Błękitna rapsodia młodych łódzkich muzyków

  Błękitna rapsodia młodych łódzkich muzyków

  Anna Pawłowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Sinfonia Varsovia, jedna z najlepszych orkiestr symfonicznych w Europie, zagra 6 grudnia w klubie Wytwórnia przy ul. Łąkowej 29 w Łodzi.
  Zespół zaprezentuje specjalnie wybrany na tę okazję program przebojów amerykanskiej muzyki klasycznej i filmowej zatytułowany "American Classics".

  W prezencie mikołajkowym muzycy podarują melomanom tak popularne utwory, jak: Błękitna Rapsodia George'a Gershwina oraz ciekawe kompozycje, mniej znane w Polsce, które ukażą słuchaczom nowe oblicze amerykańskiej muzyki klasycznej i filmowej, choćby "Scene d'Amour" Bernarda Herrmanna z filmu "Zawrót głowy" Alfreda Hitchcocka.


  Najbardzej obdarowani przez świętego Mikołaja będą jednak dwaj młodzi łódzcy muzycy, którzy będą mieli okazję koncertować z orkiestrą największego formatu - Michał Kocimski jako dyrygent i Tomasz Bartoszek, pianista.

  - To pomysł Wytwórni. Jako klub dajemy szansę młodym muzykom. Postanowiliśmy, że zapraszając gwiazdę, taką, jak orkiestra Sinfonia Varsovia czy inne osobowości sceny, możemy promować młodych. Dla nich występ z tymi ludźmi graniczy z cudem, a my chcemy im to umożliwić. Zapraszamy więc "markę" i namawiamy, żeby zaprosiła młodych łódzkich muzyków do udziału w koncercie - opowiada Małgorzata Łapot-Kocimska, koordynator projektów klubu Wytwórnia. Dyrygent Michał Kocimski i pianista Tomasz Bartoszek zagrają z gwiazdą

  Podczas łódzkiego koncertu, Sinfonia Varsovia zagra pod batutą Michała Kocimskiego, od 1999 roku pierwszego oboisty Teatru Wielkiego w Łodzi, dyrygenta, który w czerwcu tego roku został zaproszony przez Placido Domingo i dyrygenta Eugene Kohna do dyrygowania orkiestrą Teatru Wielkiego w Łodzi, w czasie wykonania rozpoczynającej wieczór uwertury do "Czarodziejskiego fletu" Mozarta.

  Za fortepianem zaś zasiądzie Tomasz Bartoszek, Chopinista, uczestnik konkursów Chopinowskich w latach 90.

  - Nie czujemy się autorytetami w sprawie wyboru młodych muzyków, dlatego zaprosiliśmy do udziału w projekcie Tadeusza Kozłowskiego, dyrygenta, zastępcę dyrektora do spraw muzycznych w Teatrze Wielkim w Łodzi i dyrektora muzycznego Opery Narodowej w Warszawie - mówi o wyborze artystów Małgorzata Łapot-Kocimska.

  Orkiestra Sinfonia Varsovia tym chętniej przystała na projekt Wytwórni, że jednym z jej priorytetów jest odkrywanie i promowanie młodych.

  - Robimy to od zawsze, bardzo chętnie i bardzo często - wyjaśnia Magdalena Todynek, z biura orkiestry. - Podczas festiwalu "Sinfonia Varsovia swojemu miastu", kóry organizujemy od dziesięciu lat, wręczamy stypendia dla najzdolniejszych młodych muzyków okręgu warszawskiego. W tym roku zdobyła je Marianna Bednarska, bardzo zdolna marimbistka, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia imienia Karola Szymanowskiego w Warszawie.

  Bilety na koncert Sinfonii Varsovii z łodzianami kosztują 100 i 120 zł.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo