyja prowadzeniu biznesu. Obostrzenia w związku z epidemią dotykają wielu przedsiębiorców, przez co tracą dochody lub są całkowicie ich pozbawieni. Do kłopotów z bieżącą działalnością, dochodzą jeszcze problemy z załogą. Co zrobić z pracownikami? Wysłać na urlop? Zapłacić postojowe? Czy może zawiesić działalność i zwolnić podwładnych? Odpowiadamy na najczęstsze pytania małych i średnich przedsiębiorców dotyczące prawa pracy.

Pracownik przebywał za granicą i wrócił 2 dni temu do kraju. W związku z epidemia musi poddać się 14-dniowej kwarantannie. Jak zatem mam potraktować te dni, w których pracownik nie przyjdzie do pracy? Czy muszę wypisać mu urlop? Czy jednak jest to urlop bezpłatny?

Pracownik, który musi poddać się kwarantannie jest zobowiązany powiadomić o tym fakcie swojego pracodawcę. Następnie w ciągu 3 dni od ukończenia kwarantanny, pracownik musi złożyć pracodawcy stosowne oświadczenie (druk dostępny jest na stronach rządowych). Po otrzymaniu takiego oświadczenia, pracodawca-płatnik składa dokumenty do ZUS. Za czas kwarantanny przysługuje zasiłek płatny 80% podstawy wymiaru.


Kilku moich pracowników ma zaległe urlopy. Zaproponowałem, aby je wybrali, gdyż firma praktycznie stanęła i nie ma pracy. Niestety nie wyrazili na nie zgody, tłumacząc że wolne chcieliby wykorzystać w wakacje.

Pracodawca ma prawo wysłać pracownika na urlop zaległy, nawet jeśli ten nie zgadza się na jego wykorzystanie. Jedynie udzielenie urlopu przysługującego za dany rok wymaga zgody pracownika. Ponadto na urlop można wysłać pracownika także w okresie wypowiedzenia.

Warto przeczytać:


W związku z koronawirusem zamknąłem sklep, bo nie było klientów i nie chce załogi narażać na zarażenie. Sytuacja potrwa pewnie jeszcze kilka tygodni, jak nie dłużej więc nie będę miał przychodów z tego tytułu. Czy muszę w tym czasie płacić pracownikom? Słyszałem, że trzeba płacić postojowe 60% lub minimalną krajową?

W takiej sytuacji pracodawca jest zobowiązany do wypłacania wynagrodzenia postojowego. Reguluje to art. 81 Kodeksu pracy. Jeśli pracownik jest gotowy do podjęcia pracy, ale nie może jej wykonywać z przyczyn dotyczących pracodawcy (tutaj zamknięcie zakładu) to pracownikowi przysługuje wynagrodzenie płatne 100% jeśli w umowie o pracę określona jest stawka godzinowa lub miesięczna. Jeśli umowa nie przewiduje takiego składnika, a pensja wypłacana jest na zasadzie akordu lub prowizji, to wtedy przysługuje 60% wynagrodzenia. W obydwu wariantach takie wynagrodzenie nie może być niższe, niż płaca minimalna.


Pracownik nie przyszedł do pracy tłumacząc się obawą o zdrowie w związku z panującą pandemią. Co mogę zrobić? Czy pracownik ma do tego prawo?

Strach czy obawa nie może być przyczyną nie podjęcia pracy. Pracownik jest zobowiązany do stawienia się w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Jeśli pracownik nie stawia się do pracy bez usprawiedliwienia, dopuszcza się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, za co grozi kara porządkowa, nagana, a nawet zwolnienie dyscyplinarne. W miarę możliwości dobrze by było skontaktować się z pracownikiem w celu wyjaśnienia okoliczności i poinformowania o grożących konsekwencjach. Być może pracownik chciałby na ten czas wykorzystać urlop, a warunki w zakładzie pracy pozwalają na jego udzielenie.

Warto przeczytać:


Niestety przez drastyczny spadek obrotów będę zmuszony zawiesić działalność gospodarczą. Co mam zrobić z pracownikami? Wysłać ich na bezpłatny urlop?

Przedsiębiorca może zawiesić działalność jedynie, kiedy nie zatrudnia pracowników na umowę o pracę/powołania/wyboru/ mianowania czy spółdzielczą umowę o pracę. W związku z tym należy wpierw uregulować tą kwestię. Zgodnie z Kodeksem pracy okres wypowiedzenia umowy wynosi 2 tygodnie, miesiąc lub 3 miesiące. Okres ten można skrócić jedynie w przypadku upadłości lub likwidacji zakładu pracy. Jeśli zależy pracodawcy na czasie, może spróbować porozumieć się z pracownikami i w drodze podpisanego porozumienia stron rozwiązać stosunek pracy w dowolnym terminie (np: za tydzień czy 10 dni).


Prowadzę biura rachunkowe, gdzie pracownicy mogą pracować zdalnie. Niestety nie mam wystarczającej ilości sprzętu (laptopów), by zapewnić każdemu możliwość wykonywania pracy w domu. Czy w takim razie mogę wysłać tylko część pracowników do domu?

Pracodawca odpowiada za organizację pracy i może dowolnie ją kreować. Polecenie pracy zdalnej nie jest obowiązkiem pracodawcy, lecz prawem. Zatem można wybrać pracowników, którzy będą pracować w domu, a którzy będą musieli przyjeżdżać do pracy. Nie ma również przeszkód, by wprowadzić rotacyjny model pracy zdalnej - w jednym tygodniu część załogi będzie pracować zdalnie, w drugim kolejna część.

Warto przeczytać:


Czy mogę wysłać pracowników na urlop bezpłatny? Zamówienia spadły praktycznie do zera, dlatego chciałbym zamknąć firmę, ale nie chce likwidować działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 174 Kodeksu pracy urlop bezpłatny może wynikać jedynie z inicjatywy pracownika, na jego wniosek. Pracodawca nie ma prawa wysłać na bezpłatny urlop osoby, która nie wyraża na to zgody.


Prowadzę kilka sklepów, w tym jeden w centrum handlowym, który musiałem zamknąć. Zdecydowałem wysłać tych pracowników do pomocy w innych sklepach, które wciąż działają. Kilku pracowników odmówiło, gdyż musieliby dłużej dojeżdżać do pracy. Czy maja do tego prawo?

Kluczowy jest tutaj zapis w umowie o pracę dotyczący miejsca wykonywania pracy. Jeśli podany jest konkretny adres, to nie można wysłać pracowników do pracy w innym miejscu bez podpisania porozumienia zmieniającego. Jeśli natomiast jest podane tylko miasto w którym znajdują się sklepy (oddziały firmy) to zgodnie z art. 42 par. 4 pracodawca ma prawo w uzasadnionych przypadkach powierzyć na 3 miesiące inną pracę. Pracownik zachowuje jednak prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, nawet jeśli będzie wykonywał mniej odpowiedzialne zadania lub pracował krócej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki