Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boisko Platiniego z 2007 r. się "wyeksploatowało". Co z łódzkimi orlikami?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W Łodzi powinien powstać raport o stanie boisk wielofunkcyjnych, które wybudowano w mieście w czasie "boomu" na orliki i korzystając z innych programów na te inwestycje. Inaczej część z nich może zostać "wyeksploatowana" - jak stało się to ze sztuczną nawierzchnią obiektu przy Gimnazjum nr 12 z tzw. "programu Platiniego".

Stworzenia raportu, który byłby co roku aktualizowany, domaga się od magistratu Marcin Zalewski, radny miejski z Łodzi. Według reprezentanta klubu PiS, fundusze na remonty budowanych w XXI w. boisk powinno zagwarantować miasto po dokładnej analizie stanu obiektów, zaś obecnie każdorazowo dopraszają się o to dyrektorzy szkół "obdarzeni" orlikami.

Marcin Zalewski przyjrzał się boisku przy ul. Brzóski, bo jego zniszczona nawierzchnia uniemożliwia normalną grę w piłkę. Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi (SLD), w odpowiedzi na interpelację radnego poinformował, że przebudowa obiektu jest "rozważana".

Urzędnicy byli bardziej konkretni, gdy o obiekt zapytał "Dziennik Łódzki".

- Boisko wybudowane przy Publicznym Gimnazjum nr 12 w Łodzi przy ul. Ks. Brzóski 23 zostało oddane do eksploatacji w 2007 roku. Podbudowę wykonało miasto, a nawierzchnię przekazał PZPN, jako reprezentant M.Platiniego. Nawierzchnia ta (trawiasta nawierzchnia starej generacji) jest już w znacznym stopniu zużyta i wymagać będzie wymiany. Prace te będą mogły być zaplanowane w budżecie miasta na 2017 r. - można przeczytać w odpowiedzi, którą przesłała do naszej redakcji Joanna Wojtkun z biura prasowego łódzkiego magistratu.

Nieoficjalne wiadomo, że remont kosztowałby ok. 300 tys. zł.

Magistrat zapewnia, że o łódzkie orliki, które powstawały przez Euro 2012, martwić się nie trzeba.

- Są na bieżąco utrzymywane w stanie pozwalającym na ich pełne wykorzystanie. Środki z budżetu miasta były przeznaczane m.in. na wymianę części nawierzchni, remonty zapleczy i naprawy ogrodzenia. W miarę możliwości budżetowych w następnej kolejności sukcesywnie wymieniane będą piłkochwyty - zapewniają urzędnicy.

Według mapy twórców programu orlików, w Łodzi wybudowano 42 takie obiekty (pierwszy w 2008 r.) Obecnie liczba nowoczesnych boisk w mieście zwiększa się dzięki projektom realizowanym z budżetu obywatelskiego. Jednak na korytarzach magistratu można po cichu usłyszeć, że "nie zawsze trzymają one wysokie standardy" (mocno pilnowane w przypadku orlików przez aż trzy instytucje nadzorujące tamten program: ministerstwo sportu, urząd marszałkowski oraz magistrat). I to właśnie obiekty z budżetu obywatelskiego szybciej podzielą los "boiska Platiniego", a nie "solidne" orliki.

Według urzędników w tej chwili w Łodzi blisko 47 proc. boisk przy szkołach posiada nowoczesne nawierzchnie. Po oddaniu do eksploatacji kolejnych kilku boisk, zgodnie z planem na rok 2016 (są to projekty realizowane w ramach budżetu obywatelskiego oraz środków rad osiedli), nowoczesne nawierzchnie będą już na 58 proc. boisk.

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 8 - 14 lutego 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki