MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Blisko 14 tys. wniosków o świadczenie wyrównawcze w Łódzkiem! Ruszyły wypłaty! Niektórzy otrzymują nawet 3900 zł brutto

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Wniosek o świadczenie wspierające można złożyć przy ul. Leczniczej 6 w Łodzi.
Wniosek o świadczenie wspierające można złożyć przy ul. Leczniczej 6 w Łodzi. Krzysztof Szymczak
Blisko 14 tys. wniosków o świadczenie wyrównawcze o które mogą ubiegać się osoby z orzeczoną niepełnosprawnością wpłynęło od początku roku do Wojewódzkiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności. Aktualnie jak informuje nas - Aleksandra Żegota rzecznik prasowy wojewody łódzkiego. - Każdego dnia wpływa kolejne 90 wniosków. Mieszkańcy, którzy złożyli wnioski na początku roku już odbierają co miesiąc dodatkowe nawet 3 tys. 600 zł. Kwota w tej wysokości przysługuje osobom, które w punktacji określającej poziom wsparcia otrzymały maksymalny poziom 100 punktów.
Świadczenie wprowadzono od tego roku!

1 stycznia 2024 r. r obowiązuje nowe świadczenie skierowane do osób z niepełnosprawnościami - świadczenie wspierające wprowadzonego ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym.

- Do dnia 13 maja 2024 roku wpłynęło 13 552 wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia - informuje Aleksandra Żegota, rzecznik prasowy wojewody łódzkiego. - Z tej liczby 12 248 wniosków zostało złożonych w wersji papierowej, natomiast 1 304 drogą elektroniczną. Nie możemy podać dokładnej liczby wniosków z terenu Łodzi, ponieważ nie wszystkie wnioski zostały wprowadzone do systemu informatycznego. Do tej pory zostało rozpatrzonych 726 wniosków.

Termin rozpatrzenia wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia wynosi do 3 miesięcy od daty wpływu do Wojewódzkiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności (WZON). Wniosków jest jednak tak dużo, że pomimo zaangażowania dodatkowych pracowników, optymalizacji organizacji rozpatrywania wniosków, termin oczekiwania na jego rozpatrzenie wynosi od 4 do 6 miesięcy.

- Wynika to z bardzo dużej liczby wniosków, które w dość krótkim czasie wpłynęły do Wojewódzkiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności - podkreśla Aleksandra Żegota. - Obecnie każdego dnia do WZON wpływa średnio 90 wniosków.

Kto może skorzystać z tego świadczenia

Od 1 stycznia 2024 r. weszły życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Będzie je przyznawać i wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby osoba z niepełnosprawnością mogła otrzymać to świadczenie, powinna najpierw uzyskać od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. Wnioski o wydanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia będzie można składać do WZON od 1 stycznia 2024 r. Po otrzymaniu decyzji WZON osoba z niepełnosprawnością musi złożyć do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia. Wniosek musi być prawomocny - jeśli otrzymujemy go pocztą to składamy po 14 dniach od wystawienia. Jeśli wniosek odbieramy w WZON to na miejscu możemy wypełnić formularz, że nie będziemy się odwoływać od decyzji WZON i następnego dnia możemy złożyć wniosek o wypłatę w ZUS-e. Świadczenie otrzymamy od dnia złożenia wniosku do WZON.

Komu przysługuje świadczenie
Świadczenie wspierające będą mogły otrzymać osoby, które:
* ukończyły 18 lat,
* są obywatelami Polski albo Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), a jeśli nie – przebywają legalnie w Polsce i mają dostęp do rynku pracy,
* mieszkają w Polsce,
* otrzymały decyzję WZON, w której poziom potrzeby wsparcia został ustalony na uprawniającym poziomie punktów.
Świadczenie wspierające jest wprowadzane w trzech etapach. Harmonogram, zgodnie z którym świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnością, wygląda następująco:
* osoby, które mają od 87 do 100 pkt, mogą ubiegać się o świadczenie od 2024 r.,
* osoby, które mają od 78 do 86 pkt, mogą ubiegać się o świadczenie od 2025 r.,
* osoby, które mają od 70 do 77 pkt, mogą ubiegać się o świadczenie od 2026 r.
Osoby, które mają co najmniej 70 pkt, będą mogły uzyskać świadczenie wspierające od 2024 r., pod warunkiem że po 31 grudnia 2023 r. opiekunom tych osób będzie przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez organ gminy.

Tak jest wysokość świadczenia wspierającego
Świadczenie wspierające będzie wynosić od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej (dziś wynosi ona 1780,96 zł brutto). W zależności od punktacji określającej potrzebę wsparcia wynosi ono:
* 95–100 pkt – 220 proc. renty socjalnej,
* 90–94 pkt – 180 proc. renty socjalnej,
* 85–89 pkt – 120 proc. renty socjalnej,
* 80–84 pkt – 80 proc. renty socjalnej,
* 75–79 pkt – 60 proc. renty socjalnej,
* 70–74 pkt – 40 proc. renty socjalnej.

Tak uzyskasz świadczenie wspierające
Osoba z niepełnosprawnością, która chce otrzymać świadczenie wspierające, będzie musiała złożyć do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Aby mogła się ona ubiegać o wydanie takiej decyzji, musi mieć status osoby z niepełnosprawnością potwierdzony w formie:
*orzeczenia o niepełnosprawności i jej stopniu – wydanego przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności,
* orzeczenia o niezdolności do pracy lub orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji – wydanego przez lekarzy orzekających w ZUS,
* orzeczenia o inwalidztwie – wydanego przed wrześniem 1997 r. przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.
WZON wyda decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na taki sam okres, na jaki dana osoba ma orzeczenie o niepełnosprawności, nie dłużej jednak niż na 7 lat.
Gdy osoba z niepełnosprawnością otrzyma decyzję WZON i nie odwoła się od niej, będzie mogła złożyć w ciągu 3 miesięcy od przyznania prawa do wsparcia wniosek do ZUS o wypłatę świadczenia wspierającego.
Uwaga!
Wniosek do ZUS musi być złożony po uprawomocnieniu się świadczenia czyli po 14 dniach od dnia wydania decyzji.

Świadczenie bez podatku!
ZUS będzie wypłacać świadczenie wspierające przelewem na numer rachunku bankowego w Polsce, który osoba z niepełnosprawnością poda we wniosku. Będzie je otrzymywać łącznie z innymi świadczeniami, np. rentą socjalną czy 500+ dla osób niesamodzielnych. Świadczenie wspierające będzie przysługiwać bez względu na dochód, będzie zwolnione z podatku dochodowego i nie będzie mogło zostać zajęte przez komornika.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Blisko 14 tys. wniosków o świadczenie wyrównawcze w Łódzkiem! Ruszyły wypłaty! Niektórzy otrzymują nawet 3900 zł brutto - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki