Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ból brzucha i pieczenie w żołądku to może być rak [ROZMOWA]

Redakcja
Z prof. Arkadiuszem Jeziorskim, chirurgiem onkologicznym w szpitalu im. Kopernika w Łodzi, rozmawia Agnieszka Jędrzejczak.

W Łodzi rozpoczyna się Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i aż do soboty o raku żołądka będzie rozmawiać ok. 600 specjalistów...

Mimo postępu, jaki dokonał się w leczeniu chorych na raka żołądka, wyniki leczenia są nadal niezadowalające. Dlatego będziemy omawiać ten temat, spoglądając na nowotwór jako na problem wielodyscyplinarny. Chorzy na raka powinni być leczeni w wyspecjalizowanych ośrodkach, dlatego przygotowujemy się do otwarcia w szpitalu im. Kopernika w Łodzi Gastro Unitu, czyli centrum leczenia chorych z rakiem żołądka.

Rak żołądka to jeden z najtrudniejszych nowotworów w wykrywaniu i leczeniu. Wiemy, co go wywołuje?

Ból brzucha i pieczenie w żołądku to może być rak [ROZMOWA]

Nieznany jest pojedynczy czynnik wywołujący raka żołądka, natomiast znamy wiele czynników, które zwiększają ryzyko jego powstania. Pierwszą grupą są różnego rodzaju zmiany genetyczne i zaburzenia molekularne, a drugą stanowią czynniki środowiskowe, z których na pierwszym miejscu wymienia się przyzwyczajenia dietetyczne. Rak żołądka występuje m.in. u osób, których posiłki charakteryzują się dużą zawartością soli kuchennej, a w diecie dominuje mięso wędzone. Nieleczone zakażenie bakterią helicobacter pylori również zwiększa ryzyko zachorowania.

Kto jest bardziej narażony - młode czy starsze pokolenie?

Statystyki coraz częściej notują występowanie raka żołądka u osób młodych, przed 35. rokiem życia. Ale według najnowszych prognoz częściej będą chorować (60 proc.) osoby po 65. roku życia. Zakłada się, że w bieżącym roku w Polsce na raka żołądka zachoruje ok. 3,5 tys. mężczyzn oraz 1,8 tys. kobiet.

Raka żołądka można wyleczyć?

Nowotwór ten charakteryzuje się niskim odsetkiem wyleczeń, a zgony z jego powodu stanowią 7 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów wśród mężczyzn oraz 4 proc. w grupie kobiet. Podstawową metodą leczenia jest nadal leczenie chirurgiczne, czyli całkowite usunięcie żołądka. Ale uznanymi metodami uzupełniającymi jest chemioterapia i radioterapia. Zastosowanie metod leczenia uzupełniającego doprowadziło do poprawy wyników leczenia.

Dlaczego w takim razie wciąż jest problem z tym nowotworem?

Problem polega na zbyt późnej wykrywalności tego schorzenia. Pierwsze objawy, takie jak bóle brzucha czy pieczenie w żołądku, są niecharakterystyczne, bo zdarzają się u ludzi zupełnie zdrowych i po leczeniu zachowawczym najczęściej ustępują. Dopiero osłabienie czy objawy anemizacji są powodem do konsultacji z lekarzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki