Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bogacze z Łódzkiego

Alicja Zboińska
W Łódzkim przybywa majętnych mieszkańców
W Łódzkim przybywa majętnych mieszkańców 123RF
Nie skończyli jeszcze 45 lat, a co miesiąc na ich konto wpływa minimum 5 tysięcy złotych. Prawie 80 proc. z nich ma dobrej klasy auto, a co piąty posiada przynajmniej dwa samochody. Jak wynika z raportu MultiBanku, w naszym województwie mieszka blisko 35 tysięcy tzw. affluentów, czyli zamożnych i bogatych Polaków. Region łódzki zajmuje pod tym względem siódme miejsce w kraju.

Jak wynika z raportu MultiBanku, w naszym województwie mieszka blisko 35 tysięcy tzw. affluentów, czyli zamożnych i bogatych Polaków. Region łódzki zajmuje pod tym względem siódme miejsce w kraju.

- Z naszych analiz wynika, że liczba zamożnych mieszkańców regionu powoli, ale systematycznie wzrasta - mówi Bartłomiej Wasiuk, naczelnik wydziału klientów zamożnych w Multi-Banku, który przyjrzał się affluentom. - Jeszcze trzy-cztery lata temu było ich ok. 30 tysięcy. Te osoby najczęściej prowadzą działalność gospodarczą lub pracują w wolnych zawodach, przede wszystkim w branży medycznej i prawniczej.

Przedstawiciele tych dwóch grup zawodowych stanowią w regionie ok. 57 proc. wszystkich zamożnych klientów naszego banku. Kolejne 34 procent to kadra zarządzająca i wysoko wykwalifikowani specjaliści. Najwięcej zamożnych osób - bo aż 190 tysięcy - mieszka w województwie mazowieckim. Drugie miejsce zajmuje województwo śląskie - 64 tysiące affluentów, a trzecie przypadło wielkopolskiemu (50,5 tys. osób).

Łódzkie wyprzedza natomiast: kujawsko-pomorskie (22 tys.), lubelskie (20 tys.) i zachodniopomorskie (21 tys.).

Bankowcy sprawdzili, że zamożni klienci znacznie chętniej niż pozostali stołują się w restauracjach, śpią w hotelach i nie stronią od kosztownych rozrywek. Częściej też kupują drogą biżuterię, ubrania i buty.

Na obuwie wydają trzy razy więcej niż gorzej sytuowani mieszkańcy województwa, a u jubilera płacą rachunki średnio o 70 procent wyższe niż osoby gorzej zarabiające. Naszym bogaczom, nie tylko z regionu łódzkiego, ale i z całego kraju, sporo jednak brakuje do naprawdę dobrze sytuowanych osób.

- Według międzynarodowych standardów bogaci są ci, którzy mają milion dolarów w płynnych aktywach - tłumaczy Michał Kisiel, ekspert portalu Bankier.pl. - Mówimy o zupełnie innych realiach, naszym bogatym osobom jeszcze sporo brakuje. O tzw. affluentów walczą banki, zwłaszcza o osoby w wieku 45-65 lat. Ci klienci bowiem nie mają już zobowiązań z młodości, a ich majątek jest coraz większy i banki mogą na nich zarabiać.

Wynika to zresztą z obserwacji bankowców. Choć nasi affluenci wybierają przeważnie marki samochodów, które uchodzą za prestiżowe, czyli: Audi, BMW, Volvo, Mercedes, Saab, to są to pojazdy używane, przynajmniej pięcioletnie, które w Europie Zachodniej nie byłyby uznane za luksusowe.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki