MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bolesne oparzenia barszczem Sosnowskiego. Co robić, gdy dotkniemy tej toksycznej rośliny?

Michał Sierek
Michał Sierek
Osiąga do 4 metrów wysokości, a łodyga może mieć nawet 10 cm średnicy. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego i co robić, gdy dojdzie do oparzeń. Dlaczego są tak niebezpieczne? Przeczytaj kilka cennych porad i przyjrzyj się dobrze na zdjęciach, jak rozpoznać tę toksyczną roślinę. ▶▶
Osiąga do 4 metrów wysokości, a łodyga może mieć nawet 10 cm średnicy. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego i co robić, gdy dojdzie do oparzeń. Dlaczego są tak niebezpieczne? Przeczytaj kilka cennych porad i przyjrzyj się dobrze na zdjęciach, jak rozpoznać tę toksyczną roślinę. ▶▶ Archiwum Polska Press
Jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Osiąga wysokość do 4 metrów, a łodyga ma około 10 cm średnicy. W galerii oraz w tekście znajdziesz najważniejsze informacje na temat barszczu Sosnowskiego - toksycznej rośliny, która powoduje bolesne oparzenia. Zobacz zdjęcia oraz cechy charakterystyczne, które pomogą ci ją rozpoznać. Poniżej zamieszczamy też link do mapy, na której można sprawdzać, w jakich miejscach zgłoszono występowanie barszczu Sosnowskiego.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 4 ODC 23

od 16 lat

Spis treści

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu. Sklasyfikowany został w latach 40. ubiegłego stulecia, nazwę nosi od nazwiska rosyjskiego botanika, badacza flory Kaukazu, Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego.

Do Polski został sprowadzony jako roślina pastewna. Ze względu na zawartość substancji toksycznych zrezygnowano z jego uprawy. Obecnie w Polsce roślina ta jest objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży. W artykule zamieszczamy najważniejsze informacje Głównego Inspektoratu Sanitarnego na temat barszczu Sosnowskiego. Sprawdźcie jak rozpoznać roślinę, jak postępować w przypadku oparzeń, by zniwelować ich skutki.

Uwaga - bardzo groźne oparzenia barszczem Sosnowskiego

W ciepłe i słoneczne dni chętnie korzystamy ze spacerów podczas których może dojść do popatrzenia. Przebywanie w bliskości barszczu stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka!

Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą powodując oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.

Oprócz oparzeń związku zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać:

  • podrażnienia dróg oddechowych,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • zapalenie spojówek

Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą powodując oparzenia II i III stopnia

Barszcz Sosnkowskiego - pierwsza pomoc

Krok 1
Umyj niezwłocznie i dokładnie skórę dużą ilością letniej wody z mydłem.
Krok 2
Unikaj słońca przez co najmniej 48 h (promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn).
Krok 3
Jeśli pojawią się objawy oparzeń, koniecznie skonsultuj się z lekarzem!

Tu zgłoszono występowanie barszczu sosnowskiego - sprawdź na mapie

Pod tym adresem: http://mapa.barszcz.edu.pl/ znajdziesz interaktywną mapę, na której zaznaczono miejsca, w których występuje barszcz Sosnowskiego (sam również możesz podać lokalizację tej rośliny). Jeśli zauważysz barszcz Sosnowskiego zgłoś to również pod całodobowy numer alarmowy straży miejskiej 986.

POLECAMY

W galerii zamieszczamy zdjęcia wykonane przez Straż Miejską w Bydgoszczy. Jak zaznacza straż, mają one na celu udokumentowanie zasadności podjętej przez nich interwencji związanej z odholowaniem pojazdu. Stanowią one również materiał dowodowy w przypadku skierowania sprawy do sądu. Oto bydgoscy mistrzowie parkowania w akcji ▶▶

Bydgoscy mistrzowie parkowania w akcji. Strażnicy przecieral...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki