Spis treści
Jak dochodzi do wtórnego utonięcia? Dzieci są szczególnie narażone
Utonięcie wtórne jest to powikłanie po podtopieniu lub na skutek zachłyśnięcia się wodą. Zazwyczaj dochodzi do niego podczas kąpieli w basenie lub innym zbiorniku wodnym. W przypadku bardzo małych dzieci może dojść do niego także podczas kąpieli w wannie.
Gdy woda dostanie się płuc, może wystąpić obrzęk. Oznacza to, że w pęcherzykach płucnych zamiast tlenu zbiera się płyn przesiękowy, prowadząc do niedotlenienia. Stanowi to poważne zagrożenie dla zdrowia oraz życia i wymaga natychmiastowego udzielenia profesjonalnej pomocy.
Objawy wtórnego utonięcia. Na to należy zwrócić uwagę
Objawy wtórnego utonięcia mogą pojawić się już po 15 minut od zdarzenia, ale także dopiero po 48 godzinach od kąpieli. Dlatego rodzice dzieci, które są najczęściej narażone na zachłyśnięcie podczas zabawy w wodzie, powinni być szczególnie czujni. Objawy wtórnego utonięcia to:
- duszność,
- trudności w oddychaniu,
- kaszel,
- dyskomfort w klatce piersiowej,
- silne zmęczenie,
- drażliwość,
- zmiany zachowania.
Stan chorego może w pierwszych godzinach nie budzić niepokoju i zacząć się pogarszać w ciągu doby od zachłyśnięcia lub podtopienia. Zazwyczaj zaczyna się od kaszlu, a następnie dochodzi do utrudnienia oddychania.
W świetle badań, rokowania dla wtórnego utonięcia są dobre w przypadku, gdy doszło do niego w słodkiej wodzie, ale złe po zachłyśnięciu się słoną wodą.
Dowiedz się więcej:
Wtórne utonięcie – pierwsza pomoc i leczenie
W przypadku zaobserwowania powyższych objawów należny niezwłocznie przetransportować chorego do szpitala, gdzie zostaną przeprowadzone odpowiednie badania. Pacjent powinien trafić na obserwację. W trakcie oczekiwania na przyjazd pogotowia należy zadbać o to, by osoba była możliwie spokojna, a w razie utraty przytomności, podjąć resuscytację.
Jeśli wtórne utonięcie zostanie potwierdzone, wdrożone zostanie leczenie. Może okazać się, że pacjent będzie wymagał podania tlenu i leków przeciwobrzękowych oraz hospitalizacji.
Czym jest suche utonięcie? Symptomy, które na nie wskazują
Suche utonięcie następuje w momencie, kiedy podczas kąpieli woda dostanie się do nosogardzieli, – nie trafiając do płuc. Krople podrażniają drogi oddechowe, doprowadzając do odruchowego skurczu krtani. Ma to na celu ochronę płuc przed wodą, ale jednocześnie powoduje, że dociera do nich za mało tlenu, a dwutlenek węgla nie zostaje wydalony z organizmu w całości.
Objawy suchego utonięcia są zbliżone do symptomów wtórnego utonięcia, ale zazwyczaj pojawiają się dużo wcześniej, w ciągu godziny od incydentu. Wymienia się wśród nich:
- trudności w oddychaniu lub mówieniu,
- drażliwość lub nietypowe zachowanie,
- kaszel,
- ból w klatce piersiowej,
- niski poziom energii lub senność.
Podobnie jak w przypadku utonięcia wtórnego, po zaobserwowaniu powyższych symptomów, należy natychmiast wezwać służby ratunkowe.
Zobacz także:
Źródła:
- Secondary drowning in children British Medical Journal
- Delayed Symptoms of Drowning: Know the Signs Nationwide childrens
- What Is Dry Drowning? Healthline
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?